İstanbul Bağdat Caddesi inşaat alanına döndü

İstanbul'un en pahalı bölgelerinden Bağdat Caddesi'nde inşaat şirketleri, kat malikleri ile anlaşıp binaları yenilemeye başladı.

İstanbul Bağdat Caddesi inşaat alanına döndü

Kategori: İhale

Bölgede Teknik Yapı, Hoffmann İnşaat, Taşyapı ve Ekşioğlu ön plana çıkıyor..

Bağdat Caddesi,  İstanbul  'un hem en değerli hem de en eski bölgelerinden biri. Anadolu yakasında Kadıköy Belediyesi ilçe sınırları içinde bulunan ve Bostancı'dan başlayıp Kızıltoprak'a kadar uzanan 9 kilometrelik bir cadde olan Bağdat Caddesi, II Abdülhamit döneminden bu yana, kentin kalbur üstü tabakasının ikametgahı oldu. Bugün metrekaresi 4-5 bin doları bulan konutların bulunduğu, ofis ve mağazalar için sadece hava parası olarak milyon dolarların istendiği Bağdat Caddesi, son dönemde inşaat şirketlerinin de gözdesi oldu. Bağdat Caddesi üzerinde ve yine caddeye yakın paralel sokaklardaki binaları alıp yeniden yapan inşaat şirketlerinin tek amacı kâr da değil. Başka konut projeleri ve sitelere de imza atan inşaat şirketleri için 'Cadde', prestij açısından da çok önemli. Bağdat Caddesi'nde en çok projesi olan şirketlerden biri, Teknik Yapı. Şirketin Göztepe Hamam Sokak'taki Aliye Hanım, Suadiye'deki Örmen ve Şaşkınbakkal'daki Su apartmanlarının inşaatı devam ediyor. Caddede, Teknik Yapı'nın dışında, Taşyapı, Hoffmann İnşaat ve Ekşioğlu'nun da konut projeleri bulunuyor. Taşyapı'nın Göztepe'deki Göztepe Residence'ının yapımı devam ederken, Hoffmann İnşaat'ın Park Erenköy, Çiftehavuzlar Evleri ile Şaşkınbakkal City Residence projeleri tamamlandı; Suadiye Sahil Park ve Greenwood Residence projelerinin yapımı ise devam ediyor. Birbirine yakın binalardan oluşan Bağdat Caddesi'nde, arsa arzı eksikliği nedeniyle birden fazla binadan oluşan bir site projesi yapmak mümkün değil.

Cadde'de emsal 2.07

Daha önce 1.8 olan emsal her ne kadar 2.07'ye çıkarılmış olsa da, daha önceki uygulamada balkonlar hariç tutulurken, 2.07 emsalin içine balkonlar da dahil edildi. Yani, aslında değişen bir şey olmadı. 1.8 emsale göre yapılmış binaların yerlerine inşa edildiğinde de büyüklüklerinin çok fazla değişmesi mümkün olmuyor. Bu durum, inşaat şirketlerini olumsuz etkiliyor.

Tatil günleri inşaat duruyor

Binaların iç içe bulunması nedeniyle tatil günlerinde çalışamayan inşaat şirketleri, gün içinde de hem ses hem de görüntü kirliliğine dikkat etmek zorunda. Belediyenin belirlediği desibeli geçemeyen şirketler, ses izolasyonu olan makineleri kullanmaya dikkat ediyor. Tüm bunlar da maliyetleri arttırıyor. İnşaatlar, genellikle 18 ay civarında bir sürede sahiplerine teslim ediliyor. 

emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ