1.500 Türk şirketi Kuzey Irak'ı kalkındırdı!

1.500 Türk şirketi Kuzey Irak'ı kalkındırdı!

Mehmet Akif İnam, Türk şirketlerinin başta inşaat olmak üzere berberden otomobil kiralamaya, restorandan sigortacılığa, otelden enerji yatırımlarına kadar hemen hemen her ekonomik alanda faaliyet gösterdiklerini açıkladı.


Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam, Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren 1500 Türk firmasının bölgedeki kalkınmayı sağladığını söyledi. İnam, özerk yönetimin Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Özdemir verilerine göre kasım ayı Erin itibariyle, Kuzey Irak'ta 1226 Türk firmasının kayıtlı olduğunu belirtti. Bu oranın bölgedeki kayıtlı yabancı firmaların yüzde 46'sma denk geldiğini aktaran İnam, 300 kadar firmanın da bölgede ortaklık yaptığını, böylece 1500-1600 civarında irili ufaklı Türk firmasının bu bölgede ticari faaliyet yürüttüğünü dile getirdi. 

İnam, Türkiye'den gelen gazetecilerin sorularını yanıtladı. İnam, Türk şirketlerinin başta inşaat olmak üzere berberden otomobil kiralamaya, restorandan sigortacılığa, otelden enerji yatırımlarına kadar hemen hemen her ekonomik alanda faaliyet gösterdiklerini açıkladı. 

İnam, bölgedeki siyasi istikrar ve güvenlikten ötürü yabancı firmaların da yatırım yapmaya geldiğini belirterek, Türkiye'nin bundan sonra "planlı ve projeli" bir şekilde ilerlemesi gerektiğini vurguladı. İnam, "Buraya Ekonomi Bakanlığı'nm verilerine göre geçen yıl 950 milyon dolar civarında bir yatırım yapılmış. 

2013'ün başından bu yana resmi kurumlardan, değeri 1.5 milyar dolar civarında 54 iş alınmış. Yatırımlar sürekli artıyor" dedi. 

'5 sınır kapısı gerekli' Irak'ın Almanya'dan sonra Türkiye'nin ikinci büyük ihracat ortağı olduğunu vurgulayan İnam, 12 milyar dolarlık bir ticaretin gerçekleştiğini aktardı. İnam, ticaretin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için sınır kapısı sayısının acilen artırılması gerektiğini belirterek, "12 milyar dolarlık ticaret Habur kapısıdan yapılıyor. Günde en az 3 bin adet araç geçiyor, ancak ihtiyacı karşılamıyor. İki köprü var, bakımlarını bile yapamıyoruz. 

Birini bakıma alsak diğeri trafiği taşıyamayacak" dedi. İnam, şöyle konuştu: Erbil-Bağdat mutabakatı İnam, petrol görüşmelerinde Bağdat ve Erbil arasındaki her türlü mutabakata razı olduklarını belirterek, "Anlaşmalarını bekliyoruz. Bağdat'ın da rızasını almak istiyoruz, ama rıza almak süreci sonsuza kadar beklemeyi gerektirmez" dedi. 


Milliyet / Özge Özdemir