Beşiktaş İnönü Stadı yıkılacak!

Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören'i arayarak; İnönü Stadı'nın yıkımı için gerekli meclis kararının çıktığını müjdeledi

Beşiktaş İnönü Stadı yıkılacak!

Beşiktaş Yönetimi son 10 yıldır üzerinde çalıştığı yeni İnönü Stadı projesinde bugün önemli bir adım attı. Siyah Beyazlı kulüp 2000'li yılların başından bu yana 1947 tarihinde inşası tamamlanan, şimdiki adı ile İnönü Stadı'nı yeniden yapmayı planlıyordu. Ancak stadın konumu ve tarihi dokusu sebebiyle gerekli izinlerin bugüne kadar alınamaması sebebiyle yeni stat projesi sürekli ertelenmek zorunda kalındı.

Serdar Bilgili'nin 2000-2004 yılları arasında Beşiktaş başkanlık koltuğunda oturduğu dönemde ilk adımları atılan yeni stat projesi için bugün  İstanbul  Büyükşehir Belediyesi Meclisinden yıkım onay kararının çıktığı öğrenildi. Bu karar sonrası Beşiktaş yönetimi 2010-2011 sezonunun sona ermesinin ardından İnönü Stadı'nın yıkılması işlemlerine başlayacak. Stadın yeniden yapılması aşamasında Beşiktaş gelecek sezon iç saha maçlarını Kasımpaşa'nın Recep Tayip Erdoğan Stadı'nda onayacak.

Konu ile ilgili görüşünü aldığımız Beşiktaş Tesislerden Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Orhan Saka, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisinden yıkım kararının çıktığını doğrularken, yeni stat için gerekli planlamaların tüm hızı ile süreceğini söyledi.

Dün Beşiktaş Kulübü ve Fİ Yapı İnşaat şirketi arasında İnönü Stadı'nın isim hakkı konusunda imzalanan ve yeni adı 2 yıllığına ile Fi Yapı İnönü Stadı anılacak stadın sezon sonu yıkılması halinde bu anlaşma geçerliliğini yitirecek. Ancak yeni stadın inşasında bu inşaat şirketinin de katkılarının olacağı vurgulandı.
Fanatik

Konuyla ilgili basında çıkan diğer haberler

Yeni stadı belediye de onayladı Beşiktaş hayaline kavuştu

Beşiktaş, İnönü Stadı'nın yeniden yapılması için Anıtlar Kurulu'nun ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nden de izin aldı. Oybirliği ile alınan karar sonrası Siyah-Beyazlılar, 42 bin kişilik butik stadın yapım çalışmalarının startını verdi. Sezon sonu başlayacak çalışma, 1,5 yılda bitecek. Karar, Başkan Demirören'i sevindirdi.  
 
Beşiktaş, 10 yıldır hayalini kurduğu yeni stadına kavuşuyor. Başkan Yıldırım Demirören'in en büyük iki projesinden biri olan yeni İnönü Stadı için tüm engeller ortadan kalktı. Uzun süredir Anıtlar Kurulu'ndan izin çıkması için bekleyen Siyah-Beyazlı kulüp, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, 'Butik stat yapılabilir.' teziyle bu sıkıntıyı aşmıştı. Tüm hazırlıkları yapan ve yeni projeyi Anıtlar Kurulu'ndan geçirdikten sonra İstanbul Bş. Belediyesi'ne sunan Kartal, dün nihai kararı aldı. Belediye Meclisi, oybirliğiyle yeni stadın yapımına onay verdi.

2005 yılında korunmaya değer eser olarak tescil edilen stadın bir kısmı aynı şekilde yeniden inşa edilecek. Tarihi Dolmabahçe Stadı'nın yerine yapılacak yeni stadın büyüklüğü mevcut stadın alanından fazla olmayacak. Boğaz silueti ve görünüm açısından da sınırlama getirilen uygulamaya göre, yükseklik de mevcut boyutu geçemeyecek. Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören, hayatının en mutlu günlerinden birini yaşadığını söyledi. Demirören, 'Bu proje benim en büyük hayallerimden biriydi. çıkan karar sonrası mutluluktan söyleyecek bir söz bulamıyorum.' ifadelerini kullandı.

Beşiktaş'ta dünkü gelişme sonrası daha önce hazırlanan projeler yeniden gündeme geldi. Daha önce Alianz Arena ile görüşen Siyah-Beyazlılar, stadın isim hakkını alan Fiyapı'ya da siluete uygun bir stat projesi oluşturmasını istedi. Yeni stat 42 bin kişilik olacak.

Dolmabahçe'nin siluetine uygun ve modern izler taşıyacak. Beşiktaş'ın 150 milyon Euro'luk bir bütçe ayırdığı stadın 1,5 yılda tamamlanacağı tahmin ediliyor. Sezon sonu çalışmalar başlayacak ve bu süre içinde Beşiktaş maçlarını Kasımpaşa Stadı'nda ya da Anadolu'da oynayacak.
ZAMAN  

emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ