amortisman oranı

amortisman oranı nedir

Binalarda amortisman nedir, amortisman oranları ne ifade ediyor? Yanıtı ve detayları için haberimizi inceleyebilirsiniz...

Yıllık kira artış

Yıllık kira artış oranı nedir?

Kiralama işlemlerinde bir yıllık sürenin dolması halinde, gündeme konu olan husu "Yıllık kira artış oranı" oluyor. Buna göre yıllık kira artış oranı nedir? Yıllık kira artış oranı nasıl hesaplanır?

Kuru mülkiyet satış

Kuru mülkiyet satış oranı!

Kuru mülkiyet ve intifa hakkı olarak ayrılan mülkiyet konusu tapu üzerinde de değişiklik gösteriyor. Peki mülkiyet üzerindeki kuru mülkiyet satış oranı nedir? sorusunun cevabını merak ediyorsanız haberimizi inceleyebilirsiniz..

Tapu işlemleri ne

Tapu işlemleri ne kadar tutar 2013!

Tapu işlemlerinin tamamlanabilmesi için, hem alıcıdan hem de satıcıdan tapu harcının ödenmesi talep ediliyor. Peki 2013 yılı tapu harcı oranı nedir? Tapu işlemleri ne kadar tutar 2013?

Tapu alım satım

Tapu alım satım harcı oranı!

Tapu Müdürlüğünde işlem gören bütün alım satım işlemlerinde tapu alım satım harcı uygulanır. Peki tarafların eşit olarak ödediği tapu alım satım harcı oranı nedir?

İşyeri emlak vergisi

İşyeri emlak vergisi oranı!

İşyerleri için ne kadar vergi ödeniyor? İşyeri emlak vergisi oranı nedir? Yanıtı ve detayları haberimizde...

Gayrimenkul alımında KDV

Gayrimenkul alımında KDV oranı!

2013 yılı için gayrimenkul alımında KDV oranı nedir? Yanıtı ve detayları için haberimizi inceleyebilirsiniz...

Emlak alım satım

Emlak alım satım vergisi oranı!

Tapuda gerçekleşen alım satım işlemlerinde verilen hizmete karşılık olarak emlak alım satım vergisi alınıyor. Peki 2013 yılının emlak alım satım vergisi oranı nedir? Yanıtı haberimizde...

Hasılat paylaşımlı inşaat

Hasılat paylaşımlı inşaat işlerinde KDV oranı nedir

Hasılat paylaşımı yolu ile arsanın inşaat firmasına verilmesi, özellikle son yıllarda yaygınlaşan bir uygulama. çok kişinin farkında olmadığı bu uygulamanın bazı ince noktaları var


amortisman oranı nedir

amortisman oranı

Amortisman nedir?

Amortisman, binalarda duran bir malın yıpranma ya da teknik gelişmelerden kaynaklanan eskime nedeniyle değerinden düşmesini ifade ediyor. Amortisman oranı ise, yıpranma payı anlamına geliyor.


Değer kaybı olarak da nitelendirilen amortisman için devlet tarafından her yıl sonunda, bir sonraki yıla ilişkin amortisman hesaplamalarına dahil edilecek tutarlar belirleniyor. Belirlenen bu tutarlara ise amortisman sınırı deniyor.


Söz konusu amortisman sınırı, genellikle fatura düzenleme sınırıyla aynı sınırlarda oluyor. Amortisman oran hesaplamalarında KDV tutarı hariç tutuluyor. Bu tutar her yılın sonun VUK Tebliğleri ile ilan ediliyor.


VUK’un 315. maddesine göre mükellefler, amortismana tabi iktisadi kıymetler için Maliye Bakanlığınca iktisadi kıymetlerin faydalı ömürleri dikkate alınarak tespit ve ilan edeceği oranlar üzerinden amortisman hesaplaması yapmaları gerekiyor.


Amortisman Ayırma Şartları

İşletmede bir yıldan fazla kullanılabilir olması

Yıpranmaya, aşınmaya veya kıymetten düşmeye maruz...


bilge özdemir hilmi ışıkören
© 2007 - 2014 Emlak Kulisi Tüm Hakları Saklıdır.
Emlakkulisi.com dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.. Rss