depozito nasıl iade edilir

 • depozito nasıl iade
  depozito nasıl iade edilir
  2014-03-28 17:31:33
  Depozito, ev sahibi tarafından kiracısından alınan para olarak karşımıza çıkıyor. Bu bedel, kira süresince yaşanacak herhangi bir probleme karşı güvence bedeli olarak alınıyor. Peki, kiracının depozito iadesi nasıl oluyor?
 • Depozito nasıl
  Depozito nasıl belirlenir?
  2014-09-19 15:10:41
  Kiracı depozito bedeli, taşınmaz sahibinin kiracısından talep etme hakkı olan güvence bedeli olarak tanımlanıyor. Bu güvence bedeli kiralama sürecinde meydana gelen zararların teminatı için alınıyor. Peki, Depozito nasıl belirlenir?
 • Kiracının verdiği depozito
  Kiracının verdiği depozito iadesi!
  2014-09-19 13:10:53
  Depozito, taşınmaz kiralama aşamasında taşınmaz sahibinin kiracısından talep ettiği güvence bedeli olarak nitelendiriliyor. Peki, kiracının verdiği depozito iadesi hangi durumlarda mümkün oluyor? Hangi durumlarda iade edilmiyor?
 • Ödediğiniz emlak vergisi
  Ödediğiniz emlak vergisi iadesi nasıl alınır?
  2014-09-08 15:50:24
  Emlak vergisi başta olmak üzere, bazı vergilerde muafiyetler bulunuyor. Maliye Bakanlığının almış olduğu bir karara göre, ödenmiş vergiler geri iade edilebiliyor. Peki, ödediğiniz emlak vergisi iadesi nasıl alınır?
 • Depozito iade
  Depozito iade davası!
  2014-09-04 11:39:05
  Kira sözleşmelerinin sona ermesi halinde, taşınmazda herhangi bir hasar olmaması halinde kiracıdan alınan depozitonun iade edilmesi gerekiyor. İade gerçekleşmezse dava açılabiliyor. İşte depozito iade davası..
 • Kiracı depozitosunu nasıl
  Kiracı depozitosunu nasıl alır?
  2014-07-02 13:26:54
  Kiracının evi kiralarken ileride olası bir problemin yaşanması durumunda güvence olarak depozito ödüyor. Kiracının evi kiralarken ödediği depozito geri alınır mı? Kiracı depozitosunu nasıl alır?
 • Devremülk iadesi nasıl
  Devremülk iadesi nasıl yapılır?
  2014-06-11 08:40:12
  Devremülk, kişinin kendisi tarafından belirlenen tarihlerde yılın belirlenen zaman diliminde satın alınan konut ve tatil amaçlı taşınmazlara deniyor. Peki, devremülk iade edilir mi? Devremülk iadesi nasıl yapılır?
 • Kiracının depozito
  Kiracının depozito iadesi!
  2014-03-28 17:31:33
  Depozito, ev sahibi tarafından kiracısından alınan para olarak karşımıza çıkıyor. Bu bedel, kira süresince yaşanacak herhangi bir probleme karşı güvence bedeli olarak alınıyor. Peki, kiracının depozito iadesi nasıl oluyor?
 • TOKİ den para nasıl
  TOKİ'den para nasıl alınır?
  2014-01-14 10:25:11
  TOKİ konut başvuruları için belli miktarlarda başvuru bedeli ödeniyor. Yapılan kura sonucunda vatandaşa evin çıkmaması durumunda verilen başvuru parası, iade ediliyor. Peki, TOKİ'den para nasıl alınır?
 • Kiracının depozito
  Kiracının depozito hakkı!
  2013-09-23 15:25:46
  Kiralama işlemleri sırasında, kiracının ev sahibine "depozito" bedeli ödeyerek güvence vermesi gerekiyor. Kiracının depozito hakkı ile ilgili hükümlere göre kiralama süresinin sonunda depozito iade ediliyor...
 • Kira hukuku depozito
  Kira hukuku depozito iadesi!
  2013-09-09 13:48:00
  Depozito, kiracının mal sahibine verdiği güvence olarak karşımıza çıkıyor. Bu para, zarara konu olabilecek bir durumun yaşanmaması halinde kiracıya geri iade ediliyor. İşte kira hukuku depozito iadesi...
 • Depozito nasıl geri
  Depozito nasıl geri alınır?
  2013-09-09 11:06:02
  Kiracının ev sahibine ödediği depozito nasıl geri alınır? Depozito bedeli en fazla kaç kira bedeli kadar oluyor? İşte Türk Borçlar Kanunu kapsamında yer alan depozito hükümleri...
 • Depozito ücreti
  Depozito ücreti nedir?
  2013-09-09 08:57:13
  Kiralama işlemleri sırasında, ev sahibinin kiracısından aldığı depozito ücreti nedir? Depozito ücreti ne kadar? Depozito bedeli ne zaman geri iade ediliyor? İşte depozito ücreti ile ilgili merak ettikleriniz...
 • Hasköy deki park olan
  Hasköy'deki park olan Rum Sokağı da iade listesinde!
  2011-09-11 00:00:00
  Azınlıklara iade edilecek taşınmazların arasında İstanbulun eski ve kozmopolit yerleşim yeri Hasköydeki mülkler de var. Ancak birçoğu bugün yok olmuş, üstüne ev yapılmış arsalarda çözümün nasıl olacağı muamma...

depozito nasıl iade edilir

depozito nasıl iade

Kiracının depozito iadesi!

Depozito, ev sahibi tarafından kiracısından alınan para olarak karşımıza çıkıyor. Bu bedel, kira süresince yaşanacak herhangi bir probleme karşı güvence bedeli olarak alınıyor. 


Güvence olarak para veya kıymetli evrak verilmesi kararlaştırılmışsa kiracı, kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmemek üzere, parayı vadeli bir tasarruf hesabına yatırır, kıymetli evrakı ise bir bankaya depo ediyor. 


Borçlar Kanununa göre tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılıp...