Hakkı olmayan yere

Hakkı olmayan yere tecavüz suçu

Konut dokunulmazlığının ihlal edilmesi; bir diğer ifade ile eve izinsiz girilmesinin sonucunda ihlali yapan kimseye uygulanacak ceza Türk Ceza Kanunu kapsamında açıklanıyor. İşte eve izinsiz girmenin cezası...

Tapuda kayıtlı olmayan

Tapuda kayıtlı olmayan taşınmazlarda mülkiyet hakkı!

Kadastro Kanunu madde 14'te de düzenlenen tapuda kayıtlı olmayan taşınmazlarda mülkiyet ve zilyetlik hakkının tespiti nasıl yapılıyor? Bu konu Kanun'da nasıl düzenlenmiştir? sorularının cevabını merak ediyorsanız haberimizi inceleyebilirsiniz.

Apartman toplantısında oy

Apartman toplantısında oy hakkı!

Apartman için karar alınan genel kurul toplantılarında kat maliki olmayan; kiracıların alınacak kararlardaki oy hakkı nedir? İşte apartman yönetimi yönetmeliği kapsamındaki apartman toplantısında oy hakkı...

Göztepe de otopark olmayan

Göztepe'de otopark olmayan yerlere şikayet gidiyor!

 Göztepe"de otoparkı olmayan bir sağlık merkezinin karşısındaki apartmanlarda oturanlardan sık sık şikayet mailleri geliyor. Ancak bu sadece bir yere ait bir sorun değil.

Kat mülkiyeti olmayan

Kat mülkiyeti olmayan yapılar GYO portföyüne giremeyecek

SPK, kat mülkiyeti olmayan yapıların GYO portföyüne giremeyeceğine karar verdi.

Yeşilyurt ta 354 bin

Yeşilyurt'ta 354 bin metrekare arsaya 49 yıl bedelsiz irtifak hakkı

Yeşilyurt'ta bulunan arsaya 49 yıl süreli bağımsız nitelikli bedelsiz irtifak hakkı tesis edilecek.

İnebolu Kaymakamlığı ndan yatırımcılara

İnebolu Kaymakamlığı'ndan yatırımcılara bedelsiz irtifak hakkı!

İnebolu'da devletin hüküm ve tasarrufu altındaki gayrimenkulde yatırımcılar lehine bedelsiz irtifak hakkı tesis edilecek

Şanlıurfa Defterdarlığı ndan 4

Şanlıurfa Defterdarlığı'ndan 4 gayrimenkul için irtifak hakkı

Şanlıurfa Defterdarlığı Merkez Küçükler Köyü'ndeki 4 gayrimenkul için 49 yıl bedelsiz irtifak hakkı verecek.

F1 geldi ilkokulu

F1 geldi ilkokulu bile olmayan Akfırat'a üniversite kuruluyor

Formula 1 pistinin yapıldığı Akfırat bu işten en kárlı çıkan taraf oldu. İlkokulu bile olmayan köye şimdi üniversite yapılıyor. Akfırat Belediyesi'nin bütçesi de 2 milyon YTL'den 3 yılda 30 milyon YTL'ye yükseldi.


Hakkı olmayan yere tecavüz suçu

Hakkı olmayan yere

Eve izinsiz girmenin cezası!

Anayasa hükümlerine göre, yargıç kararı olmadan ulusal güvenlik ya da kamu düzeni bakımından gecikmede sakınca bulunan durumlarda, yasaca yetkili kılınan katın buyruğu bulunmadan konuta girilememesi, arama yapılamaması ve buradaki eşyaya el konulamaması durumu, konut dokunulmazlığı olarak tanımlanıyor.


Konut dokunulmazlığının ihlal edilmesi; bir diğer ifade ile eve izinsiz girilmesinin sonucunda ihlali yapan kimseye uygulanacak ceza Türk Ceza Kanunu kapsamında açıklanıyor.


Konut dokunulmazlığının ihlali

MADDE 116. - (1) Bir kimsenin konutuna, konutunun eklentilerine rızasına aykırı olarak giren veya rıza ile girdikten sonra buradan çıkmayan kişi, mağdurun şikayeti üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.


(2) Evlilik birliğinde aile bireylerinden veya konutun birden fazla kişi tarafından ortak kullanılması durumunda bu kişilerden birinin rızası varsa, yukarıdaki fıkra hükmü uygulanmaz. Ancak bunun...


bilge özdemir hilmi ışıkören
© 2007 - 2014 Emlak Kulisi Tüm Hakları Saklıdır.
Emlakkulisi.com dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.. Rss