Kartal dönüşecek Eczacıbaşı kazanacak

Yılan hikayesine dönen Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi'nde sona gelindi. Yakında düğmeye basılacak projeyle Eczacıbaşı Holding'e piyago vuracak.

Kartal dönüşecek Eczacıbaşı kazanacak

Kategori: Arsa ve Arazi
Zaha Hadid'e hazırlatılan kentsel dönüşüm planı çerçevesinde yapılan 1/5 binlik planlar önümüzdeki günlerde  İstanbul  Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından askıya çıkartılacak. Ardından 1/ 1.000'lik planlar hazırlanacak.


Mimarlar ve mühendisler odası tarafından dava açılır korkusuyla sır gibi saklanan planların detaylarını ele geçirdik. Buna göre belgede en geniş araziye sahip olan Eczacıbaşı'nın 317 bin metrekarelik arsasına bodrumlar hariç 500 bin metrekaden fazla inşaat yapılacak.


Kartal kentsel dönüşümünde bir ilke imza atıldı. İmar planlarında, arsa ve arazi sahiplerinin turizm, ticaret ve konut imarı kullanması serbest bırakıldı. Buna göre; arası üzerine turizm lejantlı bbina emsal edecek olanlara 3 emsal, ticaret ve konut inşa edeceklere 2.5 emsal inşaat izni verilecek.


Bölgede en büyük arsaya sahip olan Eczabaşı eğer turizm imarlı bir proje yapmak isterse bodrumlar dahil toplam inşaat alanı 1 milyon metrekareyi aşan İstanbul'un en büyük kompleksini yapabilecek.


Kendisinden sonraki 5 araziden bile büyük

Kartal'da 317 bin 932 metrekare arsaya sahip olan Eczacıbaşı Holding'in arsası kendisinden sonra gelen Siemens, Doğuş Gayrimenkul, Mutlu Akü ve Metal Holding'in arazilerinin toplamından daha büyük. 4 şirketin arsa ve arazi toplamları 282 bin 646 metrekare.


Eczacıbaşı'na ikinci fabrika piyangosu


Kartal Eczacıbaşı için ikinci piyango olacak. Gruba ilk piyango Büyükdere Caddesi'ndeki eski fabrika binalarına Kanyon Alışveriş Merkezi'nun İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile birlikte yaptıkları Kanyon Alışveriş Merkezi ile vurmuştu. Ofis ve rezidence bloğu ile Kanyon halen İstanbul'un en ididalı komplekslerinden.


Zekeriyaköy yakında satışta


Grubun Kanyon'un ardından yaptığı ikinci gayrimenkul hamlesi Zekeriyaköy'de 302 dönüm arsa almak olmuştu. Grup şirketlerinden Yatırım İş üzerine alınan arsalar daha sonra 400 bin metkarenin üzerine çıkartılmıştı. Grup buraya yapacağı Kanyon Village prjoesini gelecek ay satışa çıkaracak.Kartal'da kimin? Ne kadar arazisi var?

1) Eczacıbaşı Holding   317.932

2) Siemens                      79.930

3) Doğuş Gayrimenkul    74.265

4) Mutlu Akü                    69.671

5) Metal Holding                58.779

6) Sunta Tahta A.Ş.     51.959

7) Gözütoklar Yapı              41.548

8) Kibar Holding                33.355

9) Exsa Export          28.120

10) Valfsel Armatür             26.560


Tebernüş Kireçci/Milliyet
emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ