marmaray projesi ne zaman başladı


marmaray projesi ne zaman başladı

marmaray projesi ne

Avrupa ve Anadolu yakasını Boğaz'ın altından tüplerle birleştiriren Marmaray'ı Halkalı'ya kadar uzatma projesinin durma noktasına geldiği için askıya alındığı bildirildi.


Aydınlık'ın haberine göre, İstanbulluların sabırsızlıkla beklediği Marmaray'ı Halkalı'ya kadar uzatma projesi, yüklenici İspanyol firmanın maddi sorunları gerekçe gösterilerek askıya alındı.


İstanbul'da ulaşım yükünün önemli bölümünü omuzlayan "Sirkeci-Halkalı" ve "Haydarpaşa-Gebze" banliyö treni hatları Marmaray projesi kapsamında 2012 yılında durdurulmuştu. Geçen yıl kısmen hizmete açılan ve 5.5 milyar TL'ye mal olan Marmaray, sadece "Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme" arasındaki 14 km'lik bölümde ulaşım sağlıyor. Projeye göre Kazlıçeşme-Halkalı ve Haydarpaşa-Gebze arasındaki banliyö hatları da elektriksel, mekaniksel ve yapısal olarak iyileştirilecek ve Marmaray'a entegre edilecekti.


İSTANBULLULAR SABIRLA BEKLİYOR


İstanbul'un Avrupa ve Asya yakasında yıllardır ulaşımı sağlayan banliyö trenlerinin kaldırılmasıyla mağdur olan İstanbullular ise sabırla hattın Halkalı'ya kadar uzatılmasını bekliyor. Açıklanan plana...