Kira sözleşmesinde damga vergisi 2013!

Kira sözleşmesinde damga vergisi 2013, nüsha başına yıllık kira bedelinin binde 1.89'u oranında ödenecek. Detaylar için tıklayın...

Kira sözleşmesinde damga vergisi 2013!

Kategori: Vergi


1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Damga Vergisi Kanunu'na göre, 2012 yılında uygulanan vergi tutarları yüzde 15 artırıldı. Buna göre, kira sözleşmesinde damga vergisi nüsha başına yıllık kira bedelinin binde 1.89'u oranına yükseldi. Söz konusu ödemeler vergi dairelerine yapılacak. 


Damga vergisi, kiraya veren ile kiracı arasında yapılan kira sözleşmelerinin tabi olduğu verginin adı. 2013 yapılan düzenlemeler neticesinde sözleşmeler için, yıllık kira bedeli üzerinden binde 1.89 oranında damga vergisi ödeniyor. 


Damga vergisini kim ödüyor? 

Kira sözleşmeleri kiraya veren ve kiracıda olmak üzere iki nüshada düzenleniyorsa, her iki sözleşme için kira tutarı üzerinden ayrı ayrı binde 1.89 oranında damga vergisi ödeniyor. Damga vergisi sadece kiracı tarafından ödeniyorsa, bu durumda kiraya verenin ödeme yapması gerekmiyor. 


Bu noktada altının çizilmesi gereken husus ise; damga vergisinin ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde cezası hem kiracı hem kiraya verenin sorumluluğuna tabi tutuluyor. Sözleşme üzerinde damga vergisinin kiracı tarafından ödeneceği yönünde bir yazı olsa dahi bu durum kiraya vereni sorumluluktan arındırmıyor. 


5 yıldan sonra damga vergisi ödenmiyor...

Kira sözleşmelerine nüsha başına yıllık kira bedelinin binde 1.89'u oranında damga vergisi ödemeleri ise direk vergi dairesine yapılıyor. Ödemelerini yapmayanlara da ceza uygulanıyor. 

Damga vergisinin zamanaşımı süresi ise 5 yıl. Yani bu süre bittikten sonra damga vergisi istenmiyor. 
emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ