25 / 06 / 2022

10 konuttan birini yabancılar satın aldı!

10 konuttan birini yabancılar satın aldı!

Türkiye’deki konutlara yabancı ilgisi devam ediyor. Geçen ay Türkiye’de satılan her 10 konuttan birini yabancı yatırımcılar satın aldı. Yabancı yatırımcı için cazibe merkezi olarak öne çıkan Türkiye, dünyanın çeşitli ülkelerinden yatırımcı çekmeye devam ediyor. Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre yükselen döviz kuru nedeniyle yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları başta olmak üzere her ay daha fazla yabancı yatırımcı çeken Türkiye’de geçen ay satılan her 10 konuttan biri yabancıya satıldı.

REİDİN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi verilerine göre Ağustos ayında, markalı konut projelerinin yüzde 11’i yabancı yatırımcılara satıldı. Bu oran, son 6 aylık ortalama olan yüzde 9 seviyesinin de 2 puan üzerinde yer alıyor.

2+1 aldılar

Yabancılara yapılan konut satışları, 2018’in ikinci çeyrek sonu itibarıyla, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23.15’lik büyüme ile 11 bin 816 adet seviyesinde olarak kaydedildi. Ayrıca, markalı projelerden konut satın alan müşterilerin Ağustos ayında peşinat kullanım oranı yüzde 34, banka kredisi kullanım oranı yüzde 17 ve senet kullanım oranı yüzde 49 oranında gerçekleşti. Yılın belli dönemlerinde Türkiye’de yaşamak için alım yapan yabancılar, bu nedenle en çok 2+1 konut aldı. Bu konutları 3+1 seçeneği izledi.