Yabancıya ev satışı durdu

Yabancılara gayrimenkul satışı bugünden itibaren durduruldu

Yabancıya ev satışı durdu

Kategori: Emlak Konut

Hükümet, yabancılara gayrimenkul satışını Tapu Kanunu'yla düzenlemişti. Ancak Anayasa Mahkemesi, CHP'nin açtığı dava çerçevesindeki değerlendirmesiyle ilgili maddeyi iptal etti. 

Mahkeme, 2007 Nisan'ındaki kararıyla yabancılara doğrudan satılabilen 2.5 hektarlık arazi miktarını Bakanlar Kurulu'nun 30 hektara kadar çıkarabilmesine izin veren düzenlemeyi iptal etti. Yabancılara satılabilecek alanın, illerin yüzölçümünün binde 5'ini geçemeyeceği maddesi de orman ve göl alanlarının dışarıda tutulması nedeniyle yerleşim alanlarının tamamını geçebileceği değerlendirmesi yapılarak iptal edildi.

3 AYLIK SÜRE DOLDU

16 Ocak 2008'de Resmi Gazete'de yayımlanan iptal kararı, yeni düzenleme için 3 ay süre tanıyordu. Süre bugün doldu ve yeni düzenleme yapılmadığı için yabancılara taşınmaz satışları durduruldu.

YENİ DÜZENLEME BAŞBAKANLIK'TA BEKLİYOR

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün iptal kararı doğrultusunda hazırladığı yeni düzenleme ise Başbakanlık'ta bekliyor. Yeni tasarıda yabancılara yapılacak doğrudan satışında alan sınırlaması getirildi. Satışlar 2.5 hektar olarak korundu ancak Bakanlar Kurulu'nun miktarı artırma yetkisi kaldırıldı. İllerin yüzölçümüne göre belirlenen binde 5 oranındaki alan için ise imar planı içinde kalan alanın baz alınması şartı getirildi. İmar planı içindeki alanın yabancılara satılabilecek oranının ise yasama organınca belirlenmesi benimsendi.

73 BİN YABANCI GAYRİMENKUL SAHİBİ

Türkiye'de, 73 bin yabancının, toplam 38 milyon 419 bin metrekare taşınmazı bulunuyor. Toplam alan açısından bakıldığında, yabancıların en fazla gayrimenkul satın aldığı illerin başında, 4.5 milyon metrekare ile Muğla geliyor. Muğla'yı 3 milyon 800 bin metrekare ile Antalya, 3 milyon metrekare ile Aydın izliyor.

EN ÇOK ANTALYA İLGİ GÖRÜYOR

Gayrimenkul edinen yabancı sayısı değerlendirildiğinde ise Antalya 26 bin 31 kişi ile başı çekiyor. Listede sırasıyla Muğla (12 bin 865),  İstanbul  (8 bin 830), Aydın (7 bin 415), Bursa (5 bin 241),  İzmir  (4 bin 145) yer alıyor.

İSTANBUL'DA YUNANLAR ÖNDE

İstanbul'da ise Yunan uyrukluların ağırlığı göze çarpıyor. 3 bin 807 Yunan uyruklu, kentte 3 bin 804  Emlak  satın aldı. Ağrı, Bitlis, Hakkari, Muş, Siirt, Urfa, Şırnak, Ardahan ve Iğdır'da yabancılara ait hiç gayrimenkul bulunmuyor.

emlakkulisi yasal uyarı

Etiketler
GÜNDEM
KATEGORİNİN DİĞER HABERLERİ