1+1 dairelerle dekorasyonlar da küçüldü!

 1+1 dairelerle dekorasyonlar da küçüldü! 1+1 dairelerle dekorasyonlar da küçüldü!

Metropollerde artan stüdyo ve 1+1 talebi mobilya alışkanlıklarında da değişikliğe neden oldu. Büyük ve gösterişli mobilyaların yerini daha küçük, tasarım ürünü ve canlı renkteki mobilyalar aldı


Büyükşehirlerde artan stüdyo ve 1+1 dairelerdeki artış, mobilya alışkanlıklarında da değişime neden oluyor. Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği, metropollerde değişen mobilya alışkanlıkları ve trendlerini değerlendirdi. Buna göre 1+1 daireler, klasik Türk mobilya anlayışının yerini ufak ve foksiyonel mobilyalara bırakmasına neden oldu. Eskilerin büyük ve gösterişli mobilyalarını, şimdi tasarım ağırlıklı daha canlı renklerin kullanıldığı mobilyalar aldı. Yalnız yaşayanlar ya da yeni evlilerin ağırlıkta olduğu bu hedef kitle genelde küçük evlerde yaşamayı tercih ediyor. Renk seçimlerinde ise küçük alanı daha ferah gösterebilmek için açık renkleri tercih ediyor. 1+1 dairelerin satışındaki artış, mobilya tercihlerinde minimal ürünlere ağırlık verme gereksinimini doğurdu. Eskisi gibi iri koltuk takımlarının, köşe takımlarının yerine daha kullanışlı ve çok yer kaplamayan mobilyalar geldi. TV ünitelerinde de ilk çıktıkları zamanların aksine küçülmeler söz konusu. 


Mobilyalar küçüldü 

MOSDER yetkilileri "Daha önceki dönemlerde mobilya trendlerinde göze tokluk hissi veren büyük mobilyalar yer alıyordu. Şimdilerde ise alanların küçüklüğü, fonksiyonel ve yer kaplamayan ürünlerin ön plana çıkmasına neden oldu. Kişiler artık evlerinin büyük kısmını mobilyaların işgal etmesini istemiyor. Daha ziyade nefes alabildikleri, kendilerini iyi hissettikleri evlerinde daha ferah ortamlar tercih ediyor. Seçimlerin bu yönde olduğunun farkında olan mobilya üreticileri de bu alanda üretimlerini gerçekleştiriyor" diyor. 


Son trend ürünler seçiliyor 

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, "Bekarların mobilya tercihlerinde minimallik ve fonksiyonellik ön planda oluyor. Kullandıkları evlerin küçük metrekare olması daha küçük ürünlere ve aynı zaman da fonksiyonel ürünlere yönlenmelerini sağlıyor. Bekarlar fiyat konusunda ise katı bir tutum sergiliyorlar. Evlilerin mobilya tercihleri arasında ise tasarımın ön planda olduğu ürünler yer alıyor. Tabii ki bu grup içinde fonksiyonellik önemli bir unsur. Ancak evli kişilerin evlerinde hoş duran, tasarımın ön planda olduğu ürünler tercihlerinin başında yer alıyor. Çünkü yeni evlenecek çiftler mobilyalarının son trende uygun olmasını istiyor. Bu bakımdan en son trend ürünler arasından zevklerine ve evlerine uyacak mobilya seçiminde bulunuyorlar. Fiyat konusunda da yemek odalarında ve döşeme ürünlerinde daha esnek davranabiliyorlar" diyor.

Sabah Emlak