TANAP projesi ne zaman


TANAP projesi ne zaman

TANAP projesi ne

Azeri gazını Avrupa'ya taşıyacak yaklaşık 1900 kilometre uzunluğundaki Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) yapımı için, Türkiye'de doğudan-batıya uzanan 36 metre genişliğinde inşaat koridoru oluşturulacak.


 TANAP için hazırlanan çevresel etki değerlendirmesi başvurusuna göre, boru hatlarında inşaat işlerinin düzenli ve programlı şekilde yürütülmesi, inşaat işlerinin zamanında tamamlanması ve çevrenin korunarak daha az zarar görmesi için inşaat koridoru açılması gerekiyor. 


Bu bağlamda TANAP'a ilişkin ÇED sürecinde boru hattının döşeneceği kanalın yer aldığı ve her türlü inşaat faaliyetinin yürütüleceği inşaat koridoru açma çalışmalarına başlanacak. Doğal gaz boru hattının yapımı için hat boyunca yaklaşık 36 metre genişliğinde bir inşaat alanı kullanılacak.


Hat, Gürcistan-Türkiye sınırından başlayarak sırasıyla Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale,...