doğukent projesi ankara


doğukent projesi ankara

doğukent projesi

Başkentte, bir zamanlar altyapı ve ulaşım imkansızlıklarının yanı sıra bir çok sosyal sorunla boğuşan gecekondu mahalleleri, son yıllarda gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projeleriyle modern görünüme kavuştu.

Başkentte, son 7 yıl içinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm ve yapılaşma çalışmaları kapsamında yaklaşık 50 bin gecekondu yıkıldı. Sadece Altındağ Belediyesi, ilçeyi 20 bin gecekondudan arındırırken, Ankara Büyükşehir Belediyesi de protokol yolu ve Dikmen Vadisinde 10 bini aşkın gecekonduyu yıktı.

Ankarada yürütülen birçok kentsel dönüşüm ve gelişim projelerinin yürütücüsü olan Ankara Büyükşehir Belediyesi, yalnızca Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi çalışması çerçevesinde bugüne kadar yaklaşık 7 binden fazla gecekonduyu yıktı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Dikmen Vadisinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde yıkılan gecekonduların yerine binlerce konut ve sosyal tesis inşa edilmesinin yanı sıra vadi kentin rekreasyon alanı ihtiyacını da karşılayacak modern ve yeşil bir görünüme kavuşturuldu.

Dikmen Vadisi Kentsel Gelişim ve Değişim Projesi...