X Reklamı Kapat

X Reklamı Aç

kira artış

kira artış oranı

Taşınmaz mal sahipleri, kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde, kiracısına belli oranlarda zam yapma hakkına sahip oluyor. Peki, meskenlerde kira artışı hangi oranda yapılır? İşyerinde kira artışı hangi oranda yapılır?

Kira artış oranları

Kira artış oranları ne zaman açıklanacak?

Yenilenen kira sözleşmelerinde taşınmaz sahibinin kiracısına zam yapma hakkı doğuyor. Ev sahibi kiracısına dönemin ÜFE oranları doğrultusunda zam yapabiliyor. Peki, kira artış oranları ne zaman açıklanacak?

Temmuz ayı kira

Temmuz ayı kira artış oranı 2014!

Kira sözleşmesinin yenilenmesi ile kira bedelinde de belli oranda zam yapılıyor. Peki Temmuz ayında kiraya zam ne kadar yapılır? İşte Temmuz ayı kira artış oranı 2014..

Kira artış oranları

Kira artış oranları Haziran 2014!

Haziran 2014 dönemine ait enflasyon oranları bugün Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı. Açıklanan ÜFE oranlarına göre, kira artışı hesaplamaları için yüzde 9,75 oranı kullanılacak. İşte kira artış oranları...

Kira artışında hangi

Kira artışında hangi enflasyon oranı alınır?

Kira bedelinde yapılacak yıllık zam, 6098 sayılı Borçlar Kanunu ile enflasyon oranlarına bağlanıyor. Peki, kira artışında hangi enflasyon oranı alınır? Kira artışı hesabı nasıl yapılır?

Yeni kira artış

Yeni kira artış oranları yarın açıklanacak!

Kiracılık hukukunu düzenleyen Borçlar Kanunu gereğince mesken kiralamalarında yapılacak yıllık artışlar, ÜFE oranları baz alınarak yapılıyor. Yeni kira artış oranları yarın (3 Temmuz 2014) açıklanacak..

Şubat 2014 kira

Şubat 2014 kira artış oranı!

Kiralamalarda yapılacak kira artışları için TÜİK tarafından açıklanan ÜFE oranları baz alınıyor. Yeni adıyla Yİ-ÜFE olan bu enflasyon oranları her ay açıklanıyor. İşte Şubat 2014 kira artış oranı..

Kira artış oranı

Kira artış oranı hesaplama!

Kirada oturduğunuzu ve kira sözleşmenizi yenilediğinizi düşünelim. Bu durumda ev sahibiniz size ne kadar zam yapacak? Kira artış oranı hesaplaması nasıl yapılır? İşte sorularınızın yanıtı...

Kasım ayı kira

Kasım ayı kira artış oranı!

Kira sözleşmesi yenilenen kiralamalarda ne kadarlık bir artışın yaşanacağı Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranları dahilinde açıklanıyor. Buna göre Kasım ayı kira artış oranı yüzde kaç?

Ekim ayı kira

Ekim ayı kira artış oranı!

Türkiye İstatistik Kurumu, kira artış oranları için baz alınan ÜFE oranlarını açıkladı. Buna göre Ekim ayı kira artış oranı yüzde 3,93 oranı olarak belirlendi. Ekim ayında yenilenen sözleşmelerde kira artışları yüzde 3,93 oranını geçemeyecek...

Kira artış oranı

Kira artış oranı neye göre belirlenir?

Kira sözleşmenizin sonuna geldiğinizi ancak, sözleşmenizin devam edeceğini farz edelim. Bu durumda kiranız ne kadar artacak? Kira artış oranı neye göre belirlenir? İşte kira artış oranları...

Yıllık kira artış

Yıllık kira artış oranı nedir?

Kiralama işlemlerinde bir yıllık sürenin dolması halinde, gündeme konu olan husu "Yıllık kira artış oranı" oluyor. Buna göre yıllık kira artış oranı nedir? Yıllık kira artış oranı nasıl hesaplanır?

Kira artış

Kira artış oranı!

Türk Borçlar Kanunu'na göre, kira bedellerinin ÜFE'ye göre belirleneceği söyleniyor. Öte yandan kanun üzerinde yapılan değişiklikler ise 8 sene sonrasına ertelendiği yönünde. Peki kira artış oranı ile ilgili işin aslı nedir, yanıtı haberimizde...

2013 kira artış

2013 kira artış oranı nasıl hesaplanır?

Kira sözleşmeniz doluyor ve nasıl bir zamla karşılaşacağınızı merak ediyorsanız, enflasyon rakamlarına bakmanız gerekiyor. Çünkü, kira artışları Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE)'ne göre yapılıyor. Peki bu durumda 2013 kira artış oranı nasıl hesaplanır?


kira artış oranı

kira artış

Kira artışı hangi oranda yapılır?

Taşınmaz mal sahipleri, kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde, kiracısına belli oranlarda zam yapma hakkına sahip oluyor. Taraflar arasındaki anlaşmaya göre değişmek ile birlikte yılda 1 kez uygulanan bu kira artışı hangi oranda yapılır?


Kira ilişkisinin düzenlendiği borçlar kanunu gereğince, meskenlerde kiraya zam dönemin ÜFE oranları doğrultusunda yapılıyor. Ancak, işyeri kiralamaları için böyle bir uygulama söz konusu olmayıp, kanunda yapılan düzenlemelere göre işyeri kiralamalarında ÜFE hesabına 2020 yılında geçilmesi planlanıyor.


Peki meskenlerde kira artışı hangi oranda yapılır? İşyerinde kira artışı hangi oranda yapılır?


İşyerinde kira artışı, tarafların aralarında yaptığı anlaşmaya göre değişiyor. Meskenlerde ise ÜFE'ye göre yapılıyor. Ancak, hangi ÜFE oranının hesaplamada kullanılması gerektiği Kanunda belirtilmiyor. Buna karşın, TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre kira artışında bir önceki yılın aynı ayına...


bilge özdemir hilmi ışıkören
© 2007 - 2014 Emlak Kulisi Tüm Hakları Saklıdır.
Emlakkulisi.com dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.. Rss