Vestel, Vestfrost'u aldı, Danimarka'yı ihracat üssü yaptı

Vestel, Avrupa ve Rusya'nın güçlü beyaz eşya markalarından birini satın aldı.

Vestel, Vestfrost'u aldı, Danimarka'yı ihracat üssü yaptı

Kategori: Sektörel

Vestel, Vestel Beyaz Eşya'nın yarısını Whirlpool'a devretmek konusunda görüşmelerini sürdürürken, Avrupa ve Rusya'nın güçlü beyaz eşya markalarından Danimarkalı Vestfrost'u satın aldığını açıkladı.

Whirlpool ile görüşmelerinin sürdüğünü dile getiren Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, "Avrupa'da Vestfrost ile büyüyeceğiz" dedi.

VESTEL, Whirpool ile ortak şirket kurup Vestel Beyaz Eşya'nın hisselerini bu yeni ortaklığa devretmek konusunda görüşmelerini sürdürürken Avrupa ve Rusya pazarının güçlü beyaz eşya markalarından Danimarkalı Vestfrost'u satın aldı. Whirlpool ile kurulacak ortak şirket konusunda müzakerelerin sürdüğünü dile getiren Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, "Vestel Beyaz Eşya'yı 10 yılda sıfırdan 800 milyon dolarlık ihracat yapan bir şirket haline getirdik. Şimdi özellikle Avrupa pazarındaki büyümemizi Vestfrost ile sürdüreceğiz" dedi.

Avrupa'da büyüyecek

Beyaz eşya sektöründe yaklaşık yüzde 73'üne sahip olduğu Vestel Beyaz Eşya ile faaliyet gösteren Vestel'in Avrupa'da bu yeni marka ile büyüyeceğini ifade eden Zorlu şöyle konuştu: "Whirlpool ile Vestel'in ortak şirket kurma girişimi ve müzakerelerinde herhangi bir değişiklik yok. Biz zaten şirketi Vestel olarak kuracağız. Bu bizim alt markamız. Vestfrost ile işbirliğimiz 2006 yılından bu yana sürüyor. Grup 2 yıldır bizim stratejik ortağımız olarak çalışıyor. Kendi markası ile sattığı ürünleri bizden alıyor. Biz de şimdi bu marka ile Avrupa ve Rusya'da gücümüze güç katacağız."

ABD'li Whirpool ile ortak şirket kurmak için el sıkışan Vestel, Haziran ayında Rusya'daki fabrikasını da bu pazarlığa dahil etmişti. Haziran ayında borsaya yapılan bir açıklama ile Vestel Elektronik ve Whirlpool Europe SRL arasında eşit hissedarlık esası ile kurulacak şirkete, Vestel Elektronik'in Rusya'daki iştiraki Vestel CIS'in de devredilmesi konusunda ayrıntılı inceleme sürecini başlatıldığı ifade edilmişti.

1 milyonluk kapasite

Vestel Elektronik'in Rusya'daki yüzde 100 iştirakı olan Vestel CIS toplam 85 bin metrekarelik kapalı alan üzerinde Rusya ve BDT ülkelerine yönelik buzdolabı ve çamaşır makinesi üretiyor. İlk kez 2006 yılında üretime başlayan buzdolabı ve çamaşır makinesi fabrikalarının toplam üretim kapasitesi ise 1 milyon adede ulaşıyor.

Ticari soğutucuda devam edecek

BUGÜN Avrupa'nın en büyük TV üreticisi konumunda bulunan Vestel, artık buzdolabı, çamaşır, bulaşık makinesi, klima ve pişiricilerden oluşan beyaz eşya portföyünü Vestfrost ile Avrupa pazarına sunacak. 1963'te Danimarka'da kurulan Vestfrost 2006 yılında ev tipi beyaz eşya alanında Vestel ile stratejik ortaklığa başladı. Vestfrost'un artık ticari soğutucular alanında devam edeceği belirtiliyor.

Elektrolux Vestfrost'tan ayrılmıştı

1972 yılında Vestfrost'a ortak olan Electrolux 2003 yılına gelindiğinde bu ortaklıktan vazgeçmişti. Elektrolux şirketteki yüzde 50 hissesini Esbjerg Group'a devrettiğini açıklamıştı. 2002 yılında 1 milyar 100 milyon Danimarka kronu cirosu olan grup Vestel'e satılmadan önce Danimarkalı 3 aile tarafından yönetiliyordu. 

Ayşegül AKYARLI GÜVEN / HÜrriyet

emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ