İpotek nasıl kaldırılır?

Kredi kullanarak satın aldığınız konut üzerindeki ipoteği, kredi borçlarınız biter bitmez kaldırmanız şart. Peki ipotek nasıl kaldırılır? İşte yanıtı...

İpotek nasıl kaldırılır?

Kategori: Genel


Konut kredisiyle satın aldığınız evin, kredi taksitlerini tamamladıktan sonra evin üzerindeki ipoteği kaldırmanız gerekiyor. Çünkü evi üzerinize almanız için bu şart. Evin üzerindeki ipoteği kaldırma işlemini ise Tapu Dairesi yapıyor. 


İpoteğin fek edilmesi adı verilen bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle kredi kullanılan bankadan ipotek fek yazısının alınması gerekiyor. İpotek fek yazısı için kanunen bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Ancak banka bu ücreti tüketiciden talep edebiliyor. İpotek fek yazısı ücreti ise bankadan bankaya farklılık gösterebiliyor. 


Bankadan ipotek fek yazısını aldıktan sonra, bu yazıyı Tapu Sicil Müdürlüğü'ne götürerek, ipoteğin kaldırılması işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. 


İpotek fek yazısı ücreti nerede yazıyor? 

İpotek nasıl kaldırılır? sorusunun yanıtladıktan sonra zihninizi meşgul edebilecek diğer bir konu olan ipotek fek yazısı ücretine gelelim. İpotek fek yazısı ücretini ödemeniz için kanunen bir zorunluluğunuz olmadığını belirtmiştik. Bankaların tüketicilerden talep edebildikleri bu ücret ise kredi sözleşmesinde geçiyor. O yüzden sözleşmede özellikle ipotek fek yazısı ücretinin tüketiciden alınması gerektiği ile ilgili bir bilginin yer alıp almadığı kontrol edilmeli. 


Kredi sözleşmesinde "ipotek fek yazısı ücreti tüketici tarafından ödenecektir" ibaresine rağmen  sözleşmeyi imzalayan tüketici, ödeme anı geldiğinde ücreti ödemek istemeyebilir. Bu durumda banka, sözleşmedeki bilgileri tüketici aleyhine kullanabilir. emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ