İskansız binalara da elektrik, su ve telefon verilecek

Yeni yasa teklifine göre; iskansız bölgelere su, elektrik ve telefon bağlanacak.

İskansız binalara da elektrik, su ve telefon verilecek

Kategori: Sektörel

Türkiye'nin büyükşehirlerini kuşatan gecekondular ve kaçak binaların önlenmesi için Türk Ceza Kanunu'na konulan 'imar kirliliği' maddesinde geri adım atıldı. Meclis Başkanlığı'na sunulan yeni yasa teklifine göre; iskanı olmayan binalara elektrik, su, telefon bağlanabilecek. Hizmetleri götüren görevliler ceza almayacak.

İskansız binalara da elektrik, su verilecek

Yapı kullanma izni yani iskanı olmayan binalara elektrik, su, telefon bağlanmasının yolu açılıyor Yasa teklifine göre, bu hizmetleri veren belediye başkanları ve bürokratlar hapis cezası almayacak.

Gecekondu ve kaçak binaların önlenmesi için TCK'ya konulan 'imar kirliliği' başlıklı maddeden bir geri adım daha atılıyor. Meclis Başkanlığı'na, yapı ruhsatı olan ancak gerekli koşulları yerine getirmediği için 'iskan' yani oturma izni bulunmayan binalara elektrik, su bağlanmasının yolunu açan bir yasa teklifi sunuldu.

184'üncü maddede değişiklik

AK Partili Mevlüt Çavuşoğlu ve Veysi Kaynak'ın imzasını taşıyan teklif, 'imar kirliliği' başlıklı 184. maddenin 'Yapı ruhsatiyesi olmadan başlatılan inşaatlar dolayısıyla kurulan şantiyelere elektrik, su veya telefon bağlantısı yapılmasına müsaade eden kişi, yukarıdaki fıkra hükmüne göre (5 yıla kadar hapis öngörüyor) cezalandırılır' fıkrasına, 'Ancak yapı ruhsatiyesine uygun olarak inşaatı bitmiş olup da yapı kullanma izni alınmamış binalar hakkında bu fıkra hükmü uygulanmaz' ibaresinin eklenmesini içeriyor.

Kısmi af çıkmış olacak

Teklif yasalaşırsa, belediye başkanları ve bürokratlar yapı ruhsatı olan binalara imar izni almadan elektrik, su ve telefon bağlama hizmetleri götürdüğünde hapis cezasına çarptırılmayacak. Yapı ruhsatı olan binalar için kısmi af çıkmış ve bu durumdaki binalara elektrik, su, telefon bağlanmasının yolu açılmış olacak.

Zübeyde YALÇIN / Takvim

emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ