X Reklamı Kapat

X Reklamı Aç

Tapu alım satım

Tapu alım satım harcı ödeme yerleri

Ülkemizde gayrimenkul alım satımları belli oranda vergiye tabi tutuluyor. Peki bu vergilendirme dahilinde ödemeleri yapmanız için belirlenen yerler nelerdir? Tapu alım satım harcı nereye ödenir?

Tapu alım satım

Tapu alım satım harcı oranı!

Tapu Müdürlüğünde işlem gören bütün alım satım işlemlerinde tapu alım satım harcı uygulanır. Peki tarafların eşit olarak ödediği tapu alım satım harcı oranı nedir?

Tapu alım satım

Tapu alım satım masrafı nedir?

Alım satım işlemlerinin gerçekleştiği Tapu Müdürlüklerinde birtakım masraflara da tabi olursunuz. Söz konusu tapu alım satım masrafı nedir, ne kadar ödeme yapmanız gerekmektedir? sorularının cevapları haberimizde..

Tapu alım satım

Tapu alım satım harcı nereye ödenir?

Ülkemizde gayrimenkul alım satımları belli oranda vergiye tabi tutuluyor. Peki bu vergilendirme dahilinde ödemeleri yapmanız için belirlenen yerler nelerdir? Tapu alım satım harcı nereye ödenir?

Tapu alım satım

Tapu alım satım harcı hesaplama!

Konut alımı ya da konut satışı gerçekleştirecek olup ta tapu masrafınızın ne kadar olacağını merak ediyorsanız tapu alım satım harcı hesaplama yöntemini haberimizde bulabilirsiniz..

Tapu alım satım

Tapu alım satım harcı!

Tapu alım satım harcı bir tür vergi olarak alınıyor. Tapu alım satım harcını gayrimenkulü alan ve satan kişilerden belli bir oranda tahsil ediliyor. 2013 yılında yapılan bir düzenlemeyle bu harçta indirime gidilmiştir...

Tapu alım-satım

Tapu alım-satım işlemleri!

Gayrimenkul alım-satım işleminizi kısa zamanda sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız tapu alım-satım işlemleri için haberimizi inceleyebilirsiniz...

Gayrimenkul satışında Tapu

Gayrimenkul satışında Tapu Harcı alım satım üstünden ödenir!

Ekrem Sarısu, Posta Gazetesi'ndeki bugünkü köşesinde "Gayrimenkul satışında Tapu Harcı alım satım bedeli üstünden ödenir" başlıklı yazıyı kaleme aldı

Tapu alım-satım işlemi

Tapu alım-satım işlemi 1 günde yapılabiliyor!

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Türkiye'de tapu alım-satım işlemlerinin 1günde yapılabildiğini belirtti. Demir,   TAKBİS ile tüm bilgilerin elektronik ortama aktarılmasını öngördüklerini dile getirdi


Tapu alım satım harcı ödeme yerleri

Tapu alım satım

Tapu müdürlüklerinde gerçekleştirilen bütün gayrimenkul alım satım işlemleri sırasında gayrimenkul alıcısı ve satıcısı eşit miktarda bir tapu harcı bedeli ödüyor. Her sene düzenlenen mevzuatlara göre değişen tapu harcı oranları 2013 yılı mevzuatına göre binde 20 oranında açıklandı. Buna göre alıcı ve satıcı taraflar binde 20'şer oranında vergi bedellerini ödemekle yükümlüler.


Bunun dışına gayrimenkul satıcısı sahibi olduğu gayrimenkul üzerinde 5 yıldan daha az bir sahipliği söz konusuysa o zaman bir de  emlak gelir vergisi ödemek zorundadır. Emlak gelir vergisi değer artış kazancı olarak ta adlandırılıyor. Devlet gayrimenkul sahibini 5 yıl içinde gayrimenkulden elde ettiği artış kazancı oranında vergilendiriyor. Bir istisnai durum olarak Elde ettiğiniz kazanç 8 bin 800 TL'den az olan gayrimenkulleri sahipliğinizin 5 yılı içinde satarsanız gelir vergisi ödemiyorsunuz. 


Peki tapu...


bilge özdemir hilmi ışıkören
© 2007 - 2014 Emlak Kulisi Tüm Hakları Saklıdır.
Emlakkulisi.com dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.. Rss