TOKİ, Trabzon'da 8 kentsel dönüşüm projesi uygulayacak!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı ile Trabzon Belediyesi işbirliğiyle kentte 8 kentsel dönüşüm projesi uygulama çalışması devam ediyor

TOKİ, Trabzon'da 8 kentsel dönüşüm projesi uygulayacak!

TOKİ’den yapılan yazılı açıklamada, TOKİ’nin, yürüttüğü projelerle tarihi kentleri yenilemeye devam ettiği, bu amaçla Trabzon’da da çeşitli çalışmaların gerçekleştirildiği belirtildi.

Zağnos Kentsel Dönüşüm Projesini hayata geçirerek "şehre nefes aldıran" TOKİ’nin Tabakhane, Çömlekçi, Pelitli, Çağlayan, Ortahisar ve Yomra Kentsel Dönüşüm Projesi ve Ayasofya Müzesi çevresi yenileme çalışmalarıyla Trabzon’u modern bir çehreye kavuşturduğu ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:
"Karadeniz bölgesinin en önemli merkezlerinden biri olan Trabzon, yılların yorgunluğunu üzerinden atıyor. TOKİ’nin yürüttüğü ’Tarihi Kentleri Ayağa Kaldırma’ projesine 8 ayrı projeyle dahil edilen Trabzon, modern bir yüze kavuşuyor. Tarih, deniz ve yeşilin iç içe girdiği Trabzon adeta açık hava müzesi gibi. Karadeniz’in en önemli limanlarından birine sahip olan Trabzon,  TOKİ  ve Trabzon Belediyesi işbirliği ile başlatılan 8 ayrı kentsel dönüşüm ve Tarihi Dokuyu Yenileme Projesi ile adeta yeniden kuruluyor."

-TABAKHANE BÖLGESİNE YENİ YAŞAM ALANI KURULACAK-

Zağnos Vadisi’nin 111 milyon liralık kamulaştırma bedeli ödenip, yeşil alan ve açık hava tiyatrosu olarak düzenlendiğinin ifade edildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Proje kapsamında oturulamaz durumdaki eski binalar yıkılarak yerine 870 modern konut yapıldı. Zağnos Vadisine benzerliğiyle dikkati çeken Tabakhane bölgesi de TOKİ-belediye işbirliğiyle yıkılarak yerine yeni bir yaşam alanı kurulacak. 131 milyon lira kamulaştırma bedeli ödenecek olan proje sonunda alandaki gecekondu ve çarpık yapılaşma ortadan kaldırılarak rekreasyon alanları ile konut ve ticaret alanları oluşturulacak. Tabakhane Kentsel Yenileme Projesinde zemin etüt çalışmaları tamamlanırken, projelendirme çalışmaları devam ediyor."

-KENTSEL DÖNÜŞÜM VE TOPLU KONUT PROJESİ-

Çalışmalardan birinin de Çömlekçi Mahallesi’nin tamamı, Boztepe, Esentepe, Değirmendere, Kaymaklı ve Sanayi Mahallesi’nde kısmen gerçekleştirilmesi düşünülen Kentsel Dönüşüm ve Toplu Konut Projesi olduğu belirtilen açıklamaya, şöyle devam edildi:
"Ön protokolü imzalanan proje, kentsel yenileme alanı ile kentsel yenileme etkilenme bölgesi olmak üzere iki bölgeye ayrıldı. Çağlayan Belediyesi ile TOKİ tarafından ortaklaşa yürütülen Çağlayan Kentsel Yenileme Projesi kapsamında yapılması düşünülen 96 konut ile sağlık ocağının ihalesi TOKİ tarafından 14 Aralık 2010 günü gerçekleştirilecek. Trabzon’un tarihi kimliğini yansıtan en önemli yapılardan biri olan Ayasofya Müzesi’nin bulunduğu bölge de TOKİ ve belediye işbirliğiyle yenileniyor. Ayasofya Müzesi etrafındaki tarihi doku korunarak bölgedeki eskiyen yapılar ortadan kaldırılacak. 34 milyon lira kamulaştırma bedeli bulunan proje, bölgede oturanlarla varılacak uzlaşma neticesinde başlatılacak."

-DİĞER PROJELER-

Açıklamada, Trabzon’a nefes aldıracak projelerden birinin de Pelitli Kentsel Yenileme ve Gecekondu Dönüşüm Projesi olduğu, bölgede oturanlarla yürütülen uzlaşma ve konut tipi belirleme sürecinin devam ettiği vurgulandı.

Belediye ile TOKİ arasında ön protokolü imzalanan 183 hak sahibini kapsayan Yomra Kentsel Yenileme ve Gecekondu Dönüşüm Projesi çerçevesinde ise proje alanı ile ilgili zemin etüt ve değerleme raporlarının incelendiğine dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
"TOKİ, sur içinde pek çok anıtsal ve sivil mimari örneği barındıran Ortahisar, Pazarkapı ve Gülbaharhatun Mahallesi’ni kapsayan yaklaşık 16 hektar alanda yenileme çalışması başlattı. Yenileme alanı dahilinde kalan yapıların bölgenin gelişimine uygun olarak yeniden inşa ve restore edilmesini sağlamak için belediye ile ön protokol imzaladı."

-KENTSEL DÖNÜŞÜM TOPLANTISI TRABZON’DA YAPILACAK-

Açıklamada, TOKİ ve Trabzon Belediyesinin birlikte yürüttüğü projeler hakkında iş adamlarını bilgilendirmek amacıyla MÜSİAD tarafından Trabzon Novotel’de yarın Kentsel Dönüşüm Toplantısı yapılacağı bildirildi.

Toplantıya, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Önder Kıraç, VARYAP Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş ile MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan ve sektördeki diğer temsilcilerin katılacağı kaydedildi.
AA

Basında yer alan diğer haberler:

TOKİ 8 projeyle Trabzon’u dönüştürecek
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı ile Trabzon Belediyesi işbirliğiyle kentte 8 kentsel dönüşüm projesi uygulama çalışması devam ediyor.
TOKİ’den yapılan yazılı açıklamada, TOKİ’nin, yürüttüğü projelerle tarihi kentleri yenilemeye devam ettiği, bu amaçla Trabzon’da da çeşitli çalışmaların gerçekleştirildiği belirtildi.
Zağnos Kentsel Dönüşüm Projesini hayata geçirerek "şehre nefes aldıran" TOKİ’nin Tabakhane, Çömlekçi, Pelitli, Çağlayan, Ortahisar ve Y omra Kentsel Dönüşüm Projesi ve Ayasofya Müzesi çevresi yenileme çalışmalarıy la Trabzon’u modern bir çehreye kavuşturduğu ifade edil di.
Karadeniz bölgesinin önemli merkezlerinden olan Trabzon ’un yılların yorgunluğunu üzerinden at tığı dile getirilen açıklamada şöyle denildi: " TOKİ’nin yürüttüğü ‘Tarihi Kentleri Ayağa Kaldırma’ projesine 8 ayrı projeyle dahil edilen Trabzon, modern bir yüze kavuşuyor. Tarih, deniz ve yeşilin iç içe girdiği Trabzon adeta açık hava müzesi gibi. Karadeniz’in en önemli limanlarından birine sahip olan Trabzon, TOKİ ve Trabzon Belediyesi işbirliği ile başlatılan 8 ayrı kentsel dönüşüm ve Tarihi Dokuyu Yenileme Projesi ile adeta yeniden kuruluyor."


TOKİ Trabzon’u 8 proje ile yeniliyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı ile Trabzon Belediyesi işbirliğiyle kentte 8 kentsel dönüşüm projesi uygulama çalışması devam ediyor. TOKİ’den yapılan yazılı açıklamada, TOKİ’nin, yürüttüğü projelerle tarihi kentleri yenilemeye devam ettiği, bu amaçla Trabzon’da da çeşitli çalışmaların gerçekleştirildiği belirtildi. Zağnos Kentsel Dönüşüm Projesi’ni hayata geçiren TOKİ’nin Tabakhane, Çömlekçi, Pelitli, Çağlayan, Ortahisar ve Yomra Kentsel Dönüşüm Projesi ve Ayasofya Müzesi çevresi yenileme çalışmalarıyla Trabzon’u modern bir çehreye kavuşturduğu ifade edilen açıklamada, şöyle denildi: “TOKİ’nin yürüttüğü ‘Tarihi Kentleri Ayağa Kaldırma’ projesine 8 ayrı projeyle dahil edilen Trabzon, modern bir yüze kavuşuyor. Tarih, deniz ve yeşilin iç içe girdiği Trabzon adeta açık hava müzesi gibi. Karadeniz’in en önemli limanlarından birine sahip olan Trabzon, TOKİ ve Trabzon Belediyesi işbirliği ile başlatılan 8 ayrı kentsel dönüşüm ve Tarihi Dokuyu Yenileme Projesi ile adeta yeniden kuruluyor.”

Açıklamada Zağnos Vadisi’nin 111 milyon liralık kamulaştırma bedeli ödenip, yeşil alan ve açık hava tiyatrosu olarak düzenlendiği ifade ediliyor.
Vatan


TOKİ, iş dünyasına değişimi anlatacak

Trabzon’da yürüttüğü 8 ayrı dev kentsel dönüşüm projesiyle şehri yeniden inşa eden TOKİ, tecrübelerini iş dünyasıyla paylaşacak.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ve Trabzon Belediyesi iş birliğiyle yürütülen 8 ayrı kentsel yenileme projesi kapsamında ilk toplantı, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından Trabzon’da bugün düzenlenecek. ‘Kentsel Dönüşüm’ konulu toplantıya TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Önder Kıraç, VARYAP Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş ve MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan ile çok sayıda iş adamı katılacak.

MODERN BİR ÇEHRE

Zağnos Kentsel Dönüşüm Projesi’ni hayata geçirerek şehre nefes aldıran TOKİ, Tabakhane, Çömlekçi, Pelitli, Çağlayan, Ortahisar ve Yomra kentsel dönüşüm projeleri ile Ayasofya Müzesi çevresi yenileme çalışmalarıyla Trabzon’u modern bir çehreye kavuşturuyor. Zağnos Vadisi, 111 milyon liralık kamulaştırma bedeli ödenerek, yeşil alan ve açık hava tiyatrosu olarak düzenlendi. Proje kapsamında oturulamaz durumdaki eski binalar yıkılarak, yerine 870 modern konut yapıldı. Zağnos Vadisi’ne benzerliğiyle dikkat çeken Tabakhane bölgesi de TOKİ-Belediye iş birliğiyle yıkılarak yerine yeni bir hayat merkezi kurulacak.

GECEKONDULARA SON

131 milyon lira kamulaştırma bedeli ödenecek olan proje sonunda alandaki gecekondu ve çarpık yapılaşma ortadan kaldırılarak, rekreasyon alanları ile konut ve ticaret alanları oluşturulacak. Tabakhane Kentsel Yenileme Projesi’nde zemin etüt çalışmaları tamamlanırken, projelendirme çalışmaları devam ediyor. Trabzon Belediyesi ve TOKİ arasında yürütülen ortak çalışmalardan biri de Çömlekçi Mahallesi’nin tamamı, Boztepe, Esentepe, Değirmendere, Kaymaklı ve Sanayi mahallelerinde kısmen gerçekleştirilmesi düşünülen Kentsel Dönüşüm ve Toplu Konut Projesi oldu. Ön protokolü imzalanan proje, “Kentsel Yenileme Alanı” ile “Kentsel Yenileme Etkilenme Bölgesi” olmak üzere iki bölgeye ayrıldı.
Türkiye

emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ