Ünal ve Bilgili nasıl 1 milyar euro'luk rant elde etti?

Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal ile Serdar Bilgili el ele verdi; içinde Ermeni Mezarlığı'nın bulunduğu 46 dönüm arazi plan tadilleriyle imara açıldı.

Ünal ve Bilgili nasıl 1 milyar euro'luk rant elde etti?

Kategori: Sektörel
Beşiktaş'ın CHP'li Belediye Başkanı İsmail Ünal ile işadamı Serdar Bilgili anlaşıp, Türkiye'nin en kıymetli arazilerinden biri olan Ortaköy'deki imarsız alanı nasıl ranta dönüştürebileceklerini planlar ve harekete geçer. Başkan Ünal, Ermeni Mezarlığı, kamuya açık spor alanı, konut ve askeri alan olarak görünen 45.6 dönüm arazinin imara açılması için 13 Ekim 2006 tarihinde  İstanbul  Büyükşehir Belediyesi'ne başvurur. Ancak belediye sözkonusu parseli inceler ve "alanda kamuya açık ortak kullanım alanları ve spor tesislerinin yapılması şartıyla ilgili belediye başkanlığına imar izni verilebileceğine" dair rapor verir.

Ermeni mezarlığı
Ayrıca aynı raporda "bahse konu parselin içerisinde Ermeni Mezarlığı olduğu, bölgeye gelecek ilave yapılaşmadan kaynaklanan ulaşım sorununun da imara açılacak parsel içerisinde çözümlenmesi gerektiği" belirtilir. Bunun yanı sıra yine söz konusu parselin imara açılabilmesi için Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve diğer ilgili kurumların raporunun "olumlu" olması gerektiği hatırlatılır.

TMMOB'dan itiraz
Büyükşehir Belediyesi raporu hazırlamakla kalmaz, Mimarlar Odası'nın çekince raporunu da Beşiktaş Belediyesi'ne gönderir. Mimarlar Odası'nın raporunda ise özetle şu ibareler yer alır: Son zamanlarda 'kamu kullanımına açık olacaktır' ibarelerinin başına 'özel' kelimesinin eklenmesi, imar planlarının kamusal niteliğinin kaybolmasına neden olmaktadır. Bu tür kayıplara neden olmamak için ruhsat işlemlerinin durdurulması ve imar ile ilgili kararların yeniden ele alınarak düzeltilmesini dileriz."

Vakıfla dirsek teması
Ancak İsmail Ünal'ın kaybedecek zamanı yoktur. İBB'den gelen raporu yok sayar ve plan tadillerini kendi meclisindeki üyelere imzalatarak araziyi imara açar. Tüm bunları yaptığı sırada Ermeni Vakfı Başkanı İskender Şahingöz'le dirsek temasını da kesmez. Vakıf parselde bir Ermeni Mezarlığı olduğu gerekçesiyle Genelkurmay'a dava açar ve kazanır. Böylelikle parselin tamamının imara "kullanılmasının" yolu da açılmış olur. İlgili yer Boğaziçi etkilenme bölgesinde olduğundan yasa gereği sadece yüzde 15 ve 15.50 yüksekliğinde inşaat izni verilir. Ancak İsmail Ünal'ın planları bu son derece "küçük" kalan bölge için sınırsızdır. Belediye önce 38 dönümlük araziyi imara açar, bu arada 6074 metrekaresini yeşil alan olarak belirler. Daha sonra 101. parsel adı ile yeşil alan için terk edilen bölgeyi de imara açar. Sıra önceden görüşmelerini tamamladığı inşaat şirketiyle masaya oturmaya gelir.

420 daire, 480 dükkan
İsmail Ünal, usulsüzce yaptığı plan tadilleriyle imara açtığı yaklaşık 46 dönüm arazi için Serdar Bilgili'yle anlaşır. Bilgili ise tasarlattığı projeyi makete döker ve yapacağı konut ve dükkanların satışını gazete ilanlarıyla gerçekleştirir. Askeri alandan çıkarılan bölgenin yasa gereği yalnızca yeşil alan olarak kullanılacağı hükmü çiğnererek imara açılan alanda şu anda 420 daireden oluşan 20 blok, 480 dükkan ve 300 araçlık otopark inşaatı başlar. İkili bu araziden 1 milyar euro rant elde eder ve parayı paylaşır.

Mezarlar harfiyat gibi taşındı
46 dönüm içinde yer alan Ermeni Mezarlığı'nın akibeti ise korkunç. Mezarlıktan sadece 5 Ermeni vatandaşın naaşı başka yerlere nakledildi. Diğerleri kepçe ve dozer yardımıyla adeta "harfiyat" gibi Kemerburgaz'da bir araziye boşaltıldı. Tüm bunlar karşılığında Ünal ile Bilgili, Ermeni Mezarlığı Vakfı Başkanı İskender Şahingöz'le de "anlaştı!" Şahingöz, "sayesinde" imara açılan yerden "vakıf adına" 210 daire ve 240 dükkan aldı.

Etkinlik alanı: Market, kuaför
Beşiktaş Belediyesi'nce Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne iletilen yazıda kamuya açık spor alanının "özel" spor alanına alınma isteği şu ifadelerle belirtiliyor. "Fonksiyon değişikliği sorumluluğu belediyeye aittir. Kamuya açık olma şartına rağmen belediye ilgili alanı özel spor alanına almıştır." Mimarlar Odası'nın çekince raporunda da belirtildiği gibi İmar Yasası'na aykırı olarak kamuya açık spor alanlarının akıbeti ise şöyle: Bodrum katlara sıkıştırılmış fitness center, sauna, hamam, market, kafe, kuaför vb. etkinlik alanları olmuş!

Aile boyu inşaatçı
Ortaköy'de birçok araziye inşaat yapan Doğu İnşaat'ın İTO kayıtlarında eski Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bilgili olarak görünüyor. Firmanın şimdiki ortakları arasında ise yabancı olmadığımız isimler mevcut. Sevil Temo ve Şerife Ercantürk, Serdar Bilgili'nin kardeşleri... Mehmet Oğuz Ercantürk ise Şerife Ercantürk'ün eşi... Bilgili'nin "eski" ortağı Mehmet Uyanoğlu ile eşi Beyza Uyanoğlu da şirketin ortaklarından...

Takvim

İlgili haber

İsmail Ünal ile Serdar Bilgili'den imar yolsuzluğu

emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ