Ali Ağaoğlu: Yabancıya gayrimenkul satışı fiyatları artırır

Fransız Le Monde gazetesinde yayımlanan lüks konut ortalama metrekare satış fiyatı sıralamasında yer alan 60 dünya kenti arasına Türkiye 'nin adı yok...

Ali Ağaoğlu: Yabancıya gayrimenkul satışı fiyatları artırır

Listede 65 bin 600 dolar metrekare fiyatıyla Monaco ilk sırada yer alırken, son sırada ise 13 bin 700 dolarla Lake Coma yer aldı.  İstanbul  'da bu rakam sadece metrekare başına 839 TL...

Birçok ulusal ve uluslararası araştırma kuruluşunun analizleri İstanbul'u gayrimenkul yatırımı yapılabilir kentler sıralamasının ilk sıralarına yerleştiriyor. Bunda İstanbul'un tarihi, doğal güzellikleri, Türkiye'nin ekonomik istikrarı, gelişmekte olan piyasası gibi faktörlerin yanı sıra başta konut olmak üzere gayrimenkul ortalama metrekare fiyatlarının dünya metropllerine kıyasla çok düşük seviyelerde olması geliyor.

Le Monde gazetesinde geçtiğimiz hafta yayımlanan bir haberde Dünya metropellerinde gayrimenkul ortalama metrekare fiyatları karşılaştırıldı. 60 dünya kentinin sıralandığı listede İstanbul'un adı yok. Listenin ilk sırasında 65 bin 600 dolar metrekare fiyatıyla Monaco yer alırken, onu 56 bin 300 dolarla Londra, 45 bin 600 dolarla Cap Ferrat, 40 bin 800 dolarla St Tropez izliyor. son 3 sırada ise, 15 bin 500 dolarla Helsinki, 14 bin 400 dolarla Jersey, 13 bin 700 dolarla ise Lake Como yer alıyor.

Reidin.com  Emlak  endeksi verilerine göre ise İstanbul geneli ortalama konut metrekare satış fiyatı 839 TL. Semtlere göre sıralandığında ise ilk üç sırada, 2 bin 572 TL ile Beşiktaş, 2 bin 73 TL ile Sarıyer, 1915 TL ile Bakırköy yer alıyor.

Görüşlerini aldığımız sektör temsilcileri hükümetin açıkladığı 'çılgın' projelerin hayata geçmesi, kentsel dönüşümün sağlanması, yabancıya gayrimenkul satışın önündeki engellerin kaldırılması halinde İstanbul'unda dünya metropolleriyle yarışabilecek konuma geleceğini ifade ediyorlar.

SİNPAşž GYO İCRA KURULU BAşžKANI ÖMER FARUK çELİK

Mütekabileyet kalkarsa fiyatlar 5 bin doları aşar
İstanbul'da gayrimenkul piyasasında konut metrekare satış fiyatlarının henüz 2 bin dolarları bile bulmadığını söyleyen Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk çelik, metrekare satış fiyatı 15 bin dolarları bulan projelerinde olduğunu ancak bunların sayısının çok az olduğunudile getirdi. Türkiye gayrimenkul sektörünün hızla geliştiğini, piyasanın ve fiyatların ise buna pararlel bir seyir izlemediğine işaret etti. çelik, İstanbul gayrimenkul piyasasının taşıdığı potansiyeller ve yabancı yatırımcı ilgisi dikkate alındığında metre kare satış fiyatlarının orta vade de dünya metropollerindeki fiyatlara yaklaşabileceğine değinerek, 'İstanbul gayrimenkul piyasası sadece Türkiye'den alıcılarla sınırlı kalınarak hak ettiği değerlere ulaşamaz. İstanbul ve Türkiye'ye yönelik yabancı kurumsal ve bireysel yatırımcıların ilgisinin alıma dönüşmesinin sağlanmsı gerekiyor. bu nokta da öncelikle yabancıya gayrimenkul satışının önündeki engeller kaldırılmalı, mütekabiliyet konusu yeniden alınmalıdır. Yabancıya gayrimenkul satışının önündeki engellerin kaldırılmasıyla İstanbul'da konut metrekare ortalama satış değeri 5 bin dolarları bulacaktır. İlk bakışta yurtiçi alıcılar konut fiyatları yükseliyor endişesine kapılabilir ama, gecek döviz girdisiyle, milli geklirde önemli bir artış yaşanacak. Milli gelirin yüselmesiyle kişi başına düşen milli gelirde de artış olacaktır. Bir yandan İstanbul'un marka değeri artarken, diğer yandan refah seviyesi de yükselecek' diye konuştu.

DUMANKAYA İNşžAAT YÖNETİM KURULU ÜYESİ ALİ DUMANKAYA

çılgın projeler İstabul'a değer katacak
Gayrimenkul fiyatları açısından dünya ölçeğinde henüz Türkiye'nin hakettiği seviyelere ulaşmadığını ifade eden Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya, 'şžu an İstanbul genelinde yapılan fiyatlamaya konu olan konutların yüzde 70'i kentsel dönüşümün alanları içinde yer alıyor. İstanbul'da sağlıksız, kaçak, ruhsatsız ve depreme dayanıksız yapıların ve semtlerin dönüşümüyle gerek konutların metrekare satış fiyatı gerekse de İstanbul'un marka değeri artacaktır' dedi.

İstanbul'un hükümetin açıklamış olduğu yeni ekonomik ve kentleşme hedefleri ile dünyanın önemli merkezlerinden biri haline geleceğine inandığını anlatan Dumankaya, İstanbul'a yabancı ilgisinin daha da artacağını kaydetti. Ali Dumankaya, İstanbul'a gerek kurumsal gerekse bireysel yatırımcı ilgisinin yüksel olduğunu ancak, yabancı alımların ağırlıkla ticari gayrimenkulde yaşandığını, konutta ise istenilen düzeyde olmadığını dile getirdi. Tüm veriler ele alındığında İstanbul'un metrekare fiyatlarında dünya metropolleriyle yarışması için kat etmesi gereken epey bir yol olduğuna değinen Ali Dumankaya, yarışta üst sıralarda yer almanın bugünden yarına bir çırpıda gerçekleşmeyeceğini, yapılması gerekenler olduğunun altını çizdi.

GYODER BAşžKANI IşžIK GÖKKAYA

İstanbul dünya liginde yerini alacak
Türkiye gayrimenkul sektörünün daha katedeceği önemli bir yol olduğunu ifade eden Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Işık Gökkaya, özellikle İstanbul baz alındığında, metrekare başına konut fiyatlarının dünyanın önde gelen metropollerine kıyasla çok düşük seviyelerde olduğunu ifade etti. Gökkaya, İstanbul'un dünya metropolleriyle aynı metrekare fiyatlarına ulaşamasa da yaklaşmasının mümkün olduğuna değinerek, bir çok uluslararası araştırma şirketinin ortaya koyduğu analizlerde gayrimenkul alanında İstanbul'un yatırım yapılabilir kentler sıralamasının en üst noktasında gösterildiğine işaret etti. Gökkaya, İstanbul'un bu metropollerdeki fiyat seviyelerine ulaşması kolay olmayacağını da vurguladı.

İstanbul'da gayrimenkul metrekare satış fiyatlarının sadece yurtiçi alıcılarla dünya kentleri seviyesine ulaşamayacağına değinen Gökkaya, 'Mütekabiliyet yasası gereği, kimi ülke vatandaşlarının Türkiye'den gayrimenkul almasının önünde engeler var. Gayrimenkul satışı yapılabilen ülkelerin vatandaşları da bir çok bürokratik problemle karşı karşıya geliyor. Bu engelleri kaldırdığımızda yabancıların Türkiye'ye olan ilgisi daha da artacak, bu da fiyatları yukarı doğru çekecektir' diye konuştu

AĞAOĞLU şžİRKETLER GRUBU BAşžKANI ALİ AĞAOĞLU

Yabancıya gayrimenkul satışı fiyatları artırır
Türkiye'de yeni konut projelerinin büyük çoğunluğunda metrekare satış fiyatlarının bin ile 2 bin dolar arasında değiştiğini ifade eden Ağaoğlu şžirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, metrekare fiyatı 3-4 bin dolar olan konutların yer aldığı proje sayısının ise ile sınırlı olduğunu söyledi. Türkiye'de konut fiyatlarının dipte olduğunu her fırsatta dile getirdiğini hatırlatan Ağaoğlu, İstanbul'da konutmetrekare satış fiyatlarının kısa dönemde en az 2 katına çıkacağını öngördüğünü kaydetti. Türkiye'nin Avrupa'nın parlayan yıldızı ve gelişen en dinamik piyasalarından biri olduğunu ifade eden Ağaoğlu, 'Türkiye, bölgesinde ve Avrupa'da cazibe merkezi haline geldi. Türkiye'de gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen ancak yasalara takılanlar var. Yabancıya gayrimenkul satışının önündeki engeller ortadan kaldırılmalı. Mütekabiliyet yasası nedeniyle Türkiye'ye girecek milyarlarca doların önüne geçilmiş oluyor. Yabancıya gayrimenkul satışıyla birlikte konut değerleri hak ettiği oranlara ulaşacaktır. Bu süreçlwer birbirine zincirleme bağlı süreçler. Yabancıya gayrimenkul satışı fiyatların artmasını sağlayacak, ülkeye döviz girdisi artacak ve de Türkiye'nin en büyük sorunu cari açığın düşürülmesinde önemli bir yol alınmış olacaktır.

Sabah Emlak

emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ