kira artış

kira artış oranı

Kira sözleşmesinin yenilenmesi ile kira bedelinde de belli oranda zam yapılıyor. Peki Temmuz ayında kiraya zam ne kadar yapılır? İşte Temmuz ayı kira artış oranı 2014..

Kira artış oranları

Kira artış oranları Haziran 2014!

Haziran 2014 dönemine ait enflasyon oranları bugün Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı. Açıklanan ÜFE oranlarına göre, kira artışı hesaplamaları için yüzde 9,75 oranı kullanılacak. İşte kira artış oranları...

Kira artışında hangi

Kira artışında hangi enflasyon oranı alınır?

Kira bedelinde yapılacak yıllık zam, 6098 sayılı Borçlar Kanunu ile enflasyon oranlarına bağlanıyor. Peki, kira artışında hangi enflasyon oranı alınır? Kira artışı hesabı nasıl yapılır?

Yeni kira artış

Yeni kira artış oranları yarın açıklanacak!

Kiracılık hukukunu düzenleyen Borçlar Kanunu gereğince mesken kiralamalarında yapılacak yıllık artışlar, ÜFE oranları baz alınarak yapılıyor. Yeni kira artış oranları yarın (3 Temmuz 2014) açıklanacak..

Kira artış oranı

Kira artış oranı yüzde kaç?

1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Borçlar Kanunu gereğince, konut kira artışı hesaplamalarında ÜFE oranlarının baz alınması gerekiyor. Peki, 2014 yılı kira artış oranı yüzde kaç?

2014 Haziran ÜFE

2014 Haziran ÜFE kira artışı!

Yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeli hesaplamalarında ÜFE oranlarının kullanılması gerekiyor. Peki, 2014 Haziran ÜFE kira artışı hesaplamaları nasıl yapılır? İşte 2014 Haziran ÜFE kira artış oranları..

Şubat 2014 kira

Şubat 2014 kira artış oranı!

Kiralamalarda yapılacak kira artışları için TÜİK tarafından açıklanan ÜFE oranları baz alınıyor. Yeni adıyla Yİ-ÜFE olan bu enflasyon oranları her ay açıklanıyor. İşte Şubat 2014 kira artış oranı..

Kira artış oranı

Kira artış oranı hesaplama!

Kirada oturduğunuzu ve kira sözleşmenizi yenilediğinizi düşünelim. Bu durumda ev sahibiniz size ne kadar zam yapacak? Kira artış oranı hesaplaması nasıl yapılır? İşte sorularınızın yanıtı...

Kasım ayı kira

Kasım ayı kira artış oranı!

Kira sözleşmesi yenilenen kiralamalarda ne kadarlık bir artışın yaşanacağı Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranları dahilinde açıklanıyor. Buna göre Kasım ayı kira artış oranı yüzde kaç?

Ekim ayı kira

Ekim ayı kira artış oranı!

Türkiye İstatistik Kurumu, kira artış oranları için baz alınan ÜFE oranlarını açıkladı. Buna göre Ekim ayı kira artış oranı yüzde 3,93 oranı olarak belirlendi. Ekim ayında yenilenen sözleşmelerde kira artışları yüzde 3,93 oranını geçemeyecek...

Kira artış oranı

Kira artış oranı neye göre belirlenir?

Kira sözleşmenizin sonuna geldiğinizi ancak, sözleşmenizin devam edeceğini farz edelim. Bu durumda kiranız ne kadar artacak? Kira artış oranı neye göre belirlenir? İşte kira artış oranları...

Yıllık kira artış

Yıllık kira artış oranı nedir?

Kiralama işlemlerinde bir yıllık sürenin dolması halinde, gündeme konu olan husu "Yıllık kira artış oranı" oluyor. Buna göre yıllık kira artış oranı nedir? Yıllık kira artış oranı nasıl hesaplanır?

Kira artış

Kira artış oranı!

Türk Borçlar Kanunu'na göre, kira bedellerinin ÜFE'ye göre belirleneceği söyleniyor. Öte yandan kanun üzerinde yapılan değişiklikler ise 8 sene sonrasına ertelendiği yönünde. Peki kira artış oranı ile ilgili işin aslı nedir, yanıtı haberimizde...

2013 kira artış

2013 kira artış oranı nasıl hesaplanır?

Kira sözleşmeniz doluyor ve nasıl bir zamla karşılaşacağınızı merak ediyorsanız, enflasyon rakamlarına bakmanız gerekiyor. Çünkü, kira artışları Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE)'ne göre yapılıyor. Peki bu durumda 2013 kira artış oranı nasıl hesaplanır?


kira artış oranı

kira artış

Temmuz ayı kira artış oranı 2014!

Kiracılık hukukuna göre, kira sözleşmesinin yenilenmesi ile ev sahibinin de kiracısına zam yapma hakkı doğuyor. Ancak Borçlar Kanunu gereğince ev sahiplerinin kiracısına yapacağı zam belli koşullara bağlanıyor.


Kanunda madde 344'te yer alan esaslara göre, "Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir."


Yukarıda kanun maddesinde de görüldüğü üzere, kira bedelinde yapılacak artışlar Üretici Fiyat Endeksi oranlarına bağlanıyor. Söz konusu enflasyon oranları her ay Türkiye...


bilge özdemir hilmi ışıkören
© 2007 - 2014 Emlak Kulisi Tüm Hakları Saklıdır.
Emlakkulisi.com dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.. Rss