Eve haciz yasası yürürlüğe girdi mi?

Borcu olan bir kimsenin, borcunu alacaklıya ödememesi halinde, alacaklı icra müdürü ile birlikte, eve haciz başlatılması için gidebiliyor. Peki, eve haciz yasası yürürlüğe girdi mi?

Eve haciz yasası yürürlüğe girdi mi?

Kategori: Emlak Terimleri

Eve haciz yasası yürürlüğe girdi mi?

Borcu olan bir kimsenin, söz konusu borcunu alacaklıya ödememesi halinde, alacaklı icra müdürü ile birlikte, eve haciz başlatılması için gidebiliyor.


Haciz işlemi, borçlu kimsenin evinde bulunan menkul mallar üzerinde uygulanabilirken, varsa gayrimenkulleri üzerine de uygulanabiliyor. Ancak, 2012 yılında alınan Yargıtay Kararına göre, haczedilecek menkul ve gayrimenkullere sınırlama getirildi.


Buna göre, borçlu kişinin evindeki koltuk takımı, buzdolabı, çamaşır makinası, bulaşık makinası, fırın, halı vb. gibi "lüzumlu" ev eşyalarının haczedilmeleri mümkün olmuyor.


Yargıtay Kararı metni..

İİK’nun 6352 Sayılı Kanun’un 16. maddesi ile değişik 82. maddesinin üçüncü fıkrasına göre; “Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu veya aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri haczedilemez.”


Eve haciz kanunu!

emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ