Sanko Holding güneş enerjili klima üretecek

Airfel'in kurucu ortağı Hasan Önder, yıl sonuna kadar güneş enerjisiyle çalışan klima üretmeye başlayacaklarını söyledi

Sanko Holding güneş enerjili klima üretecek

Kategori: Sektörel

Sanko Holding bünyesinde ısıtma, soğutma ve havalandırma sektöründe faaliyet gösteren Airfel, Ar-Ge ve marka çalışmaları sayesinde global krize rağmen kendisine ilginç yeni pazarlar buldu. Ürün çeşitliliğine ağırlık veren Airfel, 2008'de Arjantin ve Çin'eihracat yapmakla kalmadı, kendi markasıyla distribütörlük verdi. Böylece Airfel'in dünyada distribütörlük verdiği ülke sayısı 40'ı aştı. Airfel'in icradan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Önder, "Global kriz planlarımızı değiştirmeyecek. Artık teknoloji de ihraç eder halegeldik" diyor. Önder, aynı zamanda Airfel'in kurucu ortağı. Diyarbakırlı işçi emeklisi birbaba ve ev hanımının oğlu. İTÜ Makine Mühendisliği'ni bitirdikten bir süre sonra, 1999'da12 mühendis arkadaşıyla Akfel'i kurmuş. Üç yıl sonra, ısıtma-soğutma bünyesinde büyümeyi planlayan Sanko Holding bünyesine katılmış ve adı Airfel olmuş. Bugün 4fabrikası ve 195 milyon TL cirosu var. Hasan Önder, yurtdışından anahtar teslim klima fabrikası kurma talepleri de olduğunu, Libya ve İran'dan gelen tekliflerideğerlendirdiklerini, belki bu ülkelerde montaj hattı fabrikası kurabileceklerini belirtiyor. Yıl sonuna kadar 'güneş enerjisiyle çalışan klima' üretimine de başlayacaklarını söyleyen Hasan Önder'le sektörü, hedeflerini ve krizdeki en büyük silahı olan yeni ürünlerini anlattı.
 
Yüzde 5 büyüyeceğiz
 
2008 nasıl geçti, krizin daha çok etkilediği 2009 nasıl geçiyor?
 
- Bizim için 2008 oldukça başarılıydı. Yüzde 23 büyüyerek, 195 milyon TL ciroya ulaştık.2009 sonunda da yüzde 5 büyüyerek, 210 milyon TL'yi hedefliyoruz. Dünyanın en büyükklima üreticilerinden Mitsubishi Heavy Industries ve İtalya'nın en büyük kombiüreticilerinden Riello ile işbirliği anlaşmaları yaptık. Mitbubishi'nin merkezi sistemklimalarını satıyorduk. Artık bireysel klimalarını da Türkiye'de satacağız. Türkiye'de 60yeni Airfel ve 30 yeni Mitsubishi Heavy Industries showroom açmayı planlıyoruz.Mitsubishi'lerin 10'unu açtık. Bu yıl apartmanlarda kullanılacak ve 10 daireyi ısıtabilecek 180 kilovatlık duvar tipi kombileri de pazara sunacağız.
 
Global krizden etkilenmemek için nasıl bir strateji izliyorsunuz?
 
- Kriz ortamında iç pazar kadar ihracatı da hedefledik. Pazarda genişlemek için yerel markalara odaklandık. Almanya'da ofis açtık ve klimada Zass ismini dünyadaki tüm haklarıyla beraber satın aldık. Artık Zass Germany markasını dünyada kullanıyoruz.2008'de krize rağmen ilk defa Airfel markasıyla Arjantin ve Çin'e ürün sattık. Ajantin veÇin'e Airfel distribütörlüğü de verdik. Herkes Çin'den ithallat yaparken ve onlarla rekabetedemezken, biz Çin pazarına yerleştik.
 
40 ülkeye ihracat
 
Çin ve Arjantin'e ihracatınız ne kadar?
 
- 40 ülkeye, toplam ihracatımız 25 milyon dolar. Arjantin'in en büyük elektronikmarketlerine girdik. 2008'de Arjantin'e 1.2 milyon dolarlık 5 bin set klima sattık. Çin'e 450bin dolarlık 8 bin radyatör gönderdik. 2009 için ilk etapta Çin'le 1.9 milyon Euro'lukradyatör bağlantısı yaptık.
 
Bu yıl içinde yeni ürünler olacak mı?
 
- Ciromuzun her yıl yüzde 2'sini Ar-Ge'ye ayırıyoruz. 2009'da Ar-Ge ve üretimi kapsayanbir ortaklık hedefliyoruz. Bu yıl üç yeni kombi modelini, infrared ısıtıcıyı, Kalem Kumanda'yıve Mitssubishi Heavy Industries'in KX6 ürününü satışa sunacağız. Güneş enerjili klimayla ilgili yoğun çalışıyoruz. İTÜ ile birlikte yürütüyoruz. Bu yıl sonuna kadar dünyaya ihraç etmek istiyoruz.
 
Türkiye'de pazarı 2 milyar dolar 
 
Isıtma-soğutma pazarının büyüklüğü nedir?
 
- Dünyada ısıtma-soğutma pazarı toplam 87 milyar dolarlık büyüklükte. Türkiye'de ise 1.1 milyar dolar ısıtma, 900 milyon doları soğutma olmak üzere toplam 1.9 milyar dolar. Hedefimiz pazarın yüzde 10'una hakim olmak. 2008'de 1.5 milyon metre radyatör, 300bin adet kombi, 60 bin split klima ürettik. 
 
Kalem Kumanda'yı krizde geliştirdik
 
Kendi geliştirdiğiniz en çarpıcı ürünler neler?
 
- 2008'de iki yeniliğe imza attık. Çocuk odası kliması ve Kalem Kumanda. Çocuk odasıkliması, antibakteriyel plastik malzemeden üretiliyor. Ön paneli sevimli karakterlerlesüslü. Tek pille çalışan Kalem Kumanda bizim bütün split klimaları çalıştırıyor. 
 
Dört fabrikada üretim yapıyor
 
Kaç fabrikada üretim yapıyorsunuz?
 
- Hendek'te üç fabrikamız var. Airfel radyatör fabrikasının panel radyatör kapasitesi 1.6milyon metre. Kombi fabrikası elektronik LCD donanımlı kombi üretiyor. Hem ihracat hemde iç pazara satış yapmak üzere kurulan split klima fabrikası 400 bin kapasiteye sahip.Çorlu'daki klima santralı fabrikasında ise hastane ve ilaç fabrikalarında kullanılan hijyenik klima santralları üretiliyor. Bunun için Tetisan'ı, know how'u ve tesisleriyle satın aldık. 11bin metrekare kapalı alanda yılda bin klima santralı üretiyoruz. Dört yılda dört fabrikaya 62 milyon dolarlık yatırım yaptık. 
 
Hürriyet

emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ