Evin metrekaresi nasıl hesaplanır?

Size söylenen evin metrekaresi ile evin gördüğünüz büyüklüğü birbirini tutmuyorsa, size söylenen metrekare brüt metrekaredir. Brüt metrekare hesabına kullanılmayan alanlar da eklenir. Peki evin metrekaresi nasıl hesaplanır?

Evin metrekaresi nasıl hesaplanır?

Kategori: Emlak Terimleri

Evin metrekaresi nasıl hesaplanır?

Konut alım satım işlemlerinde sıklıkla karşılaşılan sorunlar arasında evin metrekare hesabı bulunuyor. Genellikle evin metrekaresi olarak "brüt metrekare" söyleniyor. Ancak, brüt metrekare kapsamında evdeki duvar kalınlıkları, merpen ve asansör boşlukları, elektrik şaftları gibi kullanılamayan alanları da kapsadığı için ev sandığınızdan daha küçük olabilir. Bu nedenle evin net metrekaresini hesaplamanız gerekecek. Evin net metrekaresini bulmak için ise kullanılmayan alanların metrekaresini size söylenen hesaptan düşmeniz yeterli olacak..


Evin metrekare hesabı ile ilgili yasal hükümler ise Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği kapsamında ele alınıyor. Yönetmeliğe göre, bağımsız bölümün net alanı ve brüt alanı şu şekilde tarif ediliyor:


Bağımsız bölüm net alanı

Bağımsız bölüm içerisindeki kapalı olup duvarlar arasında kalan net alandır. Bu alana; kapı ve pencere eşikleri, 2.5 cm’i geçmemek koşuluyla sıva payları, kolonlar, duman, çöp, atık, tesisat ve hava bacaları ile ışıklıklar, bağımsız bölüm içindeki asansör ve galeri boşlukları, tesisat odası, merpenlerin altlarında 1.80 m. yüksekliğinden az olan yerler, tek bağımsız bölümlü müstakil binalarda bağımsız bölüm içindeki otopark, sığınak, odunluk, kömürlük, hidrofor ve arıtma tesisi alanı, su ve yakıt deposu ve kazan dairesi dahil edilmez. 


Açık çıkmalar, balkonlar, zemin, çatı ve kat terasları, kat ve çatı bahçeleri gibi en az bir cephesi açık olan mekanlar ile aynı katta veya farklı katta olup bağımsız bölümün eklentisi olan mekanlar ile ortak alanlar bağımsız bölüm net alanı içinde değerlendirilmez. Bağımsız bölümün içten bağlantılı olarak çatı araları dahil birden fazla katta yer alan mekanlardan oluşması halinde bu katlardaki bağımsız bölüme ait alanlar birlikte değerlendirilerek bağımsız bölüm net alanı bulunur.


Bağımsız bölüm brüt alanı

Bağımsız bölümün içerisindeki; duvarlar, kolonlar, sıva payları, merpen sahanlıkları ve basamakları ile bu merpenlerin altlarında kalan yerler ile sadece bağımsız bölüme ait ve bağımsız bölümün içinden doğrudan bağlantılı olan; balkonlar, çatıda, katta ve zemindeki teraslar, açık çıkmalar, çatı veya kat bahçeleri dahil kapladığı alandır. Bu alana; ışıklıklar, galeri boşlukları, bağımsız bölümün eklentileri ve ortak alanların bağımsız bölüme düşen payları dahil edilmez. Bağımsız bölümün içten bağlantılı olarak çatı araları dahil birden fazla katta yer alan mekanlardan oluşması halinde bu katlardaki bağımsız bölüme ait alanlar birlikte değerlendirilerek bağımsız bölüm brüt alanı bulunur. Bağımsız bölümün eklentileri ayrıca belirtilmek zorundadır.Evin brüt metrekaresi nasıl hesaplanır?
Evin net metrekaresi nasıl hesaplanır?emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ