izaleyi şuyu davası nasıl açılır

 • izaleyi şuyu davası
  izaleyi şuyu davası nasıl açılır
  2013-10-03 03:07:17
  İzalei şuyu, ortak mülkiyet altında bulunan taşınmazın hissedarlar arasında paylaştırılması ya da mahkeme kararı ile satılarak, değerin hissedarlara verilmesi anlamına geliyor. Bu noktada izalei şuyu davası nasıl açılır? sorusu akla geliyor...
 • Ortaklığın giderilmesi davası
  Ortaklığın giderilmesi davası hangi durumlarda açılır?
  2014-09-23 08:57:36
  İzaleyi şuyu davası olarak da bilinen ortaklığın giderilmesi davası ortaklığa konu olan taşınmaz mallar hakkında açılabiliyor. Peki ortaklığın giderilmesi davası nedenleri nelerdir? Ortaklığın giderilmesi davası hangi durumlarda açılır?
 • İzale-i şuyu davası
  İzale-i şuyu davası harcı ne kadar?
  2014-07-17 14:43:00
  Bir taşınmaz mala sahip hissedarların mallarının aynen taksim edilmesi veya mahkemece satılarak bedellerinin hissedarlar arasında payları nispetinde paylaştırılması için izale-i şuyu davası açılabiliyor. Peki, izale-i şuyu davası harcı ne kadar?
 • İzale-i şuyu davası
  İzale-i şuyu davası nasıl sonuçlanır?
  2014-07-17 14:02:22
  Paylı mülkiyeti devam ettirme yükümlülüğü bulunmadıkça, malın paylaşılmasını isteyebilme hakkı sonucunda açtığı dava İzale-i şuyu davası oluyor. Peki, izale-i şuyu davası nasıl sonuçlanır? İşte yanıtı..
 • İzale-i şuyu davası
  İzale-i şuyu davası avukatsız açılır mı?
  2014-06-27 10:40:28
  Paylı mülkiyete sahip olan paydaşların, söz konusu mal üzerindeki hakkını almak istemesi üzerine izale- i şuyu davası açılabiliyor. Peki, izale-i şuyu davası avukatsız açılır mı? İşte yanıtı..
 • İzale-i şuyu davası
  İzale-i şuyu davası avukatlık ücreti!
  2014-06-27 09:46:00
  Taşınmaz hissedarları, paylı mülkiyeti devam ettirme yükümlülüğü bulunmadıkça, malın paylaşılmasını isteyebiliyor. Peki, İzale-i şuyu davası avukatlık ücreti ne kadar? İşte izale-i şuyu davası avukatlık ücreti 2014..
 • İzale-i şuyu davası
  İzale-i şuyu davası hangi mahkemede açılır?
  2014-06-27 09:03:53
  Medeni Kanun gereğince paylı mülkiyete sahip olan paydaşlardan her biri, paylı mülkiyeti devam ettirme yükümlülüğü bulunmadıkça, malın paylaşılmasını isteyebiliyor. Peki, izale-i şuyu davası hangi mahkemede açılır?
 • İzale-i şuyu dava
  İzale-i şuyu dava dilekçe örneği!
  2014-06-27 08:47:00
  İzale-i şuyu davası açmak için Sulh Hukuk Mahkemelerine bir dilekçe ile başvuruda bulunulması gerekiyor. Peki, izale-i şuyu davası dilekçesi nasıl yazılır? İzale-i şuyu dava dilekçe örneği..
 • İzale-i şuyu dava
  İzale-i şuyu dava masrafını kim öder?
  2014-06-27 08:18:12
  İzale-i şuyu davası, paydaşlar malın paylaştırmasını isterler. Peki, izale-i şuyu dava masrafını kim öder? İzale-i şuyu dava masrafını davayı açan mı öder? Yoksa, dava masraflarına tüm paydaşların katılım sağlaması gerekir mi?
 • İzale-i şuyu davası
  İzale-i şuyu davası masrafları 2014!
  2014-06-27 07:58:08
  Paylı mülkiyete sahip olan paydaşlardan her biri, paylı mülkiyeti devam ettirme yükümlülüğü bulunmadıkça, ilgili malın paylaşılmasını dava açarak isteyebiliyor. İşte izale-i şuyu davası masrafları 2014..
 • İzale-i şuyu davası
  İzale-i şuyu davası nedir?
  2013-10-12 03:48:03
  Ortaklığın giderilmesi anlamına da gelen izale-i şuyu davası nedir? İzale-i şuyu davası nasıl açılır? İzale-i şuyu davası hakkında merak ettikleriniz haberimizin devamında yer alıyor..
 • İzalei şuyu davası
  İzalei şuyu davası nasıl açılır?
  2013-10-03 03:07:17
  İzalei şuyu, ortak mülkiyet altında bulunan taşınmazın hissedarlar arasında paylaştırılması ya da mahkeme kararı ile satılarak, değerin hissedarlara verilmesi anlamına geliyor. Bu noktada izalei şuyu davası nasıl açılır? sorusu akla geliyor...
 • Kardeşlerime izale-i şuyu
  Kardeşlerime izale-i şuyu davası açarsam ne olur?
  2013-05-07 17:38:00
  Size ve kardeşinize babanızdan miras kaldığını ancak sizin bu gayrimenkullerinizi satmak istediğinizi düşünelim. Kardeşlerinizin bu satışa engel olmaları durumunda, "Kardeşlerime izale-i şuyu davası açarsam ne olur?" diye soruyorsanız yanıtı haberimizde..
 • İzale-i şuyu ne
  İzale-i şuyu ne demektir?
  2013-04-09 16:07:30
  Hakkınızda izale-i şuyu davası açıldı ve siz izale-i şuyu kelimesinin anlamını dolayısıyla size niçin dava açıldığını bilmiyorsanız izale-i şuyu ne demektir, ayrıntıları için haberimizi inceleyebilirsiniz...

izaleyi şuyu davası nasıl açılır

izaleyi şuyu davası


İzalei şuyu davası nasıl açılır?


İzalei şuyu, ortak mülkiyet altında bulunan taşınmazın hissedarlar arasında paylaştırılması ya da mahkeme kararı ile satılarak, değerin hissedarlara verilmesi anlamına geliyor. Söz konusu duruma ait tanımdan da belli olacağı gibi izalei şuyuda iki yol bulunuyor. Bunlardan biri, taşınmazın hissedarlar arasında paylaştırılmaması durumu. Bu noktada İzalei şuyu davası nasıl açılır? sorusuna söz konusu taşınmazın mahkeme tarafından satılarak, bedellerinin hissedarlar arasında paylaştırılması cevabını verebiliriz. İzalei şuyuda ikinci yol ise, taşınmazın bölünmesinin mümkün olduğu durumlar. Eğer taşınmazın bölünmesi mümkünse bölünme işlemi gerçekleştiriliyor.


Kanun veya kanunda öngörülen sözleşmeler uyarınca oluşan topluluk dolayısıyla mallara birlikte malik olanların mülkiyeti, elbirliği mülkiyeti olarak biliniyor. Elbirliği mülkiyetinde ortakların belirlenmiş payları olmayıp her birinin hakkı, ortaklığa giren malların tamamına yayılıyor. Ortaklardan her biri, topluluğa giren...