Eston Yapı satılıyor mu

Hürriyet Gazetesi Emlak editörü Seda Tabak köşesinde Eston Yapının satışını üzerine durdu. Tabak, köşesinde Estonun yaşadığı satış evrelerine değindi

Eston Yapı satılıyor mu

Hürriyet Gazetesi  Emlak  editörü Seda Tabak köşesinde Eston yapının satışını üzerine durdu. Tabak, köşesinde Estonun yaşadı satış evrelerine değindi.

Mayıs ayında Esbank'ın eski patronu Yavuz Zeytinoğlu'nun bankadan kaynaklanan borçlarını ödemekte zorlanmasıyla bünyesindeki şirketlerde ikinci TMSF dönemi başlamıştı. İkinci diyorum... Çünkü Aralık 2006'da ilk olarak TMSF grup şirketlerini devralmıştı.
Alacaklarını temin etmek için daha önce bitmiş konutları satışa çıkaran TMSF, ikinci dönemde Yakuplu'daki Eston Deniz ve Bahçeşehir'deki Eston Şehir projeleri ile konut üretmeye başlamıştı.
46 yıllık Eston Yapı A.Ş'yi 2006'da devralan TMSF, aynı yıl Zeytinoğlu Grubu tarafından temeli atılan, ancak tamamlanamayan iki projeyi hayata geçirme kararı almıştı. Bu kapsamda da Eston Yapı A.Ş'ye yeni bir genel müdür atanmıştı o günlerde.
Bugünlerde ise bambaşka bir dedikodu dönüyor. Doğru mudur, yanlış mıdır önümüzdeki günlerde belli olur. TMSF Eston'u satmaya karar vermiş. Hatta söylentilere göre iki Türk yatırımcıyla prensipte anlaşılmış bile... Ancak plan bu değilmiş. Sonrasında da Dubaili (Körfez kökenli) bir şirkete satılacakmış Eston. Bu arada şirketin genel merkezi de İstiklal Caddesi'ndeki Odakule İş Merkezi'ndeki adresinden Reşitpaşa'daki Eston Deniz projesine taşınmış.

Eston projeleri hakkında...
Eston Şehir projesi; geniş bahçeli villaları, ikiz ve müstakil dubleks çeşitleri, en yükseği 4 katlı apartman seçenekleri ile Bahçeşehir'deki 369.306 metrekarelik inşaat alanından oluşuyor. Toplamda 12 kısımdan oluşması planlanan Eston Şehir projesi tamamlandığında 1 milyon metrekarelik arazide 2.800 konut yapılmış olacak. Daire büyüklüklerinin 65-371 metrekare arasında değiştiği Eston Şehir'de yüzme havuzları, yürüyüş parkurları, sosyal alanlar, çocuk oyun alanları, spor alternatifleri ve günlük alışveriş merkezleri yer alacak. Eston Deniz; Yakuplu'da 1,2 milyon metrekarelik alanda 5.359 konut ve 500'ün üzerinde yat kapasitesine sahip marinasıyla tasarlanan Eston Deniz ise 1,5 kilometre sahil şeridine sahip. Eston Deniz projesinin ilk kısmını oluşturan Yakamoz Evleri daha önce satışa sunulmuştu. İkinci kısım olan Kalyon Evleri ise 342 bahçeli evden, apartmanlardan oluşacak ve yine etap etap tamamlanacak. 621.951 metrekare konut inşaat alanı olan Eston Deniz projesinde her kısmın kendine ait özel sosyal tesisi ve açık yüzme havuzları bulunuyor. Projede minimum ve maksimum daire büyüklükleri 78 ile 259 metrekare arasında değişiyor.

Kemal Gülman'dan gayrimenkul şirketi
Sosyetenin tanınmış isimlerinden Kemal Gülman, inşaat projeleri geliştirmek amacıyla gayrimenkul şirketi kurdu. 22 Temmuz'da kurulan şirketin adı Gülman Balmumcu Konakları İnşaat Pazarlama ve Ticaret Anonim Şirketi. Sermayesi 28.505.570 TL olan şirket faaliyetlerini ise Eski Büyükdere Caddesi'nde bulunan Park Plaza'daki genel merkezinden yürütecek. Kemal Gülman yönetimindeki şirkette, Polat Gülman ve Vahide Ferial Gülman'da görev alacak.

Seda Tabak/Hürriyet

emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ