AVM'lerde kiralar ne kadar?

AVM'lerde yeme içme alanlarında dükkan sahibi olan kazanıyor!

AVM'lerde kiralar ne kadar?
Alışveriş merkezleri son dönemde en cazip yatırım alanlarının başını çekiyor.
Başta  İstanbul  ,  Ankara  ve  İzmir  olmak üzere Türkiye'nin birçok ilinde alışveriş merkezi yatırımlarında adeta patlama yaşanıyor. AVM'lerde en iyi kira getirisini food court olarak tabir edilen yeme içme alanlarındaki dükkanlar sağlıyor. Örneğin; İstanbul'un Şişli bölgesinde yer alan AVM'lerde küçük ve orta ölçekli bir mağazanın aylık metrekare başına kira getirisi 40 ile 187 dolar arasındayken yine aynı bölgedeki AVM'lerde food court ünitelerinin aylık metrekare bazındaki kira getirisi 65 dolardan başlayıp 245 dolara kadar çıkabiliyor.

Türkiye'de son yıllarda hızla artan inşaat projelerinin en önemli ayağından birini alışveriş merkezleri(AVM) oluşturuyor. Alışveriş merkezleri Türkiye'deki serüvenine 17 yıl önce, Galleria'nın açılmasıyla başladı. Türkiye genelinde şu anda 189'u faaliyet halinde, 133 adedi de inşaat ve proje aşamasında olmak üzere toplam 322 adet AVM bulunuyor. Bu AVM'lerin toplam kiralanabilir alanı yaklaşık 3 milyon 947 bin metrekareye ulaştı. Türkiye genelindeki AVM yatırımlarının Marmara Bölgesi'nde yoğunlaştığı görülüyor. Marmara bölgesini Ege ve Akdeniz bölgeleri izliyor. İl bazında ise İstanbul, 63 aktif alışveriş merkezi ile lider konumda. İstanbul'un ardından 20 AVM ile Ankara ve 13 alışveriş merkezi ile İzmir geliyor.
Soysal Danışmanlık tarafından yayınlanan "Soysal Perakende Kataloğu 2008" adıyla yayınlanan çalışmaya göre, Türkiye'de 2008 yılı içerisinde 34 yeni AVM daha açılacak. Bu AVM'lerin toplam kiralanabilir alanlarının büyüklüğü ise 756 bin 902 metrekare olacak. Bu yıl açılacak 34 yeni alışveriş merkezinin, 19'u İstanbul'da, 7'si ise Ankara'da yer alıyor.

En büyük AVM Ankara'ya
Bu yıl içinde açılacak alışveriş merkezlerinde, toplam kiralanabilir alan bakımından en büyüğü, Ankara'da inşa ediliyor. Multi Turkmall tarafından yapılan Forum Ankara'da kiralanabilir alan büyüklüğü 80 bin metrekare olacak. İkinci büyük alışveriş merkezi ise, güneydoğunun en gelişmiş kentlerinden biri olan Gaziantep'te inşa ediliyor. Kiralanabilir alan büyüklüğü 57 bin 500 metrekare olacak Sanko Park Alışveriş Merkezi'ni, 53 bin metrekareyle İstanbul'daki Kuyumcukent Bazaar, 49 bin metrekare ile Trabzon'daki Forum Trabzon ve 46 bin 500 metrekare ile Optimum Alışveriş Merkezi izliyor. İstanbul'da her yıl onlarca alışveriş merkezi açılıyor. Uzmanlara göre bu rakam çok fazla ve şimdiden bazıları kapanmaya başladı. Kimileri ise yakın gelecekte kapanmak zorunda kalacak. Buna karşın İstanbul, AVM yatırımlarında hız kesmiyor.
Soysal Alışveriş Merkezleri Kataloğu 2008 verilerine göre, iller bazında bakıldığında bin kişi başına düşen 148 metrekarelik kiralanabilir alan ile Ankara öne geçiyor. Ankara'yı 126 metrekare ile Denizli, 123 metrekare ile Balıkesir, 122 metrekareyle İstanbul, 120 metrekareyle Eskişehir takip ediyor. Alışveriş merkezi fakiri kentler arasında ise Ordu, Trabzon ve Kırklareli geliyor.
Eğlence üniteleri de birbiriyle yarışıyor
Alışveriş merkezlerini birbirinden ayıran özelliklerden biri de içlerinde bulunan eğlence üniteleriyle yaşam merkezi haline gelmeleri. Pek çok alışveriş merkezinin artık sinema salonuyla yetinmediği perakende sektöründe, tiyatro, buz paten sarayı, ve çocuk oyun alanları da bulunuyor. Soysal Danışmanlık'ın araştırmasına göre yüzde 60'ında sinema salonları bulunan alışveriş merkezlerinin, yüzde 69'unda çocuk oyun alanları, yüzde 17'sinde bowling salonu, yüzde 10'unda ise buz paten salonu bulunuyor. En önemli sosyal olanakları arasında yer alan tiyatroların, AVM'lerdeki bulunma oranı ise yüzde 9.
Aylık kira ortalamalarında büyük metrekarelere sahip mağazalardan oluşan ana kiracılar, sinema ve eğlence alanları, hipermarketlerin kira fiyatları ise büyük alanlara yayılmaları sebebiyle daha düşük seviyelerde gerçekleşiyor.
Alışveriş merkezlerinin alışverişle eğlenceyi bütünleştirme trendiyle birlikte sinema salonları, bu merkezlerin ana kiracıları haline geldi.
Sinema salonlarının kiraladıkları alanların büyüklüğü nedeniyle metrekare fiyatları 10 dolar seviyelerinde seyrediyor.

Bir yıl içinde 38 AVM açıldı
Soysal Danışmanlık'ın kurucusu Suat Soysal, alışveriş merkezleri kataloglarının her yıl daha da kalınlaştığını belirterek, 1-2 yıl içinde Türkiye'de alışveriş merkezi olmayan kentin kalmayacağını söyledi. Bu yılki araştırmada, Anadolu'da ilk kez açılacak AVM'lerin olduğunu gördüklerini dile getiren Soysal, "Bunların arasında Erzurum, Tokat, Şanlıurfa, Nevşehir gibi kentler var. Birkaç yıl içinde AVM'siz şehir kalmayacak" dedi. Türkiye'de ilk alışveriş merkezinin 1988'de açıldığını anımsatan Soysal, şöyle konuştu:
"Geçen yılın ortalarına kadar geçen 18.5 yılda, 148 alışveriş merkezi yapıldı. 2007'den bugüne bir yıl içinde açılan AVM sayısı ise 38, yani toplamın yüzde 25'i"
Türkiye'de çok fazla alışveriş merkezinin yapıldığını ve ivme kazanan bu inşaatların durmayacağını ifade eden Soysal, küresel durgunluğun devam etmesi durumunda ancak proje aşamasında olan bazı inşaatların ertelenebileceğini kaydetti. Alışveriş merkezleri ve perakende sektöründe, rekabetin müşteriye çok fazla yansıyacağı bir döneme girildiğine dikkat çeken Soysal, farklılık yaratan AVM'lerin ayakta kalacağını da sözlerine ekledi.

Kiralar ne kadar?
Öte yandan, Türkiye genelindeki AVM'lerde en pahalı kira oranlarının İstanbul'da olduğu görülüyor. Colliers Türkiye'nin verilerine göre İstanbul'daki AVM'lerin metrekare bazında kira rakamları, bölgesine göre değişkenlik gösteriyor.
Buna göre en pahalı kira oranları Levent bölgesindeki AVM'lerde. Bu bölgede yer alan AVM'lerdeki küçük ve orta ölçekli dükkanların ortalama kira değerleri metrekare bazında 25 ile 200 dolar civarında. AVM'lerin food court olarak tabir ilen yeme içme alanlarındaki kira ortalamaları mağazalara göre biraz daha yüksek.
Örneğin; Şişli bölgesinde yer alan AVM'lerde küçük ve orta ölçekli bir mağazanın aylık bazda metrekare kirası 40 ile 187 dolar arasındayken yine aynı bölgedeki AVM'lerde, food court ünitelerinin metrekare kira değerleri, 65 dolardan başlayıp 245 dolara kadar çıkabiliyor.
İstanbul'un ardından, AVM kiralarının en yüksek olduğu iller arasında Ankara ikinci sırada yer alırken, bunu İzmir takip ediyor.
Ankara'da yer alan AVM'lerde yer alan küçük ve orta büyüklükteki ünitelerin ortalama metrekare kira fiyatları 30 ile 100 dolar arasında değişirken, bu oran İzmir'de 25 ile 80 dolara civarında seyrediyor. Colliers Türkiye'nin verilerine göre Anadolu'da yer alan AVM'lerde, metrekare bazında ortalama kira değeri ise 25 ile 65 dolar arasında değişiyor.

Hürriyet  Emlak  Dergisi Ekim sayısı
emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ