X Reklamı Kapat

X Reklamı Aç


bilge özdemir hilmi ışıkören

Sadece emekli aylığı olanlar emlak vergisi ödemez!

Sadece emekli aylığı olanlar emlak vergisi ödemez!
Emekli aylığından başka geliriniz yoksa, emekli olduğunuz yılı takip eden 2010'dan itibaren Emlak Vergisi ödememeniz gerekir...Soru: 90 metrekare evim var. Yalnız 2003'ten bu yana evimin emlak borçlarını ödeyemiyorum 2009'da emekli oldum. Belediye, 2011'e kadar borçlarımı ödemem gerektiğini söyledi. Yasaya göre; brüt 200 metrekareyi aşmayan tek meskeni olan ve emekli aylığından başka geliri olmayanların vergiden muaf olduğunu biliyorum. Ne yapmalıyım ¢ Rahime CAMGÖZ

Cevap: Emekli aylığından başka geliriniz yoksa, emekli olduğunuz yılı takip eden 2010'dan itibaren Emlak Vergisi ödememeniz gerekir. Sıfır oranlı Emlak Vergisi uygulamasından yararlanmak için, 31 Aralık 2003 tarih ve 2533 (3'üncü mükerrer) sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 38 No'lu Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği'nde yer alan 'tek meskeni olan (intifa hakkına sahip olanlar dahil) emeklilere, dul ve yetimlere ait form'u doldurup belediyeye verin. Ayrıca, belediye vergi dairesine yazılı olarak başvurarak 2010 yılma ilişkin ödediğiniz Emlak Vergisi'hın düzeltme yoluyla iadesini talep edin. Belediyenin, ödediklerinizi iade etmesi ve bundan sonraki yıllar için de vergi almaması gerekir. Ödediğiniz Emlak Vergisi ödenmez ve Emlak Vergisi ödemeniz gerektiğini yazılı olarak bildirirse bu durumda iki dava açmanız gerekiyor:
1) Sıfır oranlı Emlak Vergisi uygulamasından yararlanmak için vergi mahkemesine,
2) Ödediğiniz 2010 vergisi için de Belediye Başkanlığı'na şikayet dilekçesi vererek verginin ödenmesini talep edin. Talebiniz reddedilirse, vergi mahkemesine dava açabilirsiniz.
Posta/Ekrem SARISU


Etiketler:

.
© 2007 - 2014 Emlak Kulisi Tüm Hakları Saklıdır.
Emlakkulisi.com dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.. Rss