Dövizle fiyat belirleyen projeler cazip!

Euro ve dolar cinsinden fiyat belirleyen projeler, dövizin düşmesiyle avantajlı hale geldi.

Dövizle fiyat belirleyen projeler cazip!

Kategori: Genel

İstanbul'da ve yazlık bölgelerinde Euro veya dolar cinsinden fiyat belirleyen projeler, Anayasa Mahkemesi'nin 'AKP kapatılmadı' kararı sonrası dövizdeki düşüş sonrası daha avantajlı hale geldi. Siyasi belirsizlik ve dış piyasalardaki olumsuz gelişmeler yüzünden faiz ve kurlar yukarı giderken tüketiciyi kararsız bırakan bu projeler nasıl cazip hale geldi: 200 bin Euro'luk bir yazlık, Euro 2 YTL iken 400 bin YTL'ye geliyordu; Euro 1.74 YTL'ye gerileyince 52 bin YTL'lik avantaj oluştu.

Yazlık almayı düşünenlere, "Ekim-kasımda almak yaz aylarında almak daha cazip" hatırlatması yapılırdı, ta ki bu yıla kadar... Bu yıl piyasalardaki olumsuz gelişmeler ve kapatma davası belirsizliği yüzünden talepte azalma oldu, ikinci el yazlık fiyatları bile en hareketli olması gereken yaz aylarında gerileme kaydetti. Siyasi belirsizlik ve dış riskler yüzünden artan döviz kurları, özellikle dolar ve Eura cinsinden fiyatla satılan yazlıklara talebin az olması sonucunu doğuruyordu. Fakat şimdi rüzgar tersine döndü.
100 bin Euro'da avantajınız 26 bin YTL
Anayasa Mahkemesi'nin, "AKP kapatılmadı" kararı ile ilk olumlu etkiler döviz ve Borsa cephesinde görüldü. Borsa yükselişe geçerken, döviz kurlarında da yüzde 10'a yakın gerileme yaşandı. Birkaç ay önce 2 YTL'den satılan 1 Euro, şimdi 1.74 YTL'ye geriledi. Bu durumda birkaç ay önce 100 bin Euro'ya satılan bir yazlık, bugün aynı fiyata bile satılsa YTL cinsinden 26 bin YTL avantaj oluştu. Üstelik belirsizlik ortadan kalktı, önümüzdeki aylarda kredi faizlerinde de gerileme yaşanabileceği beklentisi oluştu. Bodrum'da, Euro cinsinden fiyat belirlenen Elit Lotus Villaları'nın Satış Müdürü Tayfun Demirışık, yaşanan gelişmelerin yazlıkların satışına da hareket getireceğini düşünüyor...

İnşaat, diğer sektörleri olumlu etkileyecek
Tayfun Demirışık, "Projemizde 1+1 (teras) ve 2+1 (bahçe katı) villa daireler var. Denize sıfır projemizde daire fiyatları 100-200 bin, villalar ise 250-500 bin Euro aralığında değişiyor. Döviz kurlarındaki gerilemenin, sadece bizim gibi nitelikli yazlık projelerinde değil, tüm inşaat sektöründe olumlu etkileri görülecek" ifadelerini kullanıyor.
Zirve Yapı'nın Elit Lotus Villaları projesinin denize sıfır ultra lüks villalardan oluştuğunu kaydeden Tayfun Demirışık, "Projemiz, daha çok Ankaralı ve  İstanbul  lu müşterilere hitap ediyor. Dövizdeki gerileme, siyasi belirsizliğin azalması gibi gelişmeler, tüm inşaat sektörünü, inşaat sektörü de ekonominin tamamını olumlu etkileyecek. Bodrum gibi tatil beldelerinde her gelir seviyesine hitap eden villalar var. Biz, projemizle farklılık yarattığımızı düşüüyoruz ve üst gelir grubuna hitap ediyoruz" diye konuşuyor. Demirışık, şunları kaydediyor:
Lüks konut projeleri farklılık yaratmalı
"Döviz kurlarındaki gerileme tüketicileri olumlu etkileyecek, çünkü gerileme yüzünden YTL cinsinden fiyatlar cazip hale geldi. Bütün yazlık bölgesi, yani Ege ve Akdeniz, bu olumlu etkiyi hisseder. Aynı şekilde tüm inşaat sektöründe bir rahatlama oluşacak. Yaklaşık 200 sektörü etkileyen inşaat sektörü kendini toparlarsa, Türkiye ekonomisi de toparlar. Bunun yanında yazlık almak için de uygun dönem. Özellikle döviz cinsinden fiyatla satılanlarda. Üstelik büyük şehirlerin stresinden uzaklaşma imkanı sunan yazlık projeleri, vatandaşa güneşin batışını izlerken çayını-kahvesini yudumlama, istediği zaman deniz ve havuzdan yararlanma imkanı sunuyor. Özellikle üst gelir grubuna yönelik projelerin farklılık yaratması gerekiyor."
 
 
Kararsızlık ve soru işaretleri daha hızlı dağılmaya başlayacak
Bodrum Elit Lotus Villaları Satış Müdürü Tayfun Demirışık, geçen ay sonunda yaşanmaya başlayan olumlu siyasi gelişmelerin inşaat sektörüne etkilerini anlatırken, "İnsanlar adım atamıyor, önlerini göremiyordu. Alım yapmak isteyenlerde bile kararsızlık ve kafalarında soru işaretleri vardı. Bundan sonra nitelikli projeler öne çıkacak ve bizim işimiz de kolaylaşacak" dedi. Tayfun Demirışık, şunları kaydetti: "Biz de projemize güveniyoruz. Villalarımız krediye uygun, denize sıfır bir proje... Kaliteli, fark yaratan bir proje olduğumuz iddiasındayız. Stüdyo daireler 60, 2+1'ler 142 metrekare. Daireler 100 bin Euro ve 200 bin Euro'dan satılıyor. Konutların yarıya yakınını sattık, bunun yanında satışı henüz tamamlanmayanlar, yani opsiyonlular da var. Villalar ise tam müstakil ve 250, 300, 360 ve 500 bin Euro'dan satılıyor. Projeden villa alanlar oturmaya başladı. Bazı villalarda ise rötuşlar yapılıyor. Tamamı bu ay sonuna kadar bitmiş olur. Ekonomide ve siyasette yaşanan gelişmeler, elimizdeki diğer villaların daha hızlı satılmasını sağlayacak."
 
İki farklı tipte yazlık müşterisi var
Tayfun Demirışık, yaklaşık 20 yıldır çeşitli  Emlak  projelerinin içinde olduğunu belirterek, "İstanbullular son yıllarda yazlık alırken iki farklı davranış sergiliyor. Bazıları 'Yazlığıma 1-2 saat içinde ulaşayım' diye düşünürken, bazıları ise şehirden uzaklaşmak istiyor. Bu aralar Bodrum revaçta. Görüyorsunuz, İstanbul haberi kadar Bodrum haberi var basında. Kaliteyi de seven bir toplumuz. Buradaki lüks projeler o yüzden ilgi görüyor" dedi.
Tayfun Demirışık, Ankaralıların ise biraz daha farklı düşündüğünü belirterek, "Onlar ise başkentin havasından iyice uzaklaşmayı bekliyor. Ankaralı müşterilerimiz içinde işadamları, bürokratlar var. İstanbul'dan ise doktorlar ve işadamları öne çıkıyor. Projenin yakınlarındaki tesislerde tatil yapanlar da villalara ilgi gösteriyor. Bu bölgeden de müşteriler var. Mavi bayraklı denizimizin olması çok büyük bir artı. Projenin yakınlarına 2 tane de 7 yıldız ayarında otel yapılıyor" diye konuştu.
 
Krediye uygun konutlar tüketiciye cazip geliyor
Nitelikli  projelerin krediye uygun olmasının da satışların daha çabuk gerçekleşmesinde etkili olduğunu söyleyen Tayfun Demirışık, "Biz de krediye uygun villalar satıyoruz. Müşterimiz Türk vatandaşları. İlk başlarda yabancılara da satış gündemdeydi fakat, bu konudaki belirsizlik yüzünden Türk müşteriye yöneldik" dedi. Yabancılara satışta yasal bir kota konulduğunu belirten Demirışık, "Zaten sınırlı sayıda konut kaldı, bu aşamadan sonra yabancıya satış düşünmüyoruz" ifadesini kullandı. Bazı müşterilerin iki konut birden aldığını da ekleyen Demirışık, "Toplam konut sayısı 46 fakat, biz müşteri sayımızın 30-35 civarında olmasını bekliyoruz. Projenin yer aldığı Bodrum-Bağla'nın bir özelliği, su sıkıntısı yaşamıyor olması. Tarihi bir yer. Değirmenleri ve hamamları var" dedi.

Dev gruplar da Bodrum'da villa projesi geliştirdi
Bodrum, büyük grupların projeleri ile öne çıkarken, Ağaoğlu grubunun geliştirdiği 10 bin konutluk proje ise en dikkat çekeni. Regnum'un geliştirdiği Bargylia da öne çıkan bir proje. İstanbullu üst gelir grubu için önemli bir kaçış noktası olan Bodrum'daki bu projede de halen 178 bin YTL'den başlayan yazlık daireler satılıyor. Güvercinlik'teki proje özel bir koyda yer alıyor ve 195 adet konuttan oluşuyor. Ağaoğlu Grubu ise My Bodrum adını verdiği projedeki 10 bin konutun yüzde 85'ini yabancılara satmayı hedeflediğini açıklamıştı. Bodrum Yalıkavak'taki Tilkicik Koyu'ndaki Park Dolphine Evleri de Bodrum'daki nitelikli projelerdeki gibi maviyle Bodrum beyazının buluşmasını vaat ediyor. Park Dolphin Evleri'nde 17 bin 500 metrekare inşaat alanı içerisinde 38 ev bulunuyor. Projede çok amaçlı spor sahası (tenis, mini futbol, basketbol, voleybol) da bulunuyor. Site içinde 9 adet A tipi, 13 adet B tipi ve 16 Adet C tipi villa yer alıyor.

Bodrum'daki villalar milyon doları buluyor
Bodrum'da, döviz kurlarındaki gerileme ile YTL bazında ucuzlayan villalar içinde, milyon Euro istenenler de var. Bodrum'da geçtiğimiz dönemde satışa çıkan bazı ikinci el villalara istenen rakamlar şöyle:
- Turgutreis'te 2+1'lik yazlık 450 bin dolar.
- Yalıkavak'ta 4+1'lik yazlık 220 bin Sterlin.
- Gümüşlük'te 3+1'lik yazlık 300 bin Euro.
- Gürece'de 3+1'lik yazlık 360 bin Euro.
- Yalıkavak'ta müştakil ev, 900 bin dolar.
- Türkbükü'nde 3+1'lik yazlık 1 milyon dolar.
- Torba'da 4+1'lik villa 800 bin Euro.
- Yalıkavak'ta 6+2'lik villa 1.3 milyon Euro.

 

emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ