1+1'lerin yıldızı parladı!

1+1'lerin yıldızı parladı! 1+1'lerin yıldızı parladı!

Global kriz nedeniyle kredi imkanlarının daralması, oturum ya da yatırım amaçlı konut almak isteyenleri küçük metrekareli, stüdyo ve 1+1 tipi dairelere yönelttiKüçük metrekareli konutların tercih edilme sebeplerinin başında, bu tipteki konutların daha ucuz olması ve daha ödenebilir koşullarda kredi alınabilmesi geliyor. 1 oda 1 salon tipindeki daireler öylesine ilgi görüyor ki, bu dairelerin çoğunu yatırımcılar; daha projeler açıklanır açıklanmaz alıp kiraya veriyor. İstanbul'da 40 bin başlayan stüdyo daireler var.

İstanbul'da peşpeşe açıklanan konut projelerinde en çok ilgiyi stüdyo 1+1 daireler görüyor. Çocukluğu kalabalık ailelerde ve çok odalı evlerde geçenler, büyük şehirlerin değişen şartlarına ayak uydurmaya başladı. Özellikle genç-bekar çalışanlara, yeni evlilere hitap eden bu küçük daireler o kadar hızlı satılıyor ki, büyük konut projelerinde en çok güvenilen daireler de stüdyo ve 1+1 daireler oluyor. Eve istediği saatte girip çıkabilmek isteyen genç çalışanlar, trafik çilesini, iş yerine yakınlığını bahane ederek küçük evleri seçmeye başladı. Hatta bazen genç kızlar da yeni eve çıkmak istediğini söyleyip ailelerini ikna etmeye başardı. Bugün özellikle İstanbul'da; çalışan genç erkek ve genç kızlar, üniversite öğrencileri, yeni evliler, yabancı uyruklu çalışanlar 30-40 metrekare bile olsa küçük evleri kiralamaya veya maddi gücü yetiyorsa satın almaya başladı.
Bununla birlikte canlı ve hareketli yıllarını geride bırakarak, durgunluk dönemine giren konut sektöründe küçük metrekareli, stüdyo ve 1+1 tipi dairelerin yıldızı parladı. Global krizin etkileri ve kredi imkanlarının daralması, oturum ya da yatırım amaçlı konut almak isteyenleri ekonomik projelere yöneltiyor. Küçük metrekareli konutların tercih edilme sebeplerinin başında, bu tipteki konutların daha ucuz olması ve daha ödenebilir koşullarda kredi alınabilmesi geliyor. Yatırımcılar ise stüdyo ve 1+1 daireleri daha ucuz olmaları ve gerektiğinde daha kolay satılabilir olduğu için tercih ediyorlar. Ayrıca küçük metrekareli konutların kira getirisinin ilk alım maliyetine oranla yüksek olması ve konutun kendini amorti etme süresinin kısalığı da bir başka tercih nedenini oluşturuyor.

İnşaat firmaları küçük daireleri keşfetti
Tüketicilerin bu eğilimini değerlendirmek isteyen konut üreticileri hayata geçirdikleri yeni projelerde stüdyo ve 1+1 dairelere ağırlık verirken, kimi projelerde stüdyo ve 1+1 daireler toplam daire sayısının yüzde 90'ına kadar çıkıyor. 2008 yılında küçük metrekareli konut projeleri üreterek ilgi gören ve satışlarından memnun olan inşaat firmaları, 2009'da da stüdyo ve 1+1 dairelerin ağırlıkta olacağı yeni projelere imza atmaya hazırlanıyor. Arsa maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle özellikle İstanbul'un çevre semtlerinde bulunan ve gelişme potansiyeli taşıyan Kartal, Kurtköy, Beylikdüzü gibi bölgelerde yoğunlaşan projeler daha ucuz ve ekonomik olurken, Şişli, Bomonti gibi merkezi yerlerde bulunan stüdyo ve 1+1 dairelerin metrekare fiyatları 4 bin dolarlara kadar çıkabiliyor..

Dumankaya hızlı bir giriş yaptı
4 Aralık'ta satışa çıkan 280 dairelik Dumankaya'nın Adres projesinde 13 günde dairelerin yüzde 85'i satıldı. 45 dairenin kaldıgı Adres projesi ağırlıkla stüdyo ve 1+1 dairelerden oluşuyor
Tuzla Aydınlı'da inşa edeceği 280 konutluk Adres projesini tanıtan Dumankaya, 35 ile 75 metrekare arasında büyüklüğü olan konutları 39 bin ila 88 bin lira arasındaki fiyatlardan satışa sundu. Projede 35 metrekarelik stüdyo daireler 39 bin ila 43 bin lira, 47 ile 52 metrekarelik 1+1 daireler 49 bin ila 59 bin lira ve 66 ile 75 metrekarelik 2+1 daireler de 79 bin ila 88 bin lira arasındaki fiyatlardan satılıyor. Dumankaya'nın, 2009'da benzer projelere imza atacağı belirtildi.

Hoffmann ve Teknik Yapı da 1+1'e döndü
1+1 konut üretimini keşfeden bir diğer inşaat şirketi ise Hoffmann İnşaat.  Şirket, Şişli Bomonti'de başladığı Palms Studios Projesi'nde toplam 170 konutun 100'ünü 1+1 şeklinde inşa ediyor. Projede 40 ile 140 metrekare arasında değişen büyüklüklere sahip dairelerin metrekare fiyatları 3 bin 500 ila 4 bin dolar arasında değişiyor.Aralık 2010'da tamamlanması planlanan ve Haziran 2008'de satışa çıkan projede yer alan dairelerin yarısına yakını satılmış durumda. Hoffmann İnşaat Esentepe'de Astoria Alışveriş merkezinin yanında, yine 1+1 dairelerinin ağırlıkta olacağı yeni bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.
Yine Teknik Yapı tarafından Kartal'da yapımı devam eden Uplife Park Projesi'nde, toplam 567 dairenin 339'unu 1+1 tipindeki daireler oluşturuyor. Projede 5 bloktan 2'sinde tamamen 1+1 tipi daireler yer alıyor. Yüzde 70'i satılan Uplife Park'ta 1+1 daire fiyatları 117 bin 400 lira, 2+1 daire fiyatları 188 bin 700 lira ve 3+1 daire fiyatları ise 233 bin 700 liradan başlıyor. Ocak 2008'de inşaatına başlanan projenin Aralık 2009'da tamamlanması öngörülüyor. Teknik Yapı'nın yine Kartal'da Haziran 2008'de başladığı 708 dairelik Uprise Elit Projesi'nde de 334 adet 1+1 daire bulunuyor. Ekim 2010'da tamamlanacak projede 1+1 dairelerin fiyatları 129 bin 400 liradan başlıyor.

Kaynak: Hürriyet Emlak Dergisi nisan sayısı.