Kartal Belediyesi Büyükada'da plaj işletecek

Kartal Belediyesi, Hacıbektaş'a gidecek Kartallılar için Nevşehir'de otel, denize gitmek isteyenler için Büyükada'da plaj işletecek

Kartal Belediyesi Büyükada'da plaj işletecek

Kategori: Eğitim

İstanbul Kartal Belediyesi'ni geçen yıl AK Partili Başkan'dan devralan CHP'li Belediye Başkanı Altınok Öz'ün, 70 milyon TL'yi bulan borçlarına karşın Nevşehir ve Büyükada'da turistik yatırımlara girmesi tartışma konusu oldu. Kartal Belediye Başkanı Öz, Kartallılar Hacıbektaş'a gittiklerinde konaklama sıkıntısı çekmesinler diye memleketi Nevşehir'de yıllığı 1 milyon 100 bin TL'den 29 yıllığına bir otel kiraladı. Belediye, Orman Bakanlığı'ndan da yıllık 1 milyon 331 bin TL kira karşılığı yine 29 yıllığına Büyükada'da plaj ve mesire alanı işletme ihalesini kazandı.
 
UYGUN ÜCRET ÖDEYECEKLER
Nevşehir'de Türkiye Kalkınma Bankası'ndan kiralanan Bilasa Castle Country Hotel, Hacıbektaş'a 20 kilometre uzaklıktaki Gülşehir'e hâkim bir tepede yer alıyor. Belediye'nin 29 yıl süreyle işleteceği otelden, Kartal'dan Nevşehir'e gidecekler uygun ücret ödeyerek yararlanabilecek.
 
Kartal halkının denize girebilmesi için Büyükada'da kiralanan komplekste de plaj, havuz, otel ve mesire yeri bulunuyor. 44 bin metrekarelik alandan sadece Kartallılar yararlanacak, özellikle sabit ve dar gelirlilere hizmet için düşünülen alana ulaşım motorlarla sağlanacak. Ücrete, Kartal-Büyükada Orman Kampı Plaj Tesisleri arasındaki motor seferleri de dahil olacak.
 
Orman Bakanlığı'nın 282 bin TL yıllık muhammen bedelle ihaleye çıkardığı Büyükada Orman Kampı Plaj Tesisleri'ni 1 milyon 331 bin TL ile Kartal Belediyesi alırken, diğer firma 476 bin TL ile ikinci en yüksek teklifi verdi. Arada 3 kat fark olması tartışma yarattı.
 
'HANGİ BELEDİYE YAPIYOR?'
AK Parti Kartal ilçe Başkanı Temurhan Yıldız, CHP'li Kartal Belediyesi'nin yaptığı bu yatırımları eleştirdi. Yıldız, "Sayın Başkan, 'borç batağındayız' diye dert yanıyordu. Borç batağındaki bir belediye halkın parasını nasıl böyle gereksiz harcamalara yönlendirir. Nevşehir'deki oteli bugüne kadar kimse işletememiş. Başkanın köyünde olan bir otel. Kirasını ödemenin yanı sıra oraya bir yatırım yapmanız gerekiyor. Büyükada ihalesinde başka firma muhammen bedeli yüzde 60 artırırken neden Belediye yüzde 300 artırdı, bunu anlamak mümkün değil. Nasıl anlayacaksınız gidenlerin Kartal'da yaşayanlar olduğunu. Hangi belediye turizm işletmeciliği yapıyor?" diye konuştu.
 
KIZILIRMAK MANZARALI KALE GİBİ OTEL
Gülşehir'e hâkim bir tepede yapıları Kızılırmak manzaralı Bilasa Castle Country Hotel'in 81 odası bulunuyor. Nevşehir'deki spor tesislerine yakın olması nedeniyle, sporcuların kamp yapmasına elverişli konaklama tesisi olan otelin 12 dönüm arazisi bulunuyor.
Ercan Sarıkaya/Habertürk

emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ