Semahat Arsel'den 'Balçova Yaşam Merkezi' yatırımı!

Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel, İzmir Balçova'da sahip olduğu arsada Ege'nin "çardak altı" kültürünü yaşatacak bir alışveriş merkezi yatırımı yapıyor. Tabanlıoğlu Mimarlık'ın yaptığı proje 25 milyon dolara mal olacak

Semahat Arsel'den 'Balçova Yaşam Merkezi' yatırımı!

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel,  İzmir  Balçova'da sahip olduğu arsaya Ege'nin çardak altı kültürünü yaşatacak bir yatırıma hazırlanıyor. Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından yapılan ve Balçova Yaşam Merkezi adını taşıyan alışveriş ve yaşam merkezi projesi Ege'nin çardak altında vakit geçirme konseptinden hareketle yapılacak. 25 milyon dolara mal olacak yatırımın 2010'un üçüncü çeyreğinde tamamlanması planlanıyor. İnşaatını Koç Grubu şirketlerinden Ark İnşaat'ın yapacağı proje 37 bin 375 metrekarelik kapalı alan üzerinde kurulu olacak ve 22 bin metrekarelik kiralanabilir alan bulunacak. Butik bir konseptle inşa edilecek projede 45-50'ye yakın dükkanın bulunması planlanıyor. Tabanlıoğlu Mimarlık ortaklarından Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, yatırımın İzmir'de yapılması nedeniyle Ege kültürünü içinde taşıyan bir proje yapmak istediklerini, bu nedenle de "çardak altı kültürünü" yaşatacak bir konsept belirlediklerini söyledi.

'AKILLI YEREL' KONSEPTİ
Tabanlıoğlu, projeyi hazırlarken alışveriş fonksiyonu dikkate alarak özellikle de yeme-içme mekanlarını açık hava görebilecek şekilde çardak altı konseptiyle tasarladıklarını kaydetti. Tabanlıoğlu, "Projeyi insanların alışverişlerini yaptıktan sonra doğal bir çardağın altında oturuyor izlenimi ile yaptık. Böyle bir yaşam merkezinin bölgenin konseptine de uygun olması ve Ege'yi yansıtması açısından marka karması da çok önemliydi. Mimarlık şirketi olmamıza rağmen ilk defa bir alışveriş merkezinde marka karmasını da biz yapacağız" diye konuştu. Son dönemde dünyada mimarlık camiasında "akıllı yerel (smart local)" kavramının geliştiğini söyleyen Tabanlıoğlu, Balçova Yaşam merkezinin de bu anlayışla Ege'nin lokal öğelerini içereceğini söyledi. Tabanlıoğlu, bu anlayışın ultra modern yapılara karşı şehir kültürünü sürdürülebilir kılan bir özelliğinin de olduğunu açıkladı. Projenin yapımında akıllı yerelden hareketle yerel malzemeler kullanmaya özen gösterdiklerini de kaydeden Tabanlıoğlu, "Bir mimarinin o yöreye katkısı olması lazım" diye konuştu.

Tavanda yaprak ve sarmaşıklar var

Yazın ve bahar aylarında dışarıda vakit geçirmek amacıyla kullanılan çardaklar Ege kültürünün vazgeçilmez bir parçası. Genellikle üstleri ya da yanlar sarmaşık bitkilerle çevrilen çardak kültüründen hareketle Balçova Yaşam Merkezi projesinin de üstü cam bir örtüyle örtülerek sarmaşık ve bitki formları tavandan işlenecek.Yatırımın dış mimarisinde çardakların ahşaptan olması geleneğinden hareketle ahşap görünümlü paslandırılmış çelik kullanıldı. Son dönemde üstü açık AVM projeleriyle anılan Tabanlıoğlu Mimarlık, Balçova'da da dışarıya açılan bir mimariyi örnek alacak.
Dilek Taş/Sabah

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

Bir AVM de Koç'tan 
 
AVM modasına Koç da uyuyor İzmir'e çardak konsepti geliyor

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel'e ait İzmir Balçova'daki 23 bin metrekarelik arsaya 25 milyon dolarlık yatırımla Balçova Yaşam Merkezi adında bir alışveriş merkezi kurulacak. Tabanlıoğlu Mimarlık'ın tasarladığı merkezde mekanlar Ege'nin çardak altında sohbet ve vakit geçirme fikrinden hareketle yaratılacak.

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel, İzmir Balçova'da kendine ait olan 22 bin 763 metrekarelik arsada 25 milyon dolar yatırımla "Balçova Yaşam Merkezi" adını taşıyan bir alışveriş merkezi kurma kararı aldı. Koç Grubu şirketlerinden Ark İnşaat'ın Ekim'de inşaatına başlayacağı ve Tabanlıoğlu Mimarlık'ın tasarladığı proje, 37 bin 775 metrekarelik kapalı alan ve 22 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip olacak. Migros başta olmak üzere 50'ye yakın dükkanın yer alacağı projenin fark yaratan özelliği ise "Ege'nin çardak altında sohbet ve vakit geçirme fikrinden hareketle" yeme içme mekanlarının çardak altında yer alacak olması oldu.

2010 yılının ikinci yarısında tamamlanarak açılması planlanan merkezin kapalı bir alışveriş merkezinden öte bir 'yaşam merkezi' projesi olarak tasarlandığını söyleyen Tabanlıoğlu Mimarlık ortaklarından Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, "Yeme içme, dinlenme alanları gibi sosyal alanlar üzeri teknolojik bir dokuyla kaplanmış olan açık mekanlarda, çardak altlarında kurgulanıyor. Dükkanların üzeri ise kısmen kapalı avlulara, balkonlara açılacak. İzmir'deki projenin, tasarımını yaptığımız Kanyon'daki gibi bir sokak, rastlaşma, buluşma noktası olarak İzmir'in gündelik hayatının doğal bir uzantısı olmasını hedefliyoruz" dedi.

Kimin işleteceği henüz belli değil

450 araçlık 12 bin 361 metrekare büyüklüğünde bir kapalı otoparkın da yer alacağı projede mağaza karmasının ne olacağı ve projeyi kimin işleteceğinin henüz belirlenme aşamasında olduğu öğrenildi.
Vatan/Nihal Yuvacan

emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ