100 yabancı baktı, '212 İstanbul' için Morgan Stanley masaya oturdu

100 yabancı baktı, '212 İstanbul' için Morgan Stanley masaya oturduBağcılar'da gerçekleştirdiği '212 İstanbul' adlı alışveriş merkezi için 100 yabancı fonun kapısını çaldığı Edip İplik, Morgan Stanley'e çoğunluk hisselerini satma konusunda görüşmelere başladı. Firma bağlı bulunduğu Akın Grubu'nun Merter'deki arazisi üzer


Bağcılar'da eski fabrikasının arazisi üzerinde gerçekleştirdiği 212 İstanbul Alışveriş merkezi için 100'e yakın yabancı fonun kapısını çaldığı Edip İplik, Morgan Stanley'e çoğunluk hisselerini satmak konusunda görüşmelere başladı. Morgan Stanley'in satın alacağı hisse oranının 6 hafta içinde tespit edileceğini belirten Edip İplik Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Koç, bu ortaklığın yeni projelerde de sürebileceğine dikkat çekerek, "Buradaki anlaşmamız direkt olarak satış değil, uzun vadede ortaklık anlaşması. Bir ortakla her türlü projeye açılabilirsiniz. Akın Grubu olarak Merter'deki yerimiz de yine bir gayrimenkul projesi için uygun olabilir. Bu proje gerçekleşebilirse yine Morgan Stanley ile ortaklık kurulabilir" dedi.
Almanya'yla görüştük: Ortaklık konusunda Morgan Stanley'in Türkiye'deki gayrimenkul geliştirme şirketi Multi Turkmall'dan bağımsız olarak direkt Almanya ile görüştüklerine dikkat çeken Koç şunları söyledi: "Ortaklık konusunda rakam söylemem henüz mümkün değil. Ama bugüne kadar çok kişiyle görüştük ve iyi bir antlaşma yapmak için ilerledik. 212 İstanbul Alışveriş Merkezi hakkında toplam 100 fona bilgi verdik. Bu fonların 10 tanesiyle daha detaylı görüşmelerimiz oldu. Minimum 2, maksimum 5 ortak olarak ilerleyeceğiz dedik. Sonunda da tek firmaya münhasırlık verdik."
Bir yıl sonra açılacak: Kiralanabilir alanı 70 bin metrekare, toplam inşaat alanı ise 230 bin metrekare olan "212 İstanbul" Alışveriş Merkezi 114 milyon Euro'luk yatırımla hayata geçirilecek. Mayıs 2009'da açılması planlanan AVM'de 3 bin araçlık otoparkın yanısıra 10 salonlu bir sinema kompleksi de bulunacak. Proje kapsamında AVM'bnin yanısıra bir de rezidans yer alacak. 34 katlı bu rezidans inşaatının başlamasından 30 ay sonra tamamlanacak. Projede yer alacak rezidansın içinde ayrıca 5 bin metrekare alan üzerinde bir SPA da bulunacak.
İkinci kule gelebilir: AVM'nin yanına yapılacak rezidans projesini ise ortaksız, tek başına hayata geçirmeyi hedefleyen Edip İplik buraya 34 katlı bir rezidans yapacak. Projeye başlamak için imarla ilgili son gelişmeleri beklediklerine dikkat çeken Kenan Koç, imar artarsa yeni plana göre bu arsa üzerine ikinci kule de yapabileceklerine dikkat çekti.
Büyük ilgi görüyor: AVM'nin kiralanması konusunda AVM Partners ile işbirliği içinde olduklarına dikkat çeken Kenan Koç "Kiralamalar konusunda çalışmalara başlayalı sadece 1 hafta oldu. O bölgedeki en önemli merkez olacağı için kiralama konusunda büyük ilgi var. Arsanın AVM kısmında yabancı ortakla anlaşmamız kredibilite içindi" dedi.

230 bin metrekarelik alanda yapılıyor

212 İstanbul projesi, Atatürk Havameydanına giden Basın Ekspres Yolu ile Bağcılar-Halkalı üstgeçidinin kesiştiği köşede bulunan 55 bin 560 metreklarelik arsa üzerinde inşa ediliyor.

230 bin metrekare kapalı inşaat alanına sahip merkezde 3 bin 200 araç kapasiteli otopark blunuyor.

Projedeki rezidans kuleleri akıllı bina olarak tasarlanıyor.

Alışveriş Merkezinin, 26 yürüyen merdiveni, 12 yürüyen bandı, ikisi panaromik olan 8 asansörü ve 180 mağazası bulunuyor.

Merkezde, hiper ve yapı marketlerinin bulunduğu bir kat, yerli ve yabancı markaların yer aldığı iki kat ve bunların üzerinde yemek ile eğlence alanları yer alıyor.

AVM'de 11 bin 600 metrekarelik bir Carrefour, 6 bin 600 metrekarelik Media-Markt ve 9 bin 300 metrekarelik Praktiker yer alacak.

Corio ile anlaşamamıştı

EDİP İplik ortaklık konusunda daha önce de Türkiye'ye ilk yatırımını Akmerkez Alışveriş Merkezi ile yapan Hollandalı Corio ile masaya oturmuştu. Ancak, 9 ay süren görüşmeler sonucunda iki grup anlaşamamıştı. Edip İplik'in Corio ile anlaşmayı alışveriş merkezi piyasasındaki yükseliş nedeniyle anlaşmadaki şartları revize etme diği gerekçesiyle bozduğu belirtilmişti. Edip İplik CEO'su Aydın Bilgin, anlaşmanın bozulmasının ardından, "Bir iş çok uzarsa olmuyor. Corio ile de olmadı. Sırada birçok yabancı yatırımcı var, onlarla görüşmelerimizi sürdürüyoruz" demişti.

Metro direkt bağlanabilir

AVM'nin yapıldığı yerde kavşak çalışmalarının sürdüğüne dikkat çeken Kenan Koç, "Proje şu an bölge için önem taşıyor. Bu açıdan avantajlı konumda buluanan 212 İstanbul'un Metro ile direkt bağlantısı olması da gündemde. Proje tamamlandığında bölgedeki en pratik en güzel yer olacak" dedi.

Deloitte: Yabancı tedirgin ama Türkiye'den gitme planı yok

DELOITTE Türkiye'nin, bu yılın ilk yarısı için Türkiye'ye yatırım yapan ve yapmayı planlayan yatırımcıların nabzını tuttuğu "2008 İlk Yarı Yıl Girişim Sermayesi Güven Araştırması", yabancı yatırımcıların gelecek altı ay içintedirgin ve güvensiz olduğunu ortaya koydu. Araştırmada olumsuz beklentilere rağmen yatırım fonlarının Türkiye ekonomisine ilgisinin sürdüğü vurgulandı. Dünya piyasalarındaki dalgalanmalar ve İMKB'de yılbaşından bu yana yaşanan düşüş, geçen yıl Türk şirketlerine 2.7 milyar dolarlık yatırım yapan girişim sermayesi fonlarını tedirgin etti. Son iki yılda Türkiye'deki şirketlere 5 milyar dolar yatıran girişim sermayesi, bu yıl da ülkeyi yakından izliyor, ancak uluslararası dalgalanmalar ve bunların olası etkilerinden tedirginlik duyuyor. katılanların yüzde 73'ü ilk altı ayında kendilerini net alıcı olarak değerlendiriyor.

(AYŞEGÜL AKYARLI/HÜRRİYET)