Gayrimenkul zengini Yapı Kredi, mülklerini satıyor

Gayrimenkul zengini olan Yapı Kredi Bankası, elindeki gayrimenkulleri tek tek satılığa çıkardı.

Gayrimenkul zengini Yapı Kredi, mülklerini satıyor

Kategori: Sektörel

Takip edenler hatırlayacaktır, geçen hafta "Akıllı Emlak" sayfamızda bankanın Beyoğlu-Galatasaray'da bulunan Yapı Kredi Kültür Merkezi'yle Kazım Taşkent Sergi Salonu'nun yer aldığı binayı sattığı yönündeki haberlerin  Emlak  kulislerinde konuşulduğu sizlere aktarmıştık. Konuyu biraz daha araştırınca oldukça ilginç ve yeni bilgilere ulaştık.

Öğrendiğimize göre banka, Galatasaray'daki binasını satılığa çıkartmış. Banka oldukça değerli bir konunda bulunan bu binanın satışını oldukça önemsiyor. Öyle ki gelen teklifler bizzat Yapı Kredi Genel Müdürü Tayfun Bayazıt tarafından alınıp değerlendiriyormuş. Bu konuda görüşlerine başvurdurduğumuz bir değerleme uzmanı iki binadan oluşan yaklaşık 16 bin metrekare büyüklükteki binanın değerinin 350-400 milyon dolardan aşağı olmadığını söylüyor.

Banka, Yeniköy'de 100 bin metrekare, Bağlarbaşı'nda ise yaklaşık 200 bin metrekare büyüklükte iki korusunu da uzun zamandır bu koruları da satmaya çalışıyordu. Öğrendiğimize göre Yeniköy'deki korunun satışı için sona yaklaşılmış. Banka, yabancı bir firmaya koruyu 150 milyon dolara satmaya hazırlanıyormuş. Söylenenlere bakılırsa taraflar önümüzdeki günlerde imzayı atacaklarmış. Görüştüğümüz değerleme uzmanı her iki korunun fiyatının 1.5 milyar dolardan aşağı olmayacağını söylese öğrendiğimize göre korunun yüzde 15'nin imara açık olması fiyatın beklenin çok altında gerçeklemesinde etkili olmuş. Yeniköy'deki korunun ise SİT alanı içinde olması nedeniyle şu an satılmasının ise zor olduğu belirtiliyor.

Bankanın satış listesindeki gayrimenkulleri bununla sınırlı değil. Öğrendiğimize göre banka Zincirlikuyu'da bulunan Yapı Kredi Sigorta'nın olduğu binayı da satılığa çıkartmış. 8-9 katlı olan bina için değerleme çalışmaları yapılmış, teklifler değerlendiriliyormuş. Daha önce paket halinde 407 adet gayrimenkulünü sattığını açıklayan bankanın sattığı gayrimenkuller arasında Kocaeli-Bayramoğlu'nda bulunan turistik tesisleriyle Denizli ve Gaziantep'teki binaları de bulunuyormuş.

Kezban Gebetaş/ Tek Borsa

emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ