Emlak vergisi ödeyen emekliler, vergi iadesini almalı!

Hürriyet Gazetesi yazarı Şükrü Kızılot, emlak vergisinden muaf tutulan emeklilerin, eğer vergilerini ödedilerse bu miktarı geri almaları gerektiğini söyledi

Emlak vergisi ödeyen emekliler, vergi iadesini almalı!

Hürriyet okurlarının en çok şikayet ettiği kurumlardan biri de belediyeler.. Özellikle "sıfır oranlı  Emlak  vergisi" uygulamasında ve geçmiş yıllarda ödenen emlak vergisinin iadesinde, bazı belediyeler "Nuh diyor peygamber demiyorlar."

EMEKLİLER VE EV HANIMLARI
Sayısı milyonlarla ifade edilen bu kesimin bir bölümü, kendilerine yasalarla tanınan sıfır oranlı emlak vergisinden yararlandırılmıyorlar.

Oysa bırakın yararlandırmayı, haksız yere tahsil ettikleri emlak vergisini de iade etmeleri gerekiyor. Emekli, ev hanımı ya da işsiz vatandaş, belediyeye gittiğinde "Yok böyle şey" diye savuşturuluyorlar. Ellerindeki gazete yazısını gösterenlere, "o yazı yanlış" diyorlar.

Bu kez okuyucu bize yazıyor;
"Hocam, falanca belediye sizin yazıya yanlış diyor. Ne yapalım"
Hani Anadolu'da "hem suçlu hem güçlü" diye bir söz var ya aynen öyle.. Hem mevzuatı bilmiyorlar, hem de doğru yazıya "yanlış" diyorlar!..

KİME İNANMAK GEREKİYOR
Ortada bir yasa maddesi, bir tebliğ ve Maliye Bakanlığı'nın bir özelgesi varsa, bunlara itibar etmek gerekiyor. Olayımızda da bunların hepsi var.
Sözü uzatmadan sıralayalım.
1) Emlak Vergisi Kanunu Madde 8:
Olayların yasa dayanağını açıklayan bu maddeye göre;
a)  Hiç bir geliri olmayanlar (işsizler ve ev hanımları), geliri kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanlar ile (geliri olsa bile) özürlüler,
b)  Türkiye sınırları içinde brüt 200 m2'yi geçmeyen tek meskene sahip olmaları halinde, bu meskenleri için sıfır oranlı vergi öderler.
2)  38 Seri No.lu Emlak Vergisi
Kanunu Genel Tebliği:
Sıfır oranlı emlak vergisi uygulama esaslarını açıklayan tebliğ.
3)  Maliye Bakanlığı'nın 11 Nisan 2011 tarih 006. 01-258 sayılı Özelgesi:
Bu özelge ile emeklilerin indirimli bina vergisi oranından yararlanabilmeleri için verecekleri bildirim için bir sure belirlenmediği ve söz konusu uygulamadan, "düzeltme zamanaşımı süresi" göz önünde bulundurulmak suretiyle, GEÇMİŞE YÖNELİK OLARAK YARARLANILMASININ MÜMKÜN OLDUĞU açıklanıyor.

Maliye Bakanlığı 18 Şubat 2004 tarih ve 4850 sayılı özelgesi ile de daha önce bu yönde açıklama yapmıştı.
Bazı belediyeler, emeklilere ve ev hanımlarına "Eşinizin geliri var yararlanamazsınız" diyorlar. Oysa Maliye Bakanlığı, 12 Nisan 2011 Tarih ve EVK-2010-5-30 sayılı özelgesi ile "Eş ve çocuğun gelir veya meskene sahip olmasının, sıfır oranlı emlak vergisine engel teşkil etmediğini" açıkladı.

NE YAPMAK GEREKİYOR
Yukaridaki açıklamalardan ve dayanağı olan yasa maddesi, genel tebliğ ve özelgelerden de fark edileceği gibi, konu çok açık ve net.
Emeklilerin 38 No.lu, ev hanımları ve işsizlerin de 44 No.lu Emlak Vergisi tebliğinde yer alan, bir örneğini de belediyelerden ücretsiz alabilecekleri formları doldurup ilgili belediyeye vermeleri gerekiyor.
Hemen ardından da ilgili belediyeden düzeltme yoluyla 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 ve 2011 yıllarına ait ödedikleri emlak vergisinin iadesini talep etmeleri gerekiyor.
Belediyeler, bu iadeleri yapmak zorundalar. Çünkü ilgili yasa ve tebliğlerde ve bu işin patronu olan Maliye'nin özelgesinde "vergileri iade edeceksin" deniliyor.
Anadolu'daki deyimle "lamı cimi yok" vergiler iade edilecek.
Hürriyet/Şükrü Kızılot

emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ