Apartmanda uyulması gereken kurallar nelerdir?

Apartman sakinlerinin huzurlu ve refah bir apartman yaşantısı sürdürebilmeleri için bazı kurallara uymaları gerekiyor. Peki huzurlu bir apartman yaşamı için apartmanda uyulması gereken kurallar nelerdir? İşte yanıtı...

Apartmanda uyulması gereken kurallar nelerdir?

Kategori: Emlak Terimleri

Apartmanda uyulması gereken kurallar nelerdir?

Apartmanda bağımsız bölüm sakinlerinin refahını ve huzurlu bir apartmanda yaşamalarını sağlamak için apartman yönetim planının hazırlanması ve bu plana apartmanda uyulması gereken kuralların eklenmesi gerekiyor.


Bilindiği üzere anagayrimenkul kat malikleri kurulu tarafından, sözleşme, yönetim planı ve kanun hükümleri uyarınca verilecek kararlara göre yönetiliyor.


Bütün kat malikleriyle külli ve cüzi halefleri, yönetici ve denetçiler, kat malikleri kurulunun kararlarına uymakla yükümlü oluyor. Anagayrimenkulün kullanılmasından veya yönetiminden dolayı kat malikleri arasında veya bunlarla yönetici ve denetçiler arasında veya denetçilerle yöneticiler arasında çıkan anlaşmazlıklar, kat malikleri kurulunca çözülüp; karara bağlanıyor.


Kat malikleri kurulu kararları (1) den başlayıp sırayla giden sayfa numaraları taşıyan her sayfası noter mühüriyle tasdikli bir deftere yazılarak, toplantıda bulunan bütün kat maliklerince imzalanır; karara aykırı oy verenler bu aykırılığın sebebini belirterek imza koyarlar. Bir husus hakkında ilerde çıkan anlaşmazlıklar, karar defterinde aynı hususa dair daha önce verilmiş bir karar varsa kaide olarak ona göre çözülüyor.


Apartman sakinlerinin uyması gereken kurallar:

Apartman kapısının güvenlik açısından kapalı tutulması.


Çöp toplama saatlerinin haricinde daire kapılarının önlerine çöp bırakılmaması.

Apartmanda daire kapılarının önlerine ayakkabı, ayakkabılık, terlik gibi özel eşyaların bırakılmaması.


Önemli hususlardan biriside yüksek sesle müzik ve televizyon çalınmaması ve komşuları rahatsız edecek derecede gürültü yapılmaması.


Blok çevresine, asansörlere, merpen sahanlıklarına ve diğer ortak alanlara çöp atılmaması.


Balkon ve pencerelerden temizlik günü harici silkeleme işlemi yapılmaması. 


Apartman kapsamında kullanılan ortak alanlara özel eşya bırakılmaması. 


Çocuklarımızın çevreye zarar verecek davranışları noktasında uyarılması ve apartman içinde ve apartman önünde oynamasına müsaade edilmemesi.


Apartman yönetim planı!

emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ