Sezai Bacaksız kimdir?

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir’in sınıf arkadaşı olan ve Limak’ın perde arkasındaki isim olarak bilinen Sezai Bacaksız kimdir? BOTAŞ' taki 'Mavi Hat' davasında Sezai Bacaksız'a verilen ceza nedir?

Sezai Bacaksız kimdir?

Kategori: Kim Kimdir?

Sezai Bacaksız kimdir?

Nihat Özdemir’in sınıf arkadaşı olan Sezai Bacaksız, Limak’ın perde arkasındaki isim olarak biliniyor. Kamuoyu tarafından fazla tanınmayan Sezai Bacaksız, Forbes dergisinin en zenginler listesinde ismi yer alıyordu.


2007 yılındaki serveti 640 milyon dolar olan Sezai Bacaksız, Forbes'ın “En zengin 100 Türk” 2013 listesinde 29. sırada yer aldı.


Bacaksız isminin en fazla Mavi Hat konusunda geçiyor. Enerji Bakanlığı ve BOTAŞ bünyesindeki milyonlarca dolarlık ihalelerde usulsüzlük ve rüşvet iddialarını içeren Mavi Hat soruşturması kapsamında, Nihat Özdemir'in ortağı olan Sezai Bacaksız'ın da aralarında bulunduğu 35 kişi hakkında arama kararı bulunuyordu. 


BOTAŞ'taki 'Mavi Hat' davasında Limak Başkanı Nihat Özdemir'in ortağı Sezai Bacaksız, ihaleye fesat karıştırmak ve rüşvet ile suçlanıyor.


Bacaksız'ın hapis cezası 6 yıla inecek BOTAŞ'taki 'yolsuzluk' iddiaları üzerine başlatılan 'Mavi Hat Operasyonu' davasında Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir beraat ederken, 1.2 milyar dolar servetiyle Forbes'un zenginler listesine Türkiye'den giren 35'inci işadamı olan ortağı Sezai Bacaksız, ihaleye fesat karıştırma ve rüşvet verme iddiasıyla 9 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. 


Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın 55. celsesinde çıkan karara göre,  Mahkeme, ihalelerde aracılık yaptığı öne sürülen işadamı İbrahim Selçuk ve eski BOTAŞ Genel Müdürvekili Rıza Çiftçi'nin de aralarında bulunduğu toplam 14 sanığı, 'çete kurmak, yönetmek ve çete üyesi olmak', 3 sanığı 'örgüte yardım etmek' suçlarından hapis cezalarına çarptırdı. Nihat Özdemir kimdir?
Sezai Bacaksız'a BOTAŞ davasında 9 yıl hapis çıktı!
Nihat Özdemir ve Sezai Bacaksız 34 Türk milyarderi arasında yer alıyor!


emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ