108 yıllık İzmir Eski Un Fabrikası dönüşecek!

108 yıllık İzmir Eski Un Fabrikası dönüşecek!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Kalkınma Ajansı 108 yıllık önemli bir tarihi yapı, bir dönem Devlet Güvenlik Mahkemesi olarak da kullanılan eski Un Fabrikası’nı restore etti.
İzmir Büyükşehir Belediyesi,  İzmir  Kalkınma Ajansı (İZKA) kent tarihinin 108 yıllık önemli bir tarihi yapısı, bir dönem Devlet Güvenlik Mahkemesi olarak da kullanılan eski Un Fabrikası’nı Kent Koleji’ne dönüştürmek için 2014 yılında başladığı restorasyonu tamamladı. Geçici kabul işlemlerinden sonra iç dekorasyonun ardından İzmir’de kalifiye eleman arayan işletmelerde istihdam sağlayacak kurslar Kent Koleji’nde açılacak.


Büyükşehir Belediyesi, 1908 yılında inşa edilen ve kentin tarihine tanıklık eden Halkapınar’daki eski Un Fabrikası’nın restorasyonunu tamaladı. Bir dönem ekmek fabrikası olarak kullanılan ve son dönemde de DGM ve TEK gibi kurumlara evsahipliği yapan Cumhuriyet’in ilk yıllarında Tuzakoğlu Fabrikası adıyla bilinen iki tarihi binada tamamlanan restorasyonun ardından belediye yetkilileri yüklenici firmadan geçici kabulü için çalışmalarına başladı. Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar Tuzakoğlu Fabrikası adıyla anılan bina, binanın yüklenicinden teslim alınması, iç dekarosyonun tamamlanmasının ardından İzmir Kent Koleji olarak faaliyet gösterecek. Büyükşehir’in İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) Güdümlü Proje Desteği kapsamında hazırladığı Kent Koleji Projesi’ne Yaşar Üniversitesi AR-GE ve Uygulama Merkezi (YAGEM), İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB), Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) ortak; Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksek Okulu, Türkiye İş Kurumu İzmir İl Müdürlüğü (İŞKUR) ise katılımcı olarak destek verdi.


Eski Un Fabrika’sında restorasyon 2014’de başladı ancak Kent Koleji projesi çalışmaların tamamlanmasını beklemedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı Kent Koleji Şube Müdürlüğü, İzmir’in ekonomik kalkınmasına, rekabet gücünün ve istihdamın artırılmasına, nitelikli insan kaynağının çeşitlendirilmesine yönelik projelerinden biri olan Kent Koleji modeli ile istihdam odaklı mesleki ve teknik kurslar gerçekleştirdi. Kurslar Bayraklı’daki Ekrem Akurgal Yaşam Parkı’nda verildi. Proje, kentin rekabet gücü ve ekonomik gelişme düzeyini doğrudan etkileyebilecek anahtar sektörlerde en önemli sorunlarından birinin, kalifiye insan kaynakları eksikliği olduğu gerçeğinden yola çıktı, Sektörlerin talep ettiği nitelikte kalifiye insan kaynaklarının geliştirilmesini amaçlandı. İzmir Kent Koleji bünyesinde Fabrikasyon Laboratuvarı (FabLab) kurulacak. Projenin en yenilikçi yönlerinden birini oluşturan FabLab, İzmir Kent Koleji’nde eğitim alacak kursiyerlerin yanısıra, mühendislik, teknik ve meslek lisesi öğrencilerine ve yaptığı projeleri ve fikirlerini somutlaştırmak isteyen girişimlere, tasarımcılara, sanatçılar ile zanaatkarlarada açık olacak. 


Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar Tuzakoğlu Fabrikası adıyla anılan bina, 1908’de Osmanlı vatandaşı olan Yuan Tuzakoğlu ve Vasil İstefanidi’nin girişimleriyle un fabrikası olarak inşa edildi. 1914’de İzmir’in sadece un sektöründe değil, bütün sektörleri içinde en büyük işletmelerden biri haline gelmişti. Tuzakoğlu Un Fabrikası’nın İzmir’in kurtulduğu 9 Eylül 1922’de müessif bir olaya karıştığı da zihinlerden çıkmadı. İzmir’e ilk giren Türk süvari müfrezesi, Halkapınar’daki Tuzakoğlu Fabrikası önünde yoğun bir ateşle karşılaşmış, fabrikadan açılan ateşte dört Türk eri şehit düşmüştü. Bugün onların şehit düştüğü yerde, bu binanın hemen yanında Cumhuriyet’in ilk yıllarında dikilmiş ve üzerinde ’Vatan ve Namus’ yazan Dokuz Eylül ’Şehitler Abidesi’ yer alıyor. 1922’den sonra İzmir Belediyesi’ne geçen bina, bir ara ekmek fabrikası olarak işletildi, ardından da farklı alanlarda (DGM ve TEK’e ev sahipliği gibi) hizmet vererek günümüze kadar ulaştı.


Hürriyet EgeBu haber Yenigün Gazetesi'nde şöyle yer aldı:İzmir'de, Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Halkapınar'daki 108 yıllık eski Un Fabrikası, Kent Koleji olarak hizmet vermeye hazırlanıyor. Kentin istihdam sorununa yenilikçi çözüm modeli sunacak Kent Koleji'ne ev sahipliği yapacak tarihi bina, yapılan ışık düzenlemesiyle de göz kamaştırıyor.


1908 yılında inşa edilen ve kentin tarihine tanıklık eden Halkapınar'daki eski Un Fabrikası'nı, Kent Koleji'ne dönüştürmek için başlatılan restorasyon çalışmaları tamamladı. Bir dönem ekmek fabrikası olarak kullanılan ve son dönemde de DGM ve TEK gibi kurumlara ev sahipliği yapan 3 bloklu iki tarihi bina, artık İzmir Kent Koleji adı altında faaliyet göstermeye başlayacak. Büyükşehir Belediyesi'nin 8 milyon TL harcayarak restorasyonu ve çevre düzenlemesi tamamladığı Kent Koleji, yapılan ışık düzenlemesiyle de gecelere ayrı bir güzellik katıyor.


İZMİR KENT KOLEJİ NEDİR?


Büyükşehir'in İzmir Kalkınma Ajansı'nın (İZKA) Güdümlü Proje Desteği kapsamında hazırladığı Kent Koleji Projesi, kentin istihdam sorunlarına katılımcı, yenilikçi ve farklı bir çözüm modeli sunacak.


Projeye Yaşar Üniversitesi AR-GE ve Uygulama Merkezi (YAGEM), İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB), Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ortak, Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksek Okulu ile Türkiye İş Kurumu İzmir İl Müdürlüğü (İŞKUR) ise iştirakçi olarak destek veriyor.


Restorasyonu tamamlanan eski un fabrikasının iki binasında hizmet verecek olan Kent Koleji ile kentin rekabet gücü ve ekonomik gelişme düzeyini doğrudan etkileyebilecek anahtar sektörlerin 'kalifiye insan kaynağı' eksikliğinin giderilmesi hedefleniyor.


İzmir Kent Koleji projesinin en önemli yenilikçi katkılarından biri de yerel düzeyde mesleki eğitim, istihdam ve sanayi kurumlarını bir araya getiren bir yapı oluşturması. Kolej, kenti ileriye taşıyacak tüm aktörlerin temsilcilerini bir arada diyalog içinde tutarak büyük bir sinerji yaratmayı amaçlıyor.


FABLAB GELİYOR


İzmir Kent Koleji bünyesinde kurulacak Fabrikasyon Laboratuvarı (FabLab) ise Kent Koleji kurslarında eğitim alacak kursiyerlerin yanı sıra mühendislik/teknik ve meslek lisesi öğrencileri, projelerini/fikirlerini somutlaştırmak isteyen girişimciler, tasarımcılar, sanatçılar ve zanaatkârlara hizmet verecek.


FabLab ile mesleki eğitim desteklerken, yaratıcılık ve girişimciliğe katkı sağlanacak. 2006'da Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından ortaya atılan FabLab modelinin 34 ülkede tam 125 adet örneği bulunuyor.Yenigün