X Reklamı Kapat

X Reklamı Aç


bilge özdemir hilmi ışıkören

TMC Enerji, Sinop'taki nükleer santral için başvuruda bulundu!

TMC Enerji, Sinop'taki nükleer santral için başvuruda bulundu!
Park Grubu-Cengiz İnşaat ortaklığı, Sinop'ta (Arıburnu) 2 bin megavatlık (mW) nükleer santral kurmak için EPDK'ya lisans başvurusu yaptı. Park Grubu (Ciner) daha önceki EPDK'ya nükleer santral lisans başvurusundan olumsuz sonuç almıştı...Park Grubu-Cengiz İnşaat ortaklığı, Sinop'ta (Arıburnu) 2 bin megavatlık (mW) nükleer santral kurmak için EPDK'ya lisans başvurusu yaptı. Park Grubu (Ciner) daha önce de EPDK'ya nükleer santral lisans başvurusunda bulunmuş, ancak süreç itiraz üzerine olumsuz sonuçlanmıştı.

Türkiye'nin ilk nükleer santralini Ruslar, Mersin-Akkuyu'da kuracak. Enerji Bakanlığı, ikinci nükleer santralin Sinop'ta kurulması için Japonlarla görüşmeleri sürdürüyor. Bakanlığın Japonlarla görüştüğü sırada TMC Enerji (Park-Cengiz Ortaklığı), Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) 2 bin MW'lik santral kurmak için üretim lisansı başvurusu yaptı. EPDK kaynaklarından alınan bilgiye göre ortaklık, geçen hafta lisans başvurusunda bulundu. Başvuruyu ilginç kılan, EPDK'ya üretim lisansı için başvuru yapılması. Sektör kaynakları, "Üretim lisansının anlamı, hiçbir alım garantisi istenmemesi ve yatırım için gerekli finansmanın da başvuru sahibi tarafından temin edeceği anlamı taşıyor." değerlendirmesini yaptı. Ruslarla yapılan nükleer santral anlaşmasında Türkiye, 1 kilovatsaat elektrik için 12.35 cent alım garantisi vermişti.

TMC Enerji'nin başvurusunu EPDK değerlendirecek. Ancak, mevzuatta netlik olmadığı için lisans başvurusunun nasıl sonuçlandırılacağı konuşulmaya başlandı. Edinilen bilgiye göre başvuru ÇED raporu, yer seçimi gibi konular için TAEK'e (Türkiye Atom Enerjisi Kurumu) yönlendirilebilecek. Kurum, lisans verme sürecini tamamlayacak.
Zaman/İSMAİL ALTUNSOY


Etiketler:

.
© 2007 - 2014 Emlak Kulisi Tüm Hakları Saklıdır.
Emlakkulisi.com dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.. Rss