Kaybolan tapu evrakı 5 TLye yenileniyor!

Bugüne kadar evlerde bir mücevher gibi saklanan 'Tapu Senedi'nin aslında o kadar da önemi bulunmuyor. Yani tapu senedi kaybolursa ya da başka birinin eline geçerse resmi hiçbir işlem yapılamıyor

Kaybolan tapu evrakı 5 TLye yenileniyor!

Bugüne kadar evlerde bir mücevher gibi saklanan 'Tapu Senedi'nin aslında o kadar da önemi bulunmuyor. Yani tapu senedi kaybolursa ya da başka birinin eline geçerse resmi hiçbir işlem yapılamıyor. Çünkü 4.90 TL bir bedelle yenisini çıkartabilmeniz ve örneğini alabilmeniz mümkün oluyor. Yapmanız gereken nüfus cüzdanınız ile ilgili tapu dairesine başvuruda bulunmak. Tabii ki bu işlem için ilgilisi olunması gerekiyor. Altın  Emlak  Genel Müdürü Hakan Erilkun, arazinin belirli bir parçasının veya üzerine inşa edilmiş bağımsız bölümün üzerine kurulan kat mülkiyeti hakkına sahip olan kişiyi gösteren, tapu sicil müdürlüğünce verilen ve aksi kanıtlanıncaya kadar geçerli olan resmi belgeye 'tapu' denildiğini belirterek buna 'tapu senedi' de denildiğini söyledi.

Hükmü kalmıyor
Hakan Erilkun, tapu senedini büyük bir özenle sakladığımızı hatta bazen fotokopisini bile vermekten kaçındığımızı vurgulayarak kaybettiğimizde ya da başka birinin eline geçtiğinde hiçbir hükmü olmadığının altını çizdi. Bir gayrimenkulün satışının yalnızca tapu dairesinde yapıldığını ve mutlaka gayrimenkul sahibinin istemi ile işlem başlatalabildiğini belirten Hakan Erilkun, "yani sizin vekaletiniz veya başvurunuz olmadan tapu dairelerinde hiçbir işlem yapılamaz" dedi.

Noterden vekaletname gerekiyor
Tapunun ciddi bir iş olduğu için ilgilisi olmadan başka bir kişinin tapusunu almanızın mümkün olamayacağını söyleyen Erilkun, ancak noterden verilmiş vekaletname varsa vekilin tapu senedini alabileceğini belirtti. Erilkun şöyle devam etti: "Başka bir yerde yapılan işlemler taraflar arasında borç alacak ilişkisidir. Tapu daireleri için geçerliliği yoktur. Tapu sicil müdürlükleri, taşınmaz mallara ilişkin akit ve tescil işlemlerini yapmak, tapu sicilini düzenli ve sağlıklı bir şekilde tutulmasını sağlamakla görevlidir. Bu sicillerin tutulmasından doğabilecek bütün zararlardan, Türk Medeni Kanunun 1007. maddesi uyarınca devlet kusursuz sorumludur."

E-Devlet ile görülebiliyor
E-devlet sistemiyle tapuların görülebildiğine dikkat çeken Erilkun, şunları söyledi: "E-devlet şifreniz ile birlikte www.turkiye.gov.tr adresinden Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü linkinden, mevcut olan tapu bilgilerinizi görüntüleyebilir ve tapuda söz konusu mal varlığı üzerinde herhangi bir kısıtlamanın olup olmadığını görebilirsiniz."

Tapu sicili dikkatli incelenmeli
Erilkun, tapu sicili; taşınmaz mal ve üzerindeki hakların durumlarını göstermek üzere devletin sorumluluğu altında tescil ve açıklık ilkelerine göre tutulan sicil olduğunu vurgulayarak, tapu sicilinde, taşınmaz malların yüzölçümü, maliki gibi özellikleriyle beraber, irtifak, rehin, şerh ve beyanlar hanesinde taşınmaz mala ilişkin hak ve yükümlülüklerin söyledi. Hakan Erilkun, tapu senetlerinde, bir taşınmaza ait önemli bilgilerin yer almadığına dikkat çekerek bunları şöyle sıraladı:

1) Takyidat: Gayrimenkulun üzerinde bulunan ipotek, haciz, tedbir ve intifa gibi durumlar tapu senedinin üzerinde yer almaz. Bunlar ancak tapu sicilinde görülebilir.

2) Alanı: Taşınmaz bir daire, işyeri gibi ana gayrimenkulde yer alan bağımsız bir bölümse bunun metrekaresi tapu senedi üzerinde yer almaz. Sadece taşınmazın arsa alanı ve bağımsız bölümün arsa payı yer alır. Yani aldığınız dairenin veya işyerinin kaç metrekare olduğunu tapu senedine bakarak göremezsiniz.

3) İnşaa Tarihi: Tapu senedine bakarak, bir binanın ne zaman inşa edildiği veya inşaata ne zaman başladığı öğrenilemez. Bu bilgiler ancak konu taşınmazın ilgili belediyede bulunan dosyasındaki yapı ruhsatı, yapı kullanma izin belgesi gibi belgelerden öğrenilebilir.

4) Hissedarlar: Tapu senedine bakarak, bir hisseli tapuda kaç hissedar olduğu görülmeyebilir. Hissedar sayısının kaç olduğu ve diğer hissedarlarının hisse oranları ancak tapu kütüğünden anlaşılabilir.

Mert Temizkan/Hürriyet

emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ