Hadımköy Deliklikaya Sanayi Bölgesi'nde inşaatlar 2015'te başlıyor!

MÜSİAD Organize Sanayi Bölgesi olarak bilinen ancak şimdi MÜSİAD üyelerinin de aralarında bulunduğu TESKOOP ile birlikte Öz-Ar ve Bahçeşehir Toplu İşyeri Kooperatifi tarafından hayata geçirilen Hadımköy Deliklikaya Sanayi Bölgesi'nde son durum şöyle...

Hadımköy Deliklikaya Sanayi Bölgesi'nde inşaatlar 2015'te başlıyor!

Kategori: Kent Haberleri
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) üyelerinin çoğunlukta bulunduğu sanayiciler tarafından bundan 17-18 yıl önce arazi satın almaları ile arazi birleştirmeleri hayata geçirilen Hadımköy Deliklikaya Sanayi Bölgesi (DESB) projesi,  İstanbul  Arnavutköy İlçesi’nin Hadımköy bölgesinde toplam 2,5 milyon metrekare alanda hayata geçiriliyor. 

Hadımköy DESB projesinde inşaatların ne zaman başlayacağı ve DESB’in faaliyete geçiş tarihi, haberimizin sonunda yer alıyor…haberin videosuDESB’de kimler var?


Hadımköy DESB,  S.S. Teskoop Teknoloji ve San. Toplu İşyeri Koop.,  S.S. Öz-AR Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi ve S.S. Bahçeşehir Toplu İşyeri Kooperatifi ortaklığıyla kuruluyor. 

S.S. Teskoop Teknoloji ve San. Toplu İşyeri Koop. Başkanı Hasan Büyükdede, Hadımköy Deliklikaya Sanayi Bölgesi’nin son durumunu Emlakkulisi.com’a anlattı… 

“MÜSİAD Organize Sanayi Bölgesi” değil, MÜSİAD üyelerinin de dahil olduğu DESB!


Toplam 12 milyon metrekare alana sahip Hadımköy’de DESB’in 2,5 milyon metrekare alan üzerine kurulacağını hatırlatan Teskoop Başkanı Hasan Büyükdede, alanda Teskoop’un 1 milyon 59 bin metrekare hissesi bulunduğunu belirtiyor. 


Bölgenin “MÜSİAD Organize Sanayi Bölgesi” olarak anılmasını sorduğumuz Büyükdede, “Benim de başkan yardımcılığı görevlerinde bulunduğu MÜSİAD, bölgenin gelişiminde katalizör etkisi yaptı. MÜSİAD üyesi olan ve olmayan işadamları bundan 17-18 yıl önce burada arsaları aldılar ve birleştirdiler. Toplamda 650 parsel arsa toplandı, yapılaşmaya hazır hale getirildi. Ancak Deliklikaya Sanayi Bölgesi için MÜSİAD Organize Sanayi Bölgesi diyemeyiz. Elbette, şu anki durumda MÜSİAD üyesi sanayicilerimizin de DESB’de arsası vardır ve burada fabrika kuracaktır ama bölgenin adı Deliklikaya Sanayi Bölgesi’dir” diyor.Hadımköy DESB’te neler yapıldı?


Teskoop Başkanı Büyükdede, Deliklikaya Sanayi Bölgesi’nin Türkiye’nin İkitelli’den sonra en büyük sanayi bölgesi olduğuna dikkat çekerek, bölgede yapılan çalışmaları şöyle anlatıyor; 


“Hatta 12 milyon metrekare büyüklüğündeki Hadımköy Sanayi Bölgesi, 6 milyon metrekarelik İkitelli  Sanayi Bölgesi’nin iki katı… Deliklikaya Sanayi Bölgesi’nde 18. Madde uygulamasını (30 metrelik caddeleri, sağlık – eğitim ve ibadet alanlarının da yer aldığı Uygulama İmar Planları) yapmak istiyoruz. 


Hadımköy DESB, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından kurulan Metropolitan Planlama tarafından hazırlanan 1/100.000 ölçekli imar planında yer aldı. Arnavutköy Belediyesi’nin 1/1000 ölçekli imar planında birinci kademe baz alınarak 18. Madde uygulandı. 7 milyon metrekare alan için de aynı uygulama yapılacak.” 


Hadımköy DESB’de ne zaman faaliyete geçecek?Teskoop Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Büyükdede...Hadımköy Deliklikaya Sanayi Bölgesi’nin yakın zamanda İstanbul’un en güzide bölgesi olacağına dikkat çeken Büyükdede, bölgede inşaat faaliyetlerinin ne zaman başlayacağına ve DESB’in ne zaman faaliyete geçeceğine dair sorumuzu da şöyle cevaplıyor; 


“Hadımköy DESB’in teknik altyapı ihaleleri tamamlandı. 2015 yılından itibaren sanayicilere yer temini yapılacak ve ardından üstyapı inşaatları başlayacak. Kuzey Marmara Otoyolu’nun kolları, DESB’e ulaşacak. DESB, yeşil alanlarıyla en çevreci sanayi bölgesi olacak. 

DESB’te bölgenin elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanması amacıyla Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’ye (TEİAŞ) 16 bin metrekare alan hibe edildi.


Üç kooperatifin üyelerine ait 300-350 tesis alanı var. Tesislerin yüzde 55’i ileri teknoloji alanında faaliyet gösterecek makine, elektrik ve elektronik sektöründe firmalara ait olacak. Yüzde 15’i lojistik firmalarına ayrıldı. Kalan alanlar da ağırlıklı olarak ağıtı ve bacası olmayan kağıt, ambalaj ve plastik sektöründen firmalara tahsis edilecek. 


Hadımköy DESB’in 2016 yılı itibariyle faaliyete geçmesi planlanıyor.”  

Hadımköy DESB 1/1000 ölçekli imar planı için tıklayın!

Hadımköy DESB Parselasyon Planı için tıklayın!


Emre Kulcanay / Emlakkulisi.com

emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ