Atıl durumdaki okul arazileri eğitime kazandırılacak!

Milli Eğitim Bakanlığı okul yaptıracak arazi bulamazken, okul yeri olarak görünmesine rağmen atıl bekleyen Büyükada'nın 12 katı büyüklüğünde 64.4 kilometrekarelik 7 bin 435 arazinin kamulaştırılması için çalışma başlatıldı

Atıl durumdaki okul arazileri eğitime kazandırılacak!

Milli Eğitim Bakanlığı, bir yandan sınıf mevcutlarını düşürmek için okul yaptıracak arazi bulamazken, 81 ilde tam 64.4 kilometrekarelik 7 bin 435 adet arazinin, 1960'lardan bu yana imar planında 'okul yeri' görünmesine rağmen atıl bekletildiği ortaya çıktı. Vatandaşların, 'Arsam okul arazisi olarak belirlendi. Satamıyorum. çivi çakamıyorum. Üstüne bir de  Emlak  vergisi ödüyorum' diyerek sorunu TBMM'ye bildirmesi üzerine Milli Eğitim, Maliye, Bayındırlık ve İçişleri Bakanlıkları çalışma başlattı.

Devletin, birçok arsa için yarım asır önce kamulaştırma kararı vermesine rağmen arsa sahiplerinin bir daha kapışım çalmadığı da anlaşıldı.

12 MİLYAR TL GEREKLİ

Milli Eğitim Bakam Ömer Dinçer, tüm illere geçen hafta bir talimat gönderdi ve imar planlarında okul arsası görünen ancak bedeli ödenmediği için kamulaştınlmayan arsalar ile okul-derslik ihtiyaçları ¬nın belirlenerek bir rapor halinde Bakanlığa bildirilmesini istedi. Arazilerin durumları ve yaklaşık bedelleriyle ilgili rapor, hafta başında Dinçer'e sunulacak.

Büyükada'nın tam 12 katı büyüklüğünde olan tüm Türkiye'deki arazilerin kamulaştırma bedelinin yaklaşık 12 milyar TL'yi bulması bekleniyor, istanbul'da bu durumdaki 1500 arazinin bulunduğu ve rayiç bedelinin 3.5 milyar TL'yi bulduğu öğrenildi. Dinçer'in de istanbul'daki çalışmaları bizzat kendisinin takip ettiği, bürokratlarıyla birlikte geçtiğimiz hafta sonu Esenler'de bazı okul arazilerini incelediği belirtildi.

Sultan Uçar / HABERTÜRK

emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ