Emlak vergisi ödeme tarihleri 2013!

Emlak vergisi ödeme tarihleri 2013 yılında 1.taksit dönemi için 1 Ocak-31 Mayıs tarihleri arasında, 2.taksit dönemi içinse 1 Kasım-30 Kasım tarihleri arasında ödeniyor. İsteyenler 1.taksit döneminde vergisinin tamamını ödeyebiliyor...

Emlak vergisi ödeme tarihleri 2013!

Kategori: Emlak Terimleri


Emlak vergisi; arazi, arsa ve bina sahiplerinin bir nevi her türlü  Emlak  statüsündeki taşınmazlar için her sene ödemeleri gereken vergidir. Bu tür taşınmaza sahip olan bir kişi, kanunen emlak vergisi vermekle yükümlü oluyor.

Emlak vergisi ödeyecek kişilerin, ilgili belediyelerin Emlak Vergisi birimine başvurmaları gerekiyor. Başvuru sırasında başvuruda bulunacak kişiler yanlarında taşınmaz ile ilgili olan tapuyu yada tapu örneğini bulundurmalıdır.

Tapusu ile ilgili birime giden şahıslar, her bir emlak türü için arazi, arsa veya bina gibi ayrı ayrı form ve beyanname dolduruyorlar. Bu beyannameler; Emlak vergisi Beyannamesi Ek Formu, Arazi, Arsa, Bina Beyannameleridir.


Emlak vergisi ödeme tarihleri 2013!


2013 yılında emlak vergilerine geçen yıla oranla yüzde 4 oranında zam yapıldı. 1 Ocak 2013 tarihinden sonra alınacak ruhsatlarda geçerli olmak üzere 150 metrekarenin altındaki konutların satışında Milli Emlak tarafından belirlenen arsa metrekare birim fiyatı 500 liraya kadar olanlar için yüzde 1.500 TL ile bin lira arasında olanlar için yüzde 8, 1000 TL ve üzerinde olan konutların tesliminde ise yüzde 18 KDV alınıyor.


Emlak vergisi ödeme tarihleri 2013!


Emlak vergisi ödemeleri iki döneme ayrılıyor. Emlak vergisi ödeme tarihleri 2013:

1. taksit dönemi: 1 Ocak – 31 Mayıs tarihleri arası

2. taksit dönemi: 1 Kasım – 30 Kasım tarihleri arasıEmlak vergisi zamanları!
İnternetten emlak vergisi ödeme!
Emlak vergisi borcu!emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ