2013 kars ığdır demiryolu


2013 kars ığdır demiryolu

2013 kars ığdır

Pakistan ve İran'daki mevcut demiryolları da rehabilite edilecek ve gerekli güzergahlarda yeni demiryollarının yapılacağı proje tamamlandığında, 11 gün süren İstanbul-İslamabad tren yolculuğu, Tahran üzerinden dört güne düşecek.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Ulaştırma Bakanlığı, Pakistan'dan Türkiye'ye ve Avrupa'ya demiryolu ile yapılan yük taşımacılığını daha aktif hale getirmek amacıyla Pakistanlı yetkililer ile görüştü. Görüşmelerde, "İstanbul-İslamabad Demiryolu Projesi" kapsamında "Kars-Iğdır-Aralık-Dilucu" güzergahına demiryolu yapılması kararlaştırıldı. Böylece, Türkiye demiryolu ağı, Kars üzerinden İran demiryolu ağına bağlanacak.

Proje kapsamında, Pakistan ve İran'daki mevcut demiryolları rehabilite edilecek ve gerekli güzergahlarda yeni demiryolları yapılacak. Proje tamamlandığında, bin 990 kilometresi Pakistan sınırlarında, 2 bin 570 kilometresi İran sınırlarında ve 2 bin 6 kilometresi ise Türkiye sınırlarında olmak üzere İstanbul-İslamabad Demiryolu'nun toplam uzunluğu 6 bin 566 kilometre olacak.

İstanbul-İslamabad Demiryolu'nun beş...