Ferko İnşaat düğmeye bastı: Kemerburgaz'a villa Dudullu'ya otel yapacak!

Şirket Dudullu'ya ticari üniteler ve şehir oteli inşa ediyor. Kemerburgaz'da metrekaresi 2 bin 500 dolar ile 3 bin arasında değişen konut ve villa yapacak

Ferko İnşaat düğmeye bastı: Kemerburgaz'a villa Dudullu'ya otel yapacak!

Kategori: Sektörel

 

Bugüne kadar birçok projeye imza atan Ferko İnşaat yeni projelere yelken açtı. Dudullu'da  İstanbul  Madeni Eşya Sanatkârları'ndaki (İMES) 22 bin metrekarelik arsa üzerinde şehir oteli ve ticari üniteler inşa eden şirket, Kemerburgaz'da da villa ve konutlardan oluşan bir proje için gün sayıyor. Ferko İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F Meriçten, İMES'te devam eden inşaatta ticari alanların Haziran ayında, otel kısmanın ise 2013 Mart'ında açılacağını söyledi. Şehir otelinde 182 oda bulunacak. Otelin içinde 2 bin metrekare alan üzerinde 1500 kişilik konferans salonları bulunacak. Otelde ayrıca büyüklükleri 60 metrekare ile 100 metrekare arasında değişen 4 adet toplantı salonu yapılacak. Ticari alanlar metrekaresi 30-35 dolardan kiraya verilecek.

 

Villa ve konut bir arada

 

Şirketin Kemerburgaz'da 25 bin metrekare alanı olan arsası üzerinde ise planı villa ve konutlardan oluşan bir proje geliştirmek. İmar planlarının yapıldığını belirten Meriçten, buraya 67 üniteden oluşan proje yapacaklarını söylüyor. 67 ünitenin 24 tanesi villa ,diğerleri 3 er katlı townhouse verezidans olacak. Ön cepheye bakan kısımda ise günlük ihtiyaçlara cevap verecek birkaç tane ticari ünite yer alacak. Villalar 250 metrekare ile 450 metrekare arasında, daireler 60 metrekareden başlayacak.

 

1+1 de olacak 3+1 de

 

Daire olarak inşa edilecek bloklarda 1+1, 2+1 ve 3+1 tipleri bulunacak. Daha önce de bölgede farkı zaman dilimlerinde villalar yaptıklarını belirten Ferit Meriçten, "Bundan önce aynı bölgede Gökmahal villalarını inşa ettik. Orada çok başarılı olduk. Metrekare olarak villaların fiyatını 3 bin dolar gibi düşünüyoruz.  Konutların metrekare fiyatı da 2 bin 500 ile 2 bin 750 dolar arasında başlangıç fiyatları ile değişecek. Ancak bunlar ilk çıkış rakamı olarak planlanıyor" bilgisini verdi. Villa ve konut inşaatlarında teslimler ise inşaata başlamanın ardından 18 ay içinde gerçekleşecek.

 

Kağıthane'ye ofis yapacak

 

İşte en büyük desteğinin oğlu olduğunu ve Gökçe Meriçten ile birlikte yol aldıklarını belirten Ferit Meriçten Kağıthane'de yeni bir ofis projesi daha yapacaklarını da söyledi. Şu an için arsa görüşmeleri gerçekleştirdiklerini belirten Meriçten, "Anlaşma sağladığımız taktirde bu yıl inşaatına başlarız.  Ofis projesi kat karşılığı olacak. Arazinin toplam büyüklüğü  15 bin metrekare" dedi.  

 

Fikirtepe'den teklif alıyor

 

Şirket kentsel dönüşüm projelerinde gelen teklifleri de değerlendiriyor. Ancak Fikirtepe'den gelen tekliflere sıcak bakmıyor. Burada gelen tekliflerin inşaat maliyetlerini kaldırmayacağını belirten Meriçten, şehir merkezinde makul fiyatlı dönüşüm tekliflerini değerlendirmeyi yeğliyor. Ataşehir'de de dönüşüm kapsamında bir görüşme yapılıyor.

 

Sektörün önü çok açık

 

Yıllık en az 150 bin konuta ihtiyaç olduğunu belirten Meriçten, Türkiye'nin genelinde depreme dayanıksız binalar olduğunu ve birçok binaya mimar ve mühendis elinin değmediğini söyledi. Kentsel dönüşüm ile ilgili yasa ve mütekabiliyetin çıkmasıyla da sektörün önünün daha çok açılacağına dikkat çekildi.  

 

Emine Açar / BUGÜN

emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ