Geri alım hakkı ne demektir?

Gayrimenkul alım-satım işlemi ile ilgili olan geri alım hakkı ne ifade ediyor merak ediyorsanız, haberimizi inceleyebilirsiniz. Geri alım hakkı ne demektir, detayları...

Geri alım hakkı ne demektir?

Kategori: Emlak Terimleri

Geri alım hakkı ne demektir?

Gayrimenkul sektöründe vefa hakkı olarak da bilinen geri alım hakkı, satıcının sattığı gayrimenkulün müşteriden geri alma hakkı olduğunu ifade ediyor. Malikin, sözleşmede yetki verilmişse geri alım hakkı lehdarının talebi ile tapu kütüğüne şerh edilebiliyor. 


Geri alım hakkı, satış işlemi sırasında ya da satış işleminden sonra noterden düzenlenen sözleşme ile en çok 10 yıl için tesis edilebiliyor. Böylece, satan kimse sattığı taşınmaz malı 10 yıl içerisinde geri alabiliyor. Geri alım hakkı ne demektir sorusunu yanıtladıktan sonra bu işlem ile ilgili diğer hususlara değinelim.


Geri alım hakkı terkini..

- Sürenin dolması halinde veya sicile şerhinden itibaren 10 yıl geçmesi halinde malikin talebi ile ya da hak sahibin zaman söz konusu olmaksızın her durumdaki talebi ile, maktu terkin harcı tahsil ediliyor.

- Geri alım hakkının kullanılmasıyla malik adına tescilde ve kamulaştırma veya mahkeme kararı gereği terkinde ayrıca terkin harcı alınmıyor.


Geri alım hakkı için istenen belgeler..

- Noter tasdikli sözleşme

- Talepte bulunan veya temsilcisinin fotoğraflı nüfus cüzdanı veya pasaportu ile temsil belgesi.

- Taşınmaz malı niteliği bina ise Deprem Sigortası aranır.


Geri alım hakkı mali yönü..

- Satış anında resmi senet düzenlenmek üzere tesis ediliyorsa işlem için harç tahsil edileceğinden ayrıca bu hakkın tesisi için harç alınmıyor.

- Geri alım hakkının tapu siciline şerhi için düzenlenecek resmi senet nedeniyle, geri alım hakkının kullanılmasında ödenecek bedel üzerinden bu hakları edinenlerden Binde 7.5 oranında damga resmi tahsil ediliyor.

- Ayrıca noterden düzenlenmişse, hakkı iktisap edenden binde 5.94 oranında tapu harcı tahsil ediliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com

emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ