Ankara'da Akyurt Uluslararası Fuar Alanı inşaatı Mayıs ayında başlayacak!

Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, Akyurt Uluslararası Fuar Alanı için 800 dönümlük hazine arazisini satın alma sürecinin tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, toplam 1100 dönüm arazi üzerine kurulacak fuar alanı için inşaatın mayıs ayı gibi başla

Ankara'da Akyurt Uluslararası Fuar Alanı inşaatı Mayıs ayında başlayacak!

Kategori: Genel

 

Ayantaş, fuar alanının 800 dönümlük kısmının hazineye ait olduğunu, fuar alanı olarak satışını mümkün kılmak için bölgenin, Bakanlar Kurulunca 2011 yılı sonunda kentsel dönüşüme dahil edildiğini anlattı. Esenboğa Yolu Çankırı Kavşağı dolayında yer alan söz konusu arazinin, büyükşehir belediyesince satın alınacağını, satın alınma sürecinin halen devam ettiğini belirten Ayantaş, kısa süre içinde bu sürecin tamamlanacağını, ardından da inşaat projesinin ihalesinin gerçekleştirileceğini söyledi.

 

 

Ayantaş, sürecin sağlıklı işlemesi halinde mayıs ayı gibi inşaata başlanabileceğini de belirterek, "800 dönüm arazinin yanında, Akyurt Belediyesine ait orada 300 dönümlük bir yerimiz var. Yaklaşık 1100 dönüm civarında fuar alanımız olacak. Fuar alanında sergi salonları, restoranlar, sosyal donatı alanları, oteller yapılacak" dedi. Fuar alanı yatırımı için 9 ortaklı bir anonim şirketin de kurulduğunu anlatan Ayantaş, 16 Ocak’ta şirketin yapısı, ortakları ve hisselerinin kesinlik kazandığını ifade etti.

 

Ankara Uluslararası Fuarcılık ve Kongre Anonim Şirketi’ni oluşturan kuruluşların, yatırım için ilk etapta gereken 150 milyon lira nakit sermayeyi, hisseleri oranında sağlayacaklarına işaret eden Ayantaş, kuruluşları ve sahip oldukları hisseleri şöyle aktardı:

 

         -  Ankara  Büyükşehir Belediyesi yüzde 14 (350 hisse)

         - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği yüzde 19 (475 hisse)

         - Ankara İl Özel İdaresi yüzde 10 (250 hisse)

         - Ankara Sanayi Odası yüzde 20 (500 hisse)

         - Ankara Ticaret Odası yüzde 20 (500 hisse)

         - Ankara Ticaret Borsası yüzde 5 (125 hisse)

         - Akyurt Belediye Başkanlığı yüzde 5 (125 hisse)

         - Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği yüzde 5 (125

 hisse)

         - Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği yüzde 2 (50 hisse)

 

İnşaatın bu yıl tamamlanması planlanıyor

 

Ayantaş, fuar alanının bu yıl içinde tamamlanmasının planlandığını da bildirdi. Uluslararası fuar alanının Ankara ekonomisine büyük katkı sağlayacağını ifade eden Ayantaş, "Özellikle savunma sanayisiyle ilgili fuarların hepsi bundan sonra Ankara’da yapılabilecek. Tıp, tekstil birçok sektörde Ankara’da fuarlar düzenlenebilecek. Sadece Türkiye değil, fuar alanının uluslararası niteliği olacak" dedi.

 

AA

emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ