Dar gelirliye TOKİ fırsatı

TOKİ, 3 yıl içerisinde 150 bin yeni konut yapacak. Konutların 30 bini yoksullara dağıtılacak.

Dar gelirliye TOKİ fırsatı

Kategori: Kim Kimdir?
Toplu Konut İdaresi (TOKİ ) bu yıl sonuna kadar 350 bin konut hedefine ulaşmayı planlıyor. TOKİ, önümüzdeki üç yıl içerisinde de 150 bin yeni konut yaparak Başbakan Tayyip Erdoğan'ın belirlediği 500 bin konut hedefine 2011 yılında ulaşacak. TOKİ'nin yaptığı planlamaya göre, 2009-2011 dönemindeki 3 yılda yapılacak 150 bin konutun 30 bini dar gelirli vatandaşlar için inşa edilecek.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, dar gelirli kesime yapacakları konutlarla 150 bin yoksul vatandaşı yuva sahibi yapmayı hedeflediklerini söyledi.

IMF'NİN DE DİKKATİNİ ÇEKTİ

Dünya mortgage kriziyle boğuşurken Türkiye'nin  TOKİ  aracılığıyla gerçekleştirdiği konut üretim ve finansman modeli, Türkiye'de bulunan IMF'nin de dikkatini çekmiş, IMF heyeti geçtiğimiz hafta içinde TOKİ'yi yakından inceleme gereği duymuştu. IMF'ye TOKİ modelini anlatan Başkan Bayraktar, sorularımız üzerine işin sırrını şöyle anlattı:

İŞİN ÖZÜ GÜVEN

“Başbakanımızın da işaret ettiği gibi Türkiye TOKİ modeli sayesinde dünyanın boğuştuğu krize sürüklenmedi. Bu işin özü şu: Bütçeye yük getirmeksizin gelirimizi artırdık. Ürettiğimiz konutları zararına satmadık.  İstanbul  'da problemli arsalar vardı. Öncelikle onları değerlendirdik. Buradan önemli bir kaynak geldi. Bunun yanı sıra  İzmir  ve Ankara'daki problemli arsaları da değerlendirdik. Ürettiğimiz konutlarla vatandaşın güvenini yakaladık. Alt gelir grubuna yönelik kampanyalar yaptık. Konut fiyatları düşük olduğu için iade sorunu yaşanmıyor. Ödeyemeyenler de üçüncü şahsa devrediyor. Daire iade edilmediği için kriz doğmuyor.”

EKONOMiYi CANLANDIRDIK

Konut üretimi ve satışı yoluyla piyasaya her ay 600 milyon YTL civarında para aktardıklarını ifade eden Bayraktar, “Konut inşaatları yoluyla çok çeşitli sektörler de harekete geçiyor. Hafriyattan perdeye kadar çok çeşitli alanlara yansıması oluyor. Çok sayıda vasıfsız işçinin istihdam edilmesi ile istihdama da önemli katkı sağlanıyor. Ekonomiye büyük oranda cansuyu oluyor. Türkiye'nin dört bir tarafına yayıldığımız için sadece belirli yerlere değil her bölgeye bir canlılık getiriyoruz” dedi.

2011'DE 500 BiN KONUT

Bayraktar, TOKİ'nin 2009 - 2011 yıllarını kapsayan üç yıllık yeni konut üretim hedefleri ve önceliklerini de anlattı. Alt gelir grubu ve kentsel dönüşüm projelerine ağırlık vereceklerini bildiren Bayraktar, “Şu ana kadar 335 bin konutu yapıp tamamladık. Nihayetinde 2011 yılında 500 bin konutu aşacağız. Yapacağımız konutların 30 bini alt gelir grubuna yönelik. Yaklaşık 150 bin kişiyi kapsıyor. Kentsel dönüşüm projesi ile de 50 bin konut yapıp 250 bin kişi yuva sahibi yapacağız” diye konuştu.

Bugün
emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ