Fiyapı'ya Fiyapı Mağdurları'ndan cevap: Büyükşehir Belediyesi neden durdurdu

Fiyapı'nın www.emlakkulisi.com'a gönderdiği tekzip-ihtarmane metnine Fiyapı Mağdurları adına cevap veren Yüksek Mimar Osman Daldaloğlu, "İddia edildiği üzere her izin alındı ve onaydan geçtiyse bu kazanılmış hakları kim hangi hakla durdurabilir Neyin müca

Fiyapı'ya Fiyapı Mağdurları'ndan cevap: Büyükşehir Belediyesi neden durdurdu

Kategori: Sektörel

Fiyapı Mağdurları adına Yüksek Mimar Osman Daldaloğlu'nun cevap yazısı şöyle;

"İlgili firma 1 Mayıs 2010 tarihinde gayrimenkul satış vaadiyle TV.-Gazete basın yoluyla kampanyalı konut satısına çıkan FiYapı-FiLife projesinin Mayıs-Haziran tarihleri arasında aldıgı onaylarda reklam yoluyla tahahüt ettiği 1048 daire ve 1+6 blok gerçegini yansıtmamaktadır. 2 blogun arsada olmadığı da bilgi edinme çerçevesinde tespit edilmiştir.

 

Kazanılmış haklar kazanıldığı gün kurallar çerçevesinde kesin proje ve mühendislik çalışmalarına dökülemediği için her türlü yasa değişikliği ve uygulamaya açıktır. İddia edildiği üzere her izin alındı ve onaydan geçtiyse bu kazanılmış hakları kim hangi hakla durdurabilir Neyin mücadeleleri verilmektedir  İstanbul  Büyükşehir Belediyesi durdurduysa niye durdurmuştur Nihat Eşref Dargı adlı şahıs belediyeye başvuru yapıp bilgi edinme yasası çerçevesinde evraktan bunların temin etmesini ve bilir kişilere göstermesini öneririz.

 

Zaman zaman ilçe belediyeleri Türkiye çapında kendi yetkilerini kullanıp ilk ön izinleri verseler dahi SİT alanları,koruma alanları, Valilikler-mücavir alanlar, Hava Meydanları uçuş yüksekliği izinleri, Koruma Kurulları ve Tarihi mekanlar, Boğaziçi ve Kıyı kanunları gibi sayısı artılabilir kanun ve yönetmeliklere de tabi olunduğu unutulmamalıdır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi-imar yönetmeliğinin yüksek yapılar başlığında açıkça 60.5 metreyi geçen binaların Büyükşehir Belediyesinin iznine tabi olunduğu açık bir maddedir. Ön izinleri ilçe belediye verir, devamında Büyükşehir onayı, IV:Koruma Kurulunun Boğaziçi Silueti onayı, Yangın Yönetmelikleri, Deprem Yönetmelkleri, DHMİ-hava trafiği mania hattı gibi birçok izine tabidir. İBB-imar kuralınca yüksek yapılanma olan yerde emsal 2.5-3 arasına cekilecegi,minimum komsu cekme mesafeleri,altyapı özel sartları gibi acık bir madde var iken ilçe belediyenin verdiği asgari yuksekliklerde kalınması halinde ise ilk halindeki emsal degerlerinin alınacagı aşikardır. Hem ilçenin verdiği emsali kullanacaksınız hem 75 metre Gökdelen dikme gibi yüksek binalar yapma eğilimine girişmeniz bir taşla iki kuş vurmaya benzerdir.

 

Bizzat tüketici tarafından bakıldığında ise Borçlar Kanunu-Müteahit firma sorumlukları ve Tüketici yasaları çerçevesinde bu tür yanlışlıklar asla ve asla tüketiciyi bağlamaz. Mücbir sebebler başlıgında deprem, yangın, afet, terör, hava muhalefeti, savaş gibi engeller için uzatmalar istenebilir. Belediye durdurdu yada sözünde durmadı gibi sebebler tüketiciyi asla bağlamaz. Bu geçmişte de 2002 yıllarında Keçiören Belediyesi'nin Cumhuriyet Kulesine kendince 175 m izin verip,  Ankara  Buyukşehir Belediyesi ve DHMİ'nin hava trafiğini etkilemesiyle Yargıtay'a kadar taşınan konun ilçe belediyesinin kural hatası hizmet kusuru nedeniyle binanın yüksekliğinin yarısına düşürüldüğü görülmüştür. Bu halde İBB bu yükseklikleri tespit etmesiyle yetkisini kullanıp ilçe belediyesinden ve bizzat firmalardan gerekenin yapılması yönünde Aralık 2011'den beri beklemektedir.

 

Taraflardan FiYapı'nın aylar öncesi belediyeyle olan bu durumu kendini eğer haklı görüyorsa hukuka taşıması eğilimini doğurmuşken, eğer elinde izni varsa ki durum bazı blokların dahi olmadıgını gösteriyor, herhangi bir girişimin olmadığını ve inşaatın terk edildiğini gözlemliyoruz. Yukarıdaki metinlerde geçtiği gibi bu tüketiciyi asla bağlamaz, kendi hukuki haklarıdır. 100.000 değil 1.000.000 dahi isteyebilir bu tüketiciyi bağlamaz.

 

Nihayetinde 24. aya giren bir yapının kampanyalı konut satışlarında 30 ayla sınırlı maddesine göre tüketicilerin 27.ayda ön kabülüne çağrılması 28. ayda - 29. ayda son rötüş ve iskanın temininden sonra maksimum 30. ayda evini teslim alması gerekirken inşai faaliyetleri durmuş ve gerekli izin ve mühendislik çalışmaların onaylarının olmadığı ve geri kalan 3-4 aylık sürecte tamamlanamayacağı aşikardır. Sanayi Bakanlığı'na bağlı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü'nü yaptırımları ve yönetmelikleri çercevesinde ve kanunlar ışıgında bu tür kampanyalı konut satışına çıkıp bitirilmemesi halinde bu tür haklardan böyle firmaların men olunacağı ise açıkça belirtilmiştir."

 

Y.Mimar Restorasyon Uzmanı Osman Daldaloğlu

 

emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ